Ponad tysiąc osób z 56 państw ma uczestniczyć w konferencji OBWE, która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. Jednym z dominujących tematów obrad będzie wolność mediów. Konferencja potrwa do 7 października.

Jest to największa tego rodzaju konferencja w Europie. W sesji plenarnej otwierającej obrady wzięło udział blisko 200 osób; w tym przedstawiciele OBWE, państw członkowskich oraz organizacji pozarządowych.

Przedstawiciel OBWE ds. Wolności Mediów Dunja Mijatović podkreśliła, że jednym z priorytetów OBWE jest wolność mediów.

Nie mamy bezpiecznego przepływu informacji, jeżeli nie mamy bezpiecznego społeczeństwa

"W wielu krajach rozwój mediów i nowych technologii traktowany jest jako rodzaj zagrożenia, który powinien być kontrolowany. Tymczasem nie mamy bezpiecznego przepływu informacji, jeżeli nie mamy bezpiecznego społeczeństwa. I odwrotnie - nie mamy bezpiecznego społeczeństwa, jeżeli nie mamy wolnych mediów i swobodnego przepływu informacji" - powiedziała.

Jej zdaniem - w tych krajach, w których wolność mediów jest naruszana - należy wzywać do zmiany prawa, do zmian w praktycznym stosunku do mediów, a także w sądownictwie, jeżeli wolność mediów jest naruszana.

Sekretarz Generalny OBWE Lamberto Zannier mówił, że potrzebny jest dialog społeczny i wzmocnienie roli społeczeństwa obywatelskiego - i te zagadnienia będą także przedmiotem obrad OBWE.

Wysoki Komisarz ds. Mniejszości Narodowych Knut Vollebaek zaznaczył, że przedmiotem tegorocznych dyskusji będzie też sytuacja Romów; dostęp dla nich do obywatelstwa i praw podstawowych.

Wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz przypominając, że Polska sprawuje przewodnictwo w UE, powiedziała, że UE aktywnie wspiera i pracuje na rzecz wartości demokratycznych. Zwróciła uwagę, że wśród tematów, poruszanych na konferencji, będą też dostęp do wolnych wyborów, niezależne sądownictwo i walka z korupcją.

Konferencji towarzyszyć będzie kilkadziesiąt spotkań, na których poruszane będą takie sprawy jak m.in. wolność mediów na Ukrainie, zmiany w zakresie praw człowieka w Mołdawii, na Kaukazie.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała podczas spotkania na szczycie państw członkowskich w grudniu 1994 w Budapeszcie; oficjalnie funkcjonuje pod tą nazwą od 1 stycznia 1995. Jest kontynuacją KBWE (Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) powstałej w 1975 r. Członkami OBWE jest 56 państw z Europy, Azji środkowej, a także Stany Zjednoczone i Kanada.

Celem organizacji jest działanie, we współpracy z ONZ, na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów. Dotyczy to: praw człowieka, działalności instytucji demokratycznych, dyplomacji prewencyjnej, kontroli zbrojeń oraz bezpieczeństwa ekonomicznego i ochrony środowiska. Organizacja zajmuje się ustanawianiem norm regulujących stosunki między państwami i między państwem a jego obywatelami oraz nadzorem wykonywania tych norm.