Klub Lewicy zgłosi jako kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Bogusława Piwowara i Witold Grabosia - powiedział w poniedziałek PAP wiceszef klubu Marek Wikiński. Termin zgłaszania w Sejmie kandydatów do KRRiT mija w czwartek.

"Bogusław Piwowar i Witold Graboś to kandydaci SLD do KRRiT" - powiedział Wikiński. "W czwartek do północy zdążymy złożyć te dwie kandydatury" - dodał. Zaznaczył, że Graboś przebywa we Francji i podpisze zgodę na kandydowanie dopiero w czwartek wieczorem.

Kluby sejmowe mają czas na zgłaszanie kandydatów na dwóch członków KRRiT - wybieranych przez Sejm - do czwartku 15 lipca.

Graboś zasiadał już w Krajowej Radzie - w latach 1995-2001 był jej wiceprzewodniczącym. W latach 2002-2006 był prezesem nieistniejącego już Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W latach 1993-1997 był senatorem SLD.

Również Piwowar - dziennikarz, wiceprezes Business Centre Club, od roku zasiadający w radzie nadzorczej TVP - pracował też już w przeszłości w KRRiT - był dyrektorem Departamentu Reklamy.

W skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych

W skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych: dwóch przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch przez prezydenta, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.

Prezydent elekt Bronisław Komorowski - w czasie, gdy jeszcze był marszałkiem Sejmu i pełnił obowiązki prezydenta - powołał w skład KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę senatora Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL).

"Skoro PO zdecydowała się zgłosić osoby, które mają doświadczenie w mediach, ale są bezpośrednio związane ze środowiskami politycznymi, to oczekujemy że ta KRRiT będzie miała charakter pluralistyczny i znajdzie się w niej przedstawiciel Lewicy" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita.

Nowych członków KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku, co spowodowało wygaśnięcie kadencji Rady.