B. senator Tomasz Misiak, b. minister pracy z ramienia Samoobrony i celebrytka Anna Kalata oraz płk. Edmund Klich są wśród kandydatów, którzy wystartują do Senatu z poparciem Obywateli do Senatu - wynika z informacji PAP.

W sobotę w samo południe rozpoczęła się w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej konwencja "Obywateli do Senatu", podczas której zostanie zaprezentowana większość osób, które w jesiennych wyborach parlamentarnych powalczą o mandat senatorski z list ruchu lub z jego poparciem.

"Obywatele do Senatu" chcą wystawić kandydatów w ok. 60 (na 100) okręgach wyborczych. Nie wszystkie jednak nazwiska zostaną ujawnione w sobotę, bowiem niektórzy kandydaci identyfikujący się z ruchem wystartują w wyborach z własnych komitetów wyborczych. Prezydenci miast będą o nich informować opinię publiczną w najbliższych tygodniach.

Z informacji PAP wynika, że prezydenci miast będący inicjatorami ruchu Obywatele do Senatu zdecydowali się postawić w jesiennych wyborach na m.in. byłego senatora PO Tomasza Misiaka, który o mandat ubiegać się będzie na Dolnym Śląsku. Na Śląsku wystartują także: jeden z inicjatorów ruchu szef BCC Marek Goliszewski; b. rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty oraz bliski współpracownik Zbigniewa Religi - kardiolog prof. Wojciech Król.

Według źródeł PAP z komitetu "Obywateli do Senatu" wystartuje także b. minister pracy z ramienia Samoobrony w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Anna Kalata, o której jeszcze niedawno mówiono, że wystartuje z poparciem PSL.

O mandat senatorski z poparciem Obywateli wystartuje także szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk Edmund Klich, były polski akredytowany przy MAK. Podejmując decyzję o starcie w wyborach Klich w wypowiedziach medialnych mówił, że "musi walczyć o prawdę o katastrofie smoleńskiej". Jak powiedział PAP Klich w piątek rozmawiał z Rafałem Dutkiewiczem o wspólnym starcie w jesiennych wyborach. "Pan prezydent zaproponował mi udzielenie poparcia przez komitet obywatelski do Senatu. Zgodziłem się. Ta idea ruchu jest mi bardzo bliska. Wystartuję w wyborach z własnego komitetu z poparciem prezydentów miast."

Na Mazowszu ruch prezydentów miast reprezentować będzie m.in.: politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, który w 2009 roku bez powodzenia kandydował z listy Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z okręgu obejmującego m.in. Mińsk Mazowiecki kandydować będzie wieloletni burmistrz tego miasta Zbigniew Grzesiak.

W Warszawie "Obywatele do Senatu" postawili na m.in.: ekonomistę prof. Krzysztofa Rybińskiego, który ubiegać się będzie o mandat w dzielnicach: Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów, oraz na b. redaktora naczelnego "Wprost" Marka Króla, który wystartuje okręgu obejmującym dzielnice: Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Targówek, Wesoła.

W Krakowie o mandat powalczą m.in. obecny senator Paweł Klimowicz, który w marcu br. odszedł z Platformy oraz rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie prof. Włodzimierz Roszczynialski.

W Rzeszowie do Senatu wystartuje prezydent tego miasta Tadeusz Ferenc, który samodzielnie, aczkolwiek z poparciem ruchu, powalczy o mandat w izbie wyższej.

Na Pomorzu "Obywateli do Senatu" reprezentować będzie m.in. sędzia Trybunału Stanu mec. Roman Nowosielski, który wystartuje w Gdyni. Z kolei w okręgu obejmującym powiaty: gdański, starogardzki, tczewski o mandat ubiegać się będzie działacz "Solidarności", obecny poseł Bogdan Lis.

W woj. kujawsko-pomorskim do Senatu wystartuje karnista i obecny poseł niezrz. prof. Marian Filar, zaś w świętokrzyskim z poparciem ruchu o mandat ubiegać się będzie b. reprezentant Polski w piłce nożnej Andrzej Kobylański.

"Obywatele do Senatu" liczą także na poparcie znanych osób w kampanii wyborczej. W tym celu prezydenci miast prowadzą rozmowy m.in. ze znanymi politykami, ludźmi kultury, nauki i świata biznesu.

Poparcie dla inicjatywy "Obywatele do Senatu" zadeklarowali już m.in.: aktor Jerzy Stuhr, doradca prezydenta prof. Michał Kleiber oraz wybitny prawnik prof. Jerzy Makarczyk. Niewykluczone, że jednego lub dwóch kandydatów ruchu poprze także były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Kwaśniewski jednak nie pojawi się na sobotniej konwencji, choć był zapraszany. Według informacji PAP, prezydenci miast od dłuższego czasu prowadzą z Kwaśniewskim rozmowy na ten temat. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz prezydenta Lublina Roberta Raczyńskiego. W inicjatywie uczestniczy łącznie 26 prezydentów miast, m.in. prezydenci Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc.