Kanclerz Angela Merkel nominowała swego zastępcę w partii CDU, Christiana Wulffa na kandydata niemieckiego rządu na fotel prezydenta, po zaskakującej rezygnacji w zeszłym tygodniu z tego stanowiska Horsta Kohlera.

Wulff jest premierem w Dolnej Saksonii i jednym z czterech zastępców przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Teraz stanie do wyborów 30 czerwca na forum specjalnego posiedzenia niemieckiego parlamentu. Ponieważ niemiecka koalicja rządząca posiada niezbędną większość dla przeforsowania kandydatury Wulffa, będzie on najmłodszym szefem państwa w powojennej historii Niemiec. 19 czerwca skończy 51 lat.

“Merkel może odetchnąć z ulgą, że tak szybko znalazła odpowiednią osobę na to stanowisko” – twierdzi Peter Matuschek, szef firmy badań politycznych i społecznych Forsa z Berlina. Nagłe odejście Koehlera wzbudziło bowiem spekulacje na temat jedności niemieckiego rządu.

Dotychczasowy prezydent argumentował, że krytyka jego wypowiedzi na temat niemieckiej misji wojskowej w Afganistanie „podważyła szacunek niezbędny do piastowania tego urzędu”. Mimo próśb Merkel, Koehler nie wycofał rezygnacji.

Opozycyjne SPD i Zieloni jako kandydata zgłosiły Joachima Gaucka

Obserwatorzy wskazują na duże doświadczenie polityczne Wulffa, który do młodzieżowego skrzydła chadecji wstąpił już w 1978 roku, deputowanym do lokalnego parlamentu w Dolnej Saksonii został w 1994 roku, a w 2003 roku przejął stery rządu w landzie.

Opozycyjne SPD i Zieloni jako kandydata zgłosiły Joachima Gaucka, byłego szefa rządowej komisji ds. akt tajniej wschodnioniemieckiej policji Stasi.

Wulff, jako premier landu, w którym swoją siedzibę posiada niemiecki koncern samochodowy Volkswagen, musi zrezygnować z członkostwa w radzie nadzorczej spółki, jeśli – jak wszystko na to wskazuje – objąłby urząd prezydenta Niemiec.