O konieczności skoncentrowania się w strategiach rozwojowych dla Azji Centralnej na takich krajach jak Kirgistan czy Tadżykistan - dyskutowali uczestnicy jednej z sesji podczas rozpoczętego w czwartek w Sopocie nieformalnego spotkania ministrów ds. rozwoju UE.

Jest ono poświęcone m.in. strategiom rozwoju Azji Centralnej i Pacyfiku oraz pomocy UE dla krajów trzecich, w tym krajów rozwijających się.

Jak poinformował PAP w czwartek wieczorem Rafał Sobczak z biura prasowego MSZ, punktem wyjścia do rozmów składających się na pierwszą z czwartkowych sesji była propozycja budżetu UE na lata 2004-2020 przedstawiona przez Komisję Europejską 29 czerwca. Sobczak przypomniał, że Komisja zaproponowała zwiększenie środków na "działania zewnętrzne w zakresie m.in. polityki rozwojowej z 57 do 70 mld euro. "W czasie sesji omawiano możliwości wykorzystania tych środków" - dodał Sobczak.

Sobczak poinformował, że w ramach sesji poświęconej strategiom rozwojowym dla Azji Centralnej i rejonu Pacyfiku uczestnicy spotkania dyskutowali głównie o tym, "jak w zakresie polityki rozwojowej docierać do poszczególnych państw". "Mówiono o zróżnicowanym podejściu do krajów w Azji Centralnej. Podkreślono też konieczność koncentracji działań na takich krajach jak Tadżykistan oraz Kirgistan, czyli krajach o najwyższym stopniu ubóstwa w Azji Centralnej" - powiedział Sobczak.

Dodał, że jeśli chodzi o część dyskusji dotyczącą obszaru Pacyfiku, uczestnicy spotkania mówili głównie o przyszłej współpracy w odniesieniu do zobowiązań dotyczących przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych.

"Jesteśmy w miejscu, gdzie urodziła się Solidarność. Solidarność to bardzo proste pojęcie"

Gospodarzem dwudniowego spotkania jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W imieniu szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego obradom przewodniczy wiceminister SZ - Krzysztof Stanowski odpowiedzialny w tym resorcie za politykę rozwojową.

"Dzisiejsze spotkanie jest tak naprawdę spotkaniem krajów reprezentujących największego donatora na świecie, czyli Unii Europejskiej. Będziemy zastanawiać się przede wszystkim, jak zwiększyć efektywność pomocy. Nie tylko kwoty są ważne, choć jest niesłychanie istotne, aby się wywiązać z tych zobowiązań, istotne jest, w jaki sposób te pieniądze są wykorzystywane" - powiedział Stanowski dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania.

Wiceminister wyjaśnił, że tematem nieformalnych obrad będzie też z pewnością sytuacja w Sudanie. Dodał, że konieczne jest "zbilansowanie" pomocy UE dla krajów leżących na południe i na wschód od Europy.

Zapytany, czy nie sądzi, że w obliczu kryzysu w Europie jej mieszkańcy mogą dziwić się aktywnej pomocy Unii dla Sudanu czy państw azjatyckich, Stanowski powiedział: "Jesteśmy w miejscu, gdzie urodziła się Solidarność. Solidarność to bardzo proste pojęcie. To przekonanie, że los innych jest nie mniej ważny niż nasz los". Dodał, że trzeba pamiętać, iż kraje Unii Europejskiej, nawet w chwili kryzysu, są w "sto czy nawet tysiąc razy" lepszej sytuacji niż np. mieszkańcy Sudanu Południowego.

Sopockie spotkanie składa się z czterech sesji

W spotkaniu ministrów ds. rozwoju UE biorą udział komisarz UE ds. rozwoju Andris Piebalgs oraz eurodeputowani: Marie Michele Roth-Striffler i Louis Michel oraz specjalny przedstawiciel UE ds. Azji Centralnej Pierre Morel. Obecny jest także Talaat Abdel Malek, współprzewodniczący grupy roboczej ds. efektywności pomocy przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Sopockie spotkanie składa się z czterech sesji. Dwie z nich - poświęcone wizji rozwoju funduszy na pomoc dla krajów trzecich oraz strategiom rozwojowym dla Azji Centralnej i rejonu Pacyfiku - odbyły się w czwartek.

W czwartek wieczorem odbędzie się także robocza kolacja, której uczestnicy rozmawiać będą o znaczeniu demokracji w rozwoju. Gościem specjalnym tego spotkania będzie minister zdrowia Sierra Leone Zainab Hawa Bangura.

W piątek w ramach spotkania odbędą się kolejne dwie sesje poświęcone wspólnemu planowaniu i uzgadnianiu pomocy UE oraz przygotowaniom do wielkiej międzynarodowej konferencji na temat pomocy dla krajów najuboższych (IV Forum Wysokiego Szczebla), która odbędzie się w Pusanie na przełomie listopada i grudnia br. Na spotkaniu w Sopocie kraje UE mają uzgodnić wspólne stanowisko na konferencję w Pusanie.