Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, działaczka praw człowieka z Sahary Zachodniej Aminatou Haidar, chińska prawniczka Guo Jianmei i obrońca lasów Amazonii Davi Kopenawa zostali laureatami Right Livelihood Award. Nagroda nazywana jest alternatywnym Noblem.

"Wspólną cechą tegorocznych laureatów jest ich praktyczne wizjonerstwo. Ich przywództwo zainspirowało miliony ludzi do domagania się podstawowych praw oraz walki o zrównoważony świat" - ogłosił w środę prezes fundacji Right Livelihood Ole von Uexkull podczas konferencji w szwedzkim MSZ.

Każda z nagrodzonych osób otrzyma 1 mln koron (ok. 93 tys. euro) oraz w razie potrzeby, jak zadeklarowano, wsparcie, gdy zagrożone będzie ich życie lub wolność.

Jak uzasadniła fundacja Right Livelihood, 16-letnia Thunberg "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu".

Działaczka praw człowieka Aminatou Haidar, zwana Gandhim z Sahary, została doceniona za "walkę bez przemocy o niepodległość i sprawiedliwość dla mieszkańców Sahary Zachodniej".

Z kolei adwokat Guo Jianmei otrzymała nagrodę "za przełomową i wytrwałą pracę na rzecz ochrony praw kobiet w Chinach". Wskazano, że jest ona jednym z najwybitniejszych chińskich prawników, a w trakcie swojej kariery udzieliła pomocy prawnej tysiącom kobiet w trudnej sytuacji.

Ponadto przedstawiciel rdzennej ludności Brazylii Davi Kopenawa oraz organizacja Hutukara Yanomami zostali wyróżnieni "za ich niestrudzone i odważne wysiłki na rzecz ochrony lasów amazońskich oraz terytoriów i kultury rdzennej ludności".

Nagrody fundacji Right Livelihood przyznawane są osobom lub organizacjom, których dorobek zazwyczaj nie znajduje uznania wśród członków komitetów noblowskich. Została ona założona w 1980 roku przez szwedzko-niemieckiego finansistę i filantropa Jakoba von Uexkulla.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 4 grudnia w Sztokholmie, na kilka dni przed galą nagród Nobla.