Kilkuset osadzonych w zakładach karnych w Małopolsce uczestniczy w projekcie edukacyjnym "Auschwitz - Historia - Edukacja Obywatelska", podczas którego poznają sylwetki Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

"Głównym celem działań jest inspirowanie odbiorców projektu bezinteresownymi czynami ludzi, którzy w straszliwych czasach dokonywali rzeczy niezwykłych" - poinformował Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz.

Projekt składa się z cyklu seminariów i wizyt studyjnych dla osadzonych oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej. Do końca roku edukatorzy z Muzeum Auschwitz oraz Żydowskiego Muzeum Galicja z Krakowa będą prezentowali filmy i wystawę "Polscy Bohaterowie: Ci, którzy ratowali Żydów". Zajęcia odbędą się w zakładach karnych i aresztach śledczych krakowskiego Inspektoratu Służby Więziennej.

"Zapoznanie z historią obozu Auschwitz, zagładą narodu żydowskiego, a także sylwetkami Sprawiedliwych pozwala uświadomić konsekwencje pogardy i nienawiści do drugiego człowieka. Uważamy, że nauczanie tej tematyki może nie tylko uczyć historii, ale także służyć uwrażliwianiu na drugiego człowieka, a tym samym zapobieganiu przejawom nietolerancji, pogardy i nienawiści. Sprzyja to kształtowaniu empatii oraz pozytywnych postaw społecznych i moralnych" - powiedział koordynator projekty ze strony Muzeum, Antoni Stańczyk.

Dotychczas projekt objął kilka tysięcy osadzonych. "Jego ogólna idea - edukacja obywatelska, wpisuje się w podstawowy cel wykonania kary, czyli wzbudzanie w skazanych woli współdziałania w kształtowaniu ich społecznie pożądanych postaw. () Wystawa prezentująca sylwetki Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, towarzyszące jej prelekcje i filmy, mają ukazać postawy pozytywne. Uświadomić odbiorcom, że ludzie, nawet w tamtych strasznych i podłych czasach, mogli odnaleźć człowieczeństwo, jednocześnie zdobywając się na współczucie i bohaterstwo" - podkreślił rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie Tomasz Wacławek.

Projekt realizują wspólnie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Zakłady Karne i Areszty Śledcze z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie, a także Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa.

Wystawa "Polscy Bohaterowie: Ci, którzy ratowali Żydów" powstała w 2006 roku. "Jest hołdem dla ponad 20 tysięcy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, w tym ponad 6 tysięcy Polaków, którzy w latach II wojny światowej i holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc Żydom. (...) Ekspozycja przybliża losy zwykłych ludzi, którzy w straszliwych czasach dokonali niezwykłych czynów" - powiedział dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja, Jakub Nowakowski.

Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata od 1963 roku przyznaje Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Według szacunków historyków, co najmniej kilkaset tysięcy Polaków w różnorodny sposób udzielało podczas wojny pomocy Żydom, za co wówczas groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych Żydów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Rady Pomocy Żydom "Żegota".