Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 13 komitetów w wyborach prezydenckich, a cztery wezwała do uzupełnienia dokumentów - poinformował we wtorek dziennikarzy przewodniczący PKW Stefan Jaworski. Sześciu komitetom PKW odmówiła rejestracji.

Do poniedziałku, kiedy to upływał termin zawiadamiania PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do Komisji zgłosiły się 22 komitety. We wtorek drogą pocztową nadeszło jeszcze jedno zgłoszenie.

We wtorek PKW zarejestrowała komitety: Janusza Korwin-Mikkego, Krzysztofa Mazurskiego, Gabriela Janowskiego. W poniedziałek podjęła uchwały o rejestracji komitetów: Waldemara Pawlaka, Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera, Marka Jurka, Bogusława Ziętka, Bronisława Komorowskiego, Romana Sklepowicza, Grzegorza Napieralskiego, Zdzisława Podkańskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Zawiadomienie o przyjęciu zgłoszenia doręcza się niezwłocznie pełnomocnikowi komitetu wyborczego.

"Na dzisiejszym posiedzeniu PKW zarejestrowaliśmy trzy komitety, czyli dodając do tego wczorajsze dziesięć, mamy zarejestrowanych trzynaście komitetów. Cztery komitety odesłaliśmy do poprawy, celem uzupełnienia braków formalnych, a sześciu komitetom udzieliliśmy całkowitej odmowy przyjęcia zawiadomienia" - powiedział dziennikarzom Jaworski.

Komisja wezwała do uzupełnienia dokumentów wymaganych do rejestracji komitety: Andrzeja Olechowskiego, Bogdana Szpryngiela, Ludwika Wasiaka i Józefa Wójcika.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki powiedział, że w przypadku zgłoszenia komitetu wyborczego Andrzeja Olechowskiego zabrakło dokładnych danych dotyczących miejsca pracy. "Pan Olechowski podał, że wykonuje zawód: samodzielną działalność gospodarczą, natomiast nie podał miejsca, gdzie wykonuje tę działalność. Skoro prowadzi działalność, w zgłoszeniu komitetu powinna zostać podana siedziba" - powiedział Czaplicki.

W przypadku trzech pozostałych komitetów, PKW wezwała również do uzupełnienia danych kandydata dotyczących m.in. miejsca zamieszkania czy miejsca pracy.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, jeżeli zgłoszenie przedstawione przez komitet ma wady, PKW niezwłocznie wzywa pełnomocnika komitetu do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli wady nie zostaną usunięte w tym terminie, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej, wraz z uzasadnieniem, doręcza się niezwłocznie pełnomocnikowi.

PKW odrzuciła zgłoszenia sześciu komitetów wyborczych: Bartłomieja Kurzeji, Dariusza Kosiura, Pawła Soroki, Zdzisława Jankowskiego, Waldemara Urbanowskiego i Pawła Pietrzyka, który nadesłał zgłoszenie we wtorek drogą pocztową. Jak poinformował przewodniczący PKW, przyczyną odmowy rejestracji tych komitetów był brak wymaganej liczby tysiąca podpisów. Zgodnie z przepisami wyborczymi do zgłoszenia komitetu wyborczego dołączone musi być m.in. tysiąc podpisów z poparciem dla kandydata.

Pełnomocnikowi komitetu służy prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Skargę wnosi się w terminie 2 dni od daty doręczenia pełnomocnikowi postanowienia o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

Sąd Najwyższy rozpatruje skargę w składzie 3 sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, i wydaje orzeczenie w sprawie skargi w terminie 3 dni. Decyzja Sądu Najwyższego jest ostateczna. Orzeczenie doręcza się pełnomocnikowi i Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli Sąd Najwyższy uzna skargę pełnomocnika za zasadną, Państwowa Komisja Wyborcza niezwłocznie przyjmuje zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Wyjaśniona została też poniedziałkowa pomyłka - informowano wówczas, że zgłosił się komitet Krzysztofa Sadurskiego - tymczasem jest on pełnomocnikiem wyborczym komitetu Zdzisława Podkańskiego.

Podjęcie przez PKW uchwały o rejestracji komitetu wyborczego to kolejny krok na drodze do rejestracji kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się 20 czerwca. Komitety, które zostały zarejestrowane przez PKW mają teraz czas do 6 maja do północy, na zebranie 100 tys. podpisów z poparciem i zarejestrowanie kandydata.



Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.