Tegoroczna Parada Równości odbędzie się w Warszawie 11 czerwca pod hasłem "Wszyscy chcą kochać"; jej zwieńczeniem ma być Miasteczko Równości - trwająca do wieczora bezpłatna plenerowa impreza.

Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów oraz osób Transgenderowych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji.

Jak poinformowali w czwartek na konferencji prasowej organizatorzy tegorocznej Parady Równości, po zakończeniu manifestacji chcieliby zorganizować Miasteczko Równości - plenerową bezpłatną imprezę, na której będzie można posłuchać muzyki, urządzone będą stoiska organizacji pozarządowych, partii, klubów itp. Jak mówił Łukasz Pałucki z Komitetu Organizacyjnego Parady Równości, problemem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na imprezę, gdzie koszty organizacji nie byłyby zbyt wygórowane. Obecnie trwają rozmowy z zarządcami stadionu "Warszawianka", wciąż nie wiadomo jednak, czy impreza dojdzie tam do skutku. "Czasu jest już coraz mniej, ale bardzo zależy nam na tym projekcie i będziemy walczyć, żeby go zrealizować" - powiedział Pałucki.

Rzecznik tegorocznej Parady przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność dodał, że trasa manifestacji zostanie ustalona, gdy znana będzie ostateczna lokalizacja Miasteczka Równości.

Dodał, że organizatorom zależy, aby na Paradę przyjechało jak najwięcej gości, także zagranicznych. Wystąpili do MSZ z prośbą o ułatwienie przyjazdu tym osobom, które potrzebują wiz, aby przyjechać do Polski i dostali zapewnienie, że służby konsularne będą sprawnie rozpatrywać wszystkie wnioski wizowe. Przełożono termin Parady Równości w Mińsku, która także planowana była na 11 czerwca, aby białoruscy aktywiści mogli wziąć udział w warszawskiej Paradzie.

Organizatorzy Parady starali się o patronat honorowy prezydent Warszawy Hanny Gronkiwicz-Waltz, jednak ich prośba została rozpatrzona negatywnie. Jak tłumaczyła w piśmie skierowanym do rzecznika Parady dyrektorka gabinetu prezydenta Renata Wiśniewska, prezydent Warszawy nie obejmuje patronatem manifestacji i zgromadzeń.

Jej Perfekcyjność podkreślił, że coraz więcej osób przystępuje do Komitetu Honorowego Parady Równości. Obecnie są w nim m.in. posłowie Marek Balicki, Marek Borowski, Ryszard Kalisz, Grzegorz Napieralski, europosłowie Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn, działaczka społeczna i pisarka Sylwia Chutnik, prof. Inga Iwasiów, prof. Maria Szyszkowska.

Od kilku lat Paradę Równości organizowała Fundacja Równości, która w tym celu została powołana. W tym roku organizuje ją Komitet Organizacyjny, w którego skład wchodzą różne organizacje. Jak powiedział PAP prezes Fundacji Równości Tomasz Bączkowski, po zorganizowaniu zeszłorocznej Europride - międzynarodowej parady środowisk LGBT, która była ogromnym przedsięwzięciem pod względem logistycznym, fundacja postanowiła nie dołączać się do komitetu organizacyjnego tegorocznej Parady, ale - jak zapowiedział - z pewnością włączy się w przygotowanie wydarzeń jej towarzyszących.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji parady zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.