Wstępny program Kongresu Perły samorządu
17-18 maja 2018 r., Gdynia
17 maja 2018 r. (czwartek) – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
10.00-11.30 Sesja otwierająca: Jakiego samorządu potrzebuje państwo, jakiego państwa potrzebują samorządy?

Wprowadzenie:
Wprowadzony pod koniec XX wieku ustrój samorządowy odwoływał się do najlepszych tradycji administracyjnych Europy. Dziś po prawie 20 latach od jego wprowadzenia żyjemy jednak w nowej rzeczywistości – społecznej, gospodarczej i komunikacyjnej. Globalna konkurencja gospodarcza, procesy integracyjne, aktywność mieszkańców, rozwój mediów społecznościowych – to wszystko skłania do refleksji nad tym czy i jakiego samorządu potrzebuje Polska..

11.45-13.00 Panel dyskusyjny:Kac Wawa, czyli jak rozsądnie zarabiać na turystyce

Wprowadzenie:
Amsterdam i Barcelona to miasta, które padły ofiarami swojego sukcesu i musiały wprowadzić ograniczenia dla ruchu turystycznego. Nie każdy samorząd będzie się borykał z takim problemem, ale warto przy tej okazji zadać sobie pytanie: czy wobec tego lokalne władze nie powinny do turystyki podejść bardziej na chłodno i skalkulować, jaki typ gości przyciągać? Czy można w ogóle zaplanować, w jaki sposób będzie się mądrze zarabiało na turystyce?

Panel dyskusyjny:

Być jak Młody Bóg - przez całe życie i o jeden dzień dłużej
Wprowadzenie:
O korzyściach wynikających z profilaktyki zdrowotnej eksperci napisali tomy. Wszyscy wiemy, że o zdrowie trzeba dbać, ale co to oznacza w praktyce? Dlaczego, mimo teoretycznie bezpłatnego dostępu do badań profilaktycznych w kierunku chorób onkologicznych, układu krążenia, cywilizacyjnych, nie korzystamy z nich? Nieco światła na ten problem rzuca jeden z ostatnich raportów NIK. Według Izby w Polsce wciąż nie ma kompleksowego, spójnego i sprawnego systemu profilaktyki zdrowotnej, obejmującego planowanie działań, nadzór nad ich realizacją oraz ocenę uzyskiwanych efektów. Badaniami profilaktycznymi objęto ograniczoną liczbę pacjentów, nieprzekraczającą nawet połowy uprawnionych.

13.00-13.45 Przerwa obiadowa
13.45-15.00 Panel: Autobus czerw… zielony, czyli jak zmieni się transport publiczny w polskich miastach?

Wprowadzenie:
Przez ostatnią dekadę transport publiczny w Polsce kompletnie zmienił swoje oblicze. Aby wsiąść do autobusu i tramwaju, nie trzeba się już wspi-nać po drabinie. Kompletnej wymianie taboru towarzyszą udogodnienia, tj. biletomaty. Pomimo tego, polskie miasta stoją w korkach. Co jeszcze można zrobić, żeby mieszkańcy chętniej przesiadali się na transport pu-bliczny? Czy przyczyni się do tego dalsze „zielenienie się” komunikacji miejskiej?

Panel: O czystym i bezpiecznym środowisku

Wprowadzenie:
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Sztrasburgu w sprawie Polski łamiącej unijne prawo z powodu zanieczyszczenia środowiska, ubiegłoroczna nowelizacja prawa wodnego, dojście do docelowego modelu gospodarowania i segregowania odpadów. To tylko wybrane wyzwania środowiskowe, jakim muszą sprostać samorządy w najbliższym czasie. Co tak naprawdę kryje się pod pojęciami efektywność energetyczna, czy wydajna gospodarka wodno-ściekowa? Na ile działania podjęte teraz będą służyć przyszłym pokoleniom, a na ile obecne zaniechania przełożą się na jeszcze większe problem za 5, 10, czy 15 lat? W końcu, czy problemem są również pieniądze?

15.15–16.30 Panel: Czy nasze miasta są user-friendly?

Wprowadzenie:
Rowerzyści narzekają, że za mało ścieżek rowerowych – kierowcy są wściekli, że zwęża się drogi. Młodzi mówią, że nie ma gdzie wyjść na piwo – mieszkańcy skarżą się na hałas z lokali. Jednym brakuje chodników, drugim parków. Jedni uważają, że jest brzydko – według drugich nie mogłoby być lepiej. Kaszlemy od smogu, ale nie mamy innego wyjścia, jak dojazd autem. Jeśli polskie miasta są pełne takich sprzeczności, to dla kogo właściwie je budujemy? I dlaczego wszyscy są z jakiegoś powodu niezadowoleni?

16.45-18.15 Warsztat RODO
20.00–24.00 Gala wręczenia wyróżnień w Rankingu Perły samorządu - Muzeum Emigracji w Gdyni
Bankiet oraz koncert gwiazdy
18 maja 2018 r.
18 maja 2018 r. (piątek) – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
10.00–11.30 Sesja plenarna: Sam rząd czy Samorząd – kto naprawdę rządzi w Polsce?

Wprowadzenie:
Ostatnie dwa lata to nie tylko sprawne wdrożenie Programu 500 Plus w gminach. To także okres ostrych napięć i konfliktów na linii rząd-samorządy w zakresie podziału zadań i kompetencji, a także nowych przepisów na nowo definiujących rolę samorządu terytorialnego w Polsce. Jaki jest bilans tych zmian? Jak w obecnym modelu ustrojowym praktycznie ukształtował się model współpracy pomiędzy samorządami a władza centralna a jak ukształtować się powinien.

11.45–13.30 Sesja plenarna: Finansowanie samorządów - odwieczny problem czy stan przejściowy?

Wprowadzenie:
Edukacja i zdrowie - to jedne z największych bolączek finansowych samorządów. Ciągłe reformy, wieczne niedofinansowanie - czy jest jakieś remedium na te problemy? Z drugiej strony znane są przykłady zbyt rozrzutnej gospodarki finansowej gmin, na które trudno reagować. O tych zagadnieniach porozmawiamy z przedstawicielami władz lokalnych, administracji rządowej i ekspertami.

Wręczenie wyróżnień w Rankingu Skarbnik Samorządu 2018
13.30-14.00 Przerwa obiadowa