Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) postanowiła w poniedziałek przyznać pełne członkostwo Palestyńczykom. Wzmocni to ich pozycję w ubieganiu się o uznanie palestyńskiej państwowości przez ONZ.

UNESCO jest pierwszą agendą ONZ, o pełne członkostwo w której starali się Palestyńczycy, odkąd prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wnioskował o pełne członkostwo w ONZ 23 września.

Przeciwko temu były USA, Kanada i Niemcy. Za opowiedziały się Brazylia, Rosja, Chiny, RPA i Francja. Od głosu wstrzymała się Wielka Brytania.

Wcześniej stany Zjednoczone - największy płatnik organizacji - zagroziły, że wystąpią z UNESCO jeżeli Palestyna zostanie przyjęta do grona państw członkowskich.

Szef MSZ Palestyńczyków: przyjęcie do UNESCO to moment historyczny

31.10. Paryż (PAP/AFP) - Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki uznał, że przyznanie w poniedziałek pełnego członkostwa Palestyńczykom przez UNESCO to moment historyczny, przyznający im pewne prawa.

"To naprawdę moment historyczny, który przyznaje Palestynie niektóre z jej praw. Palestyna jest kolebką religii i cywilizacji" - powiedział al-Malki na konferencji generalnej UNESCO w Paryżu.

Biały Dom: Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO przedwczesne

Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka jest przedwczesne, bezcelowe i podważa dążenia społeczności międzynarodowej do wypracowania pełnego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu - uznał w poniedziałek Biały Dom.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że poniedziałkowe głosowanie w UNESCO jest również przeszkodą we wznowieniu bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami.

Natomiast amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice w wiadomomosci nadanej na Twitterze poinformowała, że wynik "głosowania dającego Palestyńczykom członkostwo w UNESCO nie zastąpi bezpośrednich negocjacji, tylko jest głęboko szkodliwy dla UNESCO".