Od 1 czerwca br. wznowimy pasażerskie połączenia lotnicze w ruchu krajowym; wprowadzone będą procedury bezpieczeństwa na lotniskach i dla pasażerów, w tym m.in. obowiązek noszenia maseczek i mierzenie temperatur - zapowiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

"Wszystko wskazuje na to, że od 1 czerwca wznowimy połączenia w ruchu krajowym. Jutro przedstawimy komunikat, co do tych obostrzeń, czy zasad bezpieczeństwa. (...) Dużo się zmieni - będziemy musieli wprowadzić dodatkowe procedury w stosunku do tego, co było przed epidemią, żeby to bezpieczeństwo zapewnić" - powiedział w piątek Horała w TVP1.

Jak dodał, po 1 czerwca sytuacja będzie monitorowana i dalsze decyzje dotyczące odmrażania ruchu lotniczego pasażerskiego będą uzależnione m.in. od doświadczeń związanych z tym, jak funkcjonują nowe zasady bezpieczeństwa, a także od sytuacji epidemicznej na świecie.

Wiceminister wymienił, że zasady bezpieczeństwa będą obejmowały m.in. kontrolę temperatury pasażera, obowiązek zachowania odpowiedniego dystansu pomiędzy podróżnymi, bezwzględny obowiązek noszenia maseczek przez podróżnych, a także wyposażenia pracowników lotniska w odpowiednie środki ochrony.

"O szczegółach poinformujemy w sobotę" - dodał.

Minister przekazał, że zgodnie z projektem nowego rozporządzenia, od 1 czerwca na terenie Polski nie będzie obowiązywał zakaz lotów pasażerskich w ruchu krajowym.

Resort infrastruktury przygotował projekt rozporządzenia przedłużający zakaz w międzynarodowym pasażerskim ruchu lotniczym do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja. Jak wynika ze stron Rządowego Centrum Legislacji, chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który został skierowany do podpisu premiera.

"Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu do lotów krajowych" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja 2020 r.

Zgodnie z projektem, nowe rozporządzenie traci moc z dniem 6 czerwca 2020 r., z wyjątkiem przepisów odnoszących się do ruchu krajowego, które to tracą moc z dniem 31 maja 2020 r. W projekcie zapisano, że rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 maja 2020 r,

Przygotowaliśmy projekt rozporządzenia zapewniający dodatkowe wsparcie dla portów lotniczych w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej; zgodnie z nim 14 lotnisk otrzyma dotację; łącznie na ten rok przewidziane jest ok. 142 mln zł - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

"Przygotowaliśmy dodatkowy mechanizm dotacji dla spółek zarządzających lotniskami. Na ten rok łącznie dla wszystkich lotnisk to jest 142 mln zł. 14 lotnisk będzie uprawnionych do otrzymania tej dotacji" - poinformował w piątek na konferencji prasowej Horała.

Jak dodał, "poza całym szeregiem instrumentów, z których lotniska mogą skorzystać, którymi lotniska wspieramy w tzw. tarczy antykryzysowej 2. proponujemy dodatkowy, dedykowany dla branży lotniczej mechanizm.

"Ten dodatkowy mechanizm, to dotacja z funduszy przeznaczonych na walkę z koronawirusem, dotacja dla lotnisk, które w tym szczególnym czasie utrzymują funkcję lotniska publicznego" - wyjaśnił.

Horała przekazał, że Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, które określa wykaz lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej, oraz wymagania, których spełnienie potwierdza taką gotowość.

Napisano w nim, że porty, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej lotniska, to: Łódź, Chopin w Warszawie, Poznań – Ławica, Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Rzeszów – Jasionka, Szczecin – Goleniów, Katowice – Pyrzowice, Bydgoszcz, Kraków – Balice, Wrocław – Strachowice, Zielona Góra – Babimost, Olsztyn-Mazury, Warszawa/Modlin oraz Lublin.

"14 lotnisk, poza tymi innymi instrumentami, będzie uprawnionych jeszcze do dodatkowego mechanizmu dotacji, który umożliwi zwrot kosztów utrzymywania funkcji lotniska publicznego w tym szczególnym czasie" - tłumaczył.

Jak dodał, na mocy tego rozporządzenia zostanie otwarta droga do otrzymania dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

"Jak tylko Rada Ministrów przyjmie to rozporządzenie, w krótkim czasie - myślę, że to będzie w przyszłym tygodniu - Ministerstwo Infrastruktury przygotuje rozporządzenie już o szczegółowym mechanizmie, zasadach przydzielania tych dotacji" - powiedział.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" jest wyłącznym właścicielem portów lotniczych w Warszawie, Zielonej Górze i Radomiu. Poza tym posiada udziały w 10 spółkach-zarządcach lotnisk w: Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Modlinie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Olsztynie i Bydgoszczy.