Walt Disney przegrał proces z brytyjskim pomysłodawcą teleturnieju „Kto chce być milionerem”, gdyż wbrew umowie nie dzielił się zyskiem z emisji show w należącej do koncernu sieci telewizyjnej ABC. Przegrany proces oznacza konieczność zapłacenia ponad 270 mln dol.odszkodowania.

Sąd okręgowy dla centralnej Kalifornii w Riverside przyznał firmie Celador International 269,4 mln dolarów tytułem odszkodowania. Ława przysięgłych doszła do wniosku, że telewizje Disneya – Buena Vista Television i ABC – złamały porozumienie, dające Celadorowi prawo do otrzymywania 50 proc. zysku z show, który został po raz pierwszy pokazany w USA w 1999 roku i pomógł wydźwignąć sieć z trzeciego miejsca na pierwsze ratingu oglądalności.

“Uważamy wyrok za z gruntu niesprawiedliwy i będziemy zdecydowanie zabiegać o jego zmianę” – oświadczył Walt Disney.

Celador pozwał Disneya do sądu w 2004 roku, wskazując, że Buena Vista i ABC „poprzez złożoną sieć własnych transakcji” zezwoliły ABC na zatrzymywanie wpływów z reklam, płacąc Beuna Vista jedynie licencyjne opłaty równoważne z kosztami produkcji teleturnieju.

“Morał tej historii jest taki, że należy honorować umowy i traktować innych sprawiedliwie. Tak postanowiło dzisiaj jury i nawet Disney nie jest nietykalny” – powiedział po ogłoszeniu werdyktu Roman Silberfeld, prawnik Celadoru. Jak ocenia Bloomberg, jest to trzecia z rzędu największa rekompensata przysądzona w tym roku w USA przez ławę przysięgłych.

Wielkie studia i firmy medialne ostro bronią się w procesach o zyski, a Disney jest znany z tego, że przyjmuje szczególnie agresywną strategię prawną – twierdzi Michael Kump, partner firmy prawniczej Kinsella Wietzman Iser Kump & Aldisert z Santa Monica, który zakładał sprawy przeciwko Disneyowi.

W celu wygrania apelacji Disney musi wykazać, że sędzia prowadzący sprawę popełnił błąd, być może instruując członków ławy przysięgłych. Sądy apelacyjne z reguły bardzo niechętnie ingerują w werdykt jury – przypomina Kump.

Teleturniej pojawił się w USA w 1999 roku i jego sukces skłonił ABC do pokazywania go cztery razy w tygodniu. „Milionerów” wyemitowano po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1998 roku i następnie show trafił do 106 krajów, w tym Australii, Indii, Japonii, Niemiec i Rosji. Teleturniej stał się głównym wątkiem filmu „Slumdog Millionaire”(Slumdog. Milioner z ulicy), w którego produkcji uczestniczył Celador. W 2009 roku film zdobył osiem Oskarów, głównych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Na poparcie swoich argumentów brytyjski Celador zaprezentował w sądzie jako dowód maila z 1999 roku Michaela Eisnera, byłego szefa Disneya, w którym stwierdził on, że „Milionerzy” mają dla sieci ABC koncernu taką samą wartość, jak umowa na wyłączność transmisji rozgrywek ligi futbolu amerykańskiego, National Football League. W innym mailu z 1999 roku Eisner ocenił prawa do transmisji rozgrywek na 1 miliard dolarów.