Duet autorski Zbigniew Parafianowicz i Michał Potocki, na co dzień dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej”, napisali książkę „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” (wyd. Czarne) o upadku prezydenta Janukowycza i zwycięstwie Majdanu, która ma pomóc zrozumieć, co się zdarzyło na Ukrainie dwa lata temu.

Jenny Nordberg w reportażu „Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie” (wyd. Czarne) opisała bacza pusz – afgańskie dziewczynki udające chłopców, nieoficjalne ciche wojowniczki przeciw segregacji płci. Jej książka to reportaż o dramatycznych losach kobiet na świecie i ignorancji międzynarodowych organizacji humanitarnych.

Karolina Domagalska, autorka książki „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” (wyd. Czarne), wzięła pod lupę temat kontrowersyjny – medycynę reprodukcyjną. Opisuje, jak pod jej wpływem zmienia się rodzina w XXI wieku.

„Droga 816” (wyd. Fundacja Sąsiedzi) to poetycki reportaż Michała Książka z nadbużańskiej Polski, a „Diabeł i tabliczka czekolady” (wyd. Agora) – zbiór reportaży z Lubelszczyzny Pawła Piotra Reszki.

Wszyscy finaliści wezmą udział 21 maja w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.