Piotr Dziwok, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL): Wszyscy, również firmy z sektora usług wspólnych, stanęliśmy w obliczu dużej próby. Jak wynika z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), 50 proc. obecnych w Polsce centrów usług działa w skali globalnej, a 80 proc. z nich posiada przetestowane plany pozwalające zachować ciągłość biznesu lub programy naprawcze na wypadek sytuacjikryzysowych.
Mimo to sytuacja nie jest łatwa. W zeszłym tygodniu większość przedsiębiorstw skupiała się na zabezpieczeniu ciągłości oraz wypracowaniu decyzji dotyczących pracowników i sposobu świadczenia usług, w tym zagwarantowaniu pracownikom dostępu do internetu, narzędzi online oraz sprzętu czy organizacji produkcji. Obecnie największą troskę stanowi niepewność związana z tym, co może nasczekać.
Wiele spółek z sektora nowoczesnych usług dla biznesu jest uzależnionych od działalności innych podmiotów i tego, jak będą one prosperować w najbliższym czasie. Sytuacja przypomina domino. Konsekwencje wynikające z pandemii w jednych sektorach odbiją się na innych. Największe koncerny motoryzacyjne – BMW, Toyota, Volkswagen czy Daimler – podjęły decyzje o wstrzymaniu produkcji w Europie. To wywoła wiele turbulencji. Biznes potrzebuje wsparcia w formie przemyślanych i długofalowych działań, które pomogą przetrwać firmom zarówno małym, jak i dużym, ponieważ stanowią one system naczyń połączonych. Ogłoszona tarcza antykryzysowa to krok w dobrym kierunku, jednakniewystarczający.
Warte uwagi są dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników firm borykających się ze spowolnieniem wynikającym z pandemii; w tym przypadku państwo bierze na siebie aż 40 proc. kosztów. Jednak firmy członkowskie ABSL oczekują szerszych działań, tym bardziej że wnoszą one do gospodarki 64,4 mld zł wartości dodanej, czyli 3 proc. PKB. W I kw. 2019 r. zatrudniały 307 tys. osób., o 10 proc. więcej niż w 2018 r. Te liczby pokazują, na jak ogromną skalę wpłynie to, z czym mamy w tej chwili do czynienia w gospodarce. Dlatego propozycje rządu powinny uwzględniać silne wsparcie naszegosektora.
W sytuacji, w której firmy w związku z pracą zdalną pracowników lub koniecznością opieki nad dziećmi nie mogą zapewnić realizacji zadań księgowych, niezbędne jest odroczenie terminów na złożenie deklaracji i zeznań podatkowych oraz możliwość zdalnej komunikacji z organami podatkowymi. Nieobecność pracowników może powodować niewydolność działów księgowych. Biura rachunkowe, z których usług korzysta większość przedsiębiorców, nie są w stanie zapewnić terminowego wypełnienia licznych obowiązków sprawozdawczych ciążących napodatnikach.
Niezbędne jest umożliwienie zdalnej komunikacji z organami podatkowymi nie tylko poprzez ePUAP, lecz także poprzez urzędowe skrzynki e-mailowe inspektorów podatkowych. Postulujemy również przywrócenie możliwości stosowania kwartalnego rozliczenia VAT dla wszystkich podatników oraz uproszczenie procedur korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku VAT. W obecnej sytuacji pierwszy obowiązek sprawozdawczy powinien zostaćodroczony.
Nie został też jeszcze opublikowany wzór raportu, który ma być składany przez przedsiębiorców. W przypadku dużych podatników każdy nowy obowiązek sprawozdawczy oznacza zmiany w systemach księgowych, a te wymagają dyskusji i analiz w ramach przedsiębiorstwa, w tym z ekspertami IT. W konsekwencji od momentu opublikowania wzoru raportu do chwili jego wdrożenia musi być zapewniony odpowiedni czas. Apelujemy także o odroczenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej przynajmniej do końca roku. Potrzeb i oczekiwań jestwiele.
Wszystkie postulaty, które zgłosiły nasze firmy członkowskie, zostały przekazane do odpowiednich ministerstw. Oprócz wparcia rządu istotne jest wzajemne wsparcie idzielenie się najlepszymi praktykami, które zostały wypracowane przez firmy. Odpowiadając na te potrzeby, organizujemy webinaria poświęcone COVID-19, począwszy od tematów legislacyjnych oraz obowiązków ipraw pracodawców po wskazówki, jak zdalnie zarządzać zespołem. Naszym celem jest działanie na rzecz firm oraz pracowników zsektora, aby mogli bezpiecznie kontynuować działalność iotrzymali niezbędnewsparcie.