Dziennik Gazeta Prawna oraz Miasto Gdynia zapraszają do udziału w ogólnopolskim kongresie Perły Samorządu. Wydarzenie odbędzie się w Gdyni w dniach 12-13 października 2020.

Pieniądze, edukacja, środowisko, demografia, transport, inwestycje, gospodarka, podatki a także wiele innych spraw. Nieważne czy chodzi o nowe zadania czy od dawna znane problemy. O każdej ważnej dla samorządów kwestii będziemy rozmawiać praktycznie i rzeczowo.

Już po raz czwarty Dziennik Gazeta Prawna i Miasto Gdynia zapraszają na Kongres „Perły Samorządu”. Znów spotkamy się z ekspertami i przedstawicielami najlepszych samorządów w Polsce, by rozmawiać o aktualnych problemach i projektowaniu rozwiązań dla przyszłego powodzenia gmin. Nie ograniczamy się tylko do reagowania na bieżące bolączki, ale nie odwracamy od nich uwagi. Przyglądamy się zmianom, zarówno tendencjom centralizacyjnym jak i rosnącej liczbie zadań przerzucanych na samorządy. Liczymy jak zbilansować je z często niewystraczającymi środkami podążającymi w ślad za nowymi obowiązkami.

Kwestiom finansowym poświęcona zostanie osobna sesja, jednak będą one obecne w każdym panelu i warsztacie. Jak aktywnie poszukiwać środków i na bieżące potrzeby i na rozwój? Czy konieczne są zmiany ustaw, czy też w obecnych ramach prawnych samorządy mogą sobie poradzić? Jeżeli tak to jak? Po jakie instrumenty finansowe sięgają dziś samorządy i jak działa ustawa o finansach publicznych? Czy przychody z podatków będą spadać, czy rosnąć?

Innym budzącym dziś wiele kontrowersji tematem są ceny prądu i zadania, które spoczywają na samorządach w sprawach gospodarki niskoemisyjnej, zmian klimatycznych i czystości środowiska. Jakich instrumentów potrzebują gminy, by poradzić sobie z tymi wyzwaniami. Co zrobić, aby były one nie tylko formalnym wypełnieniem zobowiązań prawnych, ale przyniosły korzyści mieszkańcom? Już teraz widzimy jak olbrzymi jest finansowy, polityczny i społeczny koszt zmian. Postaramy się z tych doświadczeń wyciągnąć praktyczne wnioski i przygotować się na kolejne lata.

A skoro o przyszłości mowa, to zajmiemy się także tym, czy i jak samorządy mogą wpływać na demografię. I to nie tylko w kontekście znanej prawdy o starzejącym się społeczeństwie, a więc problemach z wyludnianiem, mniejszymi dochodami z podatków, ale za to zwiększającymi się potrzebami seniorów, które lokalne władze będą musiały spełnić. Zastanowimy się także nad tym, jak samorządy mogą wpływać na osiedlanie się na ich terenie ludzi młodszych i jak zarządzać migracjami.

W każdej z naszych dyskusji będziemy starali się zrozumieć i opisać jak zmieniać się będzie gospodarka i co będzie to oznaczało dla lokalnych władz. Co zrobić żeby w świecie nowej rewolucji przemysłowej zadbać o naszych lokalnych przedsiębiorców, pracodawców, i podatników.

Jak zawsze podczas kongresu wręczone zostaną wyróżnienia dla najlepszych gmin, włodarzy, skarbników i liderów dobrych praktyk. W tym roku przyznamy także wyróżnienia z okazji 30-lecia reformy samorządowej w Polsce.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kongresie.


Zobacz jak było w zeszłym roku - relacja z Kongresu Perły Samorządu 2019