Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że do początku października rząd przygotuje trzy pakiety projektów ustaw. Jeden - dotyczący budżetu i reformy finansów publicznych - zostanie przygotowany do końca września, bo wtedy Sejm musi otrzymać projekt ustawy budżetowej.

Boni powiedział w TVN24, że kolejny pakiet ustaw ma dotyczyć zmian cywilizacyjno-rozwojowych i m.in. zmian w systemie ochrony zdrowia. Rząd przygotuje też trzeci pakiet - rozwiązań deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - zapowiedział minister.

Boni przypomniał, że w pakiecie zmian budżetowych będzie tzw. reguła wydatkowa. "Z tej reguły wydatkowej będą miliardowe oszczędności, które pozwolą przeprowadzić waloryzację rent i emerytur w przyszłym roku, nie zmniejszać zasiłków rodzinnych i wydawać pieniądze unijne" - powiedział minister.

Przypomniał, że zapowiedziana już podwyżka VAT jest ograniczona czasowo - do 2012 r. Według niego podwyżka innych podatków - PIT i CIT - wcale nie wchodzi w rachubę. Zaznaczył, ze w związku z regulacjami unijnymi zostanie podwyższona akcyza na alkohol i papierosy. "Musimy pilnować tego poziomu, który UE nam wspólnie wyznacza i dlatego ten podatek akcyzowy będzie większy" - powiedział. Boni dodał, że zakończone zostały prace nad założeniami do ustawy o podatku akcyzowym i jesienią będzie wiadomo, jak poziomy podatku zostaną określone.

"Debata powinna skończyć się do końca września - jak ze wszystkimi ustawami okołobudżetowymi"

Przyznał, że trwa w rządzie dyskusja na temat obniżenia zasiłków pogrzebowych. "Debata powinna skończyć się do końca września - jak ze wszystkimi ustawami okołobudżetowymi" - powiedział.

Oprócz pakietu budżetowego i oszczędnościowego - konsolidacji finansów publicznych - w Sejmie do października mają znaleźć się ustawy z pakietu społeczno-cywilizacyjnego. Boni powiedział, że rząd pracuje nad ustawą o szkolnictwie wyższym, zawierając m.in. sprawę opłat za studia, ustawą o opiece nad dziećmi od 0 do 3 lat oraz o opiece zastępczej nad dziećmi promującej rodziny zastępcze.

Dodał, że oprócz nich znajdzie się tam 10 czy 12 ustaw, które będą dotyczyć ochrony zdrowia - uporządkowania rynku farmaceutycznego i leków, ochrony praw pacjentów i łatwiejszego uzyskiwania odszkodowań za błędy lekarskie bez drogi sądowej. Przygotowywane są też rozwiązania dotyczące ułatwień w zdobywaniu uprawnień specjalistycznych przez lekarzy. W pakiecie będą też projekty ustaw dotyczące badań klinicznych, ustawa o działalności leczniczej i dotycząca ubezpieczeń dodatkowych.

"Będziemy też chcieli ułatwić rejestrację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, by było to elektronicznie i szybko"

Trzeci pakiet dotyczy zmian deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - tłumaczył Boni. Jest w nim projekt ustawy o zmniejszaniu barier administracyjnych wobec obywateli i przedsiębiorców, dotyczący m.in. przejścia od zaświadczeń do oświadczeń. "To będzie rewolucja. Będziemy bardziej sobie wierzyć" - mówił Boni.

"Będziemy też chcieli ułatwić rejestrację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, by było to elektronicznie i szybko" - zadeklarował. Dodał, że z KRS też powinny być uzyskiwane w sposób elektroniczny, by z czasem doprowadzić do sytuacji, że sąd, który będzie tego wyciągu potrzebował sam sobie go ściągał.

Rząd chce też doprowadzić do sytuacji, w której zostanie usprawnione nadawanie numeru identyfikacji podatkowej NIP i proces ten będzie trwał krócej. "Zamierzamy nadrobić zaległości w sprawie rejestracji firm i jednego okienka" - powiedział Boni. "Uporządkujemy sprawy po drugiej stronie okienka - by nie było sytuacji, że składa się jeden dokument i bardzo długo czeka na rejestrację, tylko, by za okienkiem uporządkować sprawy tak, by przedsiębiorca uzyskiwał rejestrację jak najszybciej" - mówił Boni w TVN24.