Certyfikat Równości Płac to emanacja idei równego traktowania pracowników i współpracowników bez względu na płeć, przekonania, wyznanie, orientację itd. CRP zaistniało w przestrzeni publicznej jako instrument weryfikacji zapewnienia równości płac dla kobiet i mężczyzn wykonujących pracę o tej samej wartości. DGP wspiera projekty równościowe, w tym również zmierzające do zniwelowania i ostatecznie zlikwidowania luki płacowej.

Cele nadrzędne

Propagowanie idei równości wynagrodzeń, zniwelowania luki płacowej oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn zarówno w instytucjach publicznych jak i prywatnych.
Wdrożenie badań i certyfikacji firm pod kątem działania w biznesie w zakresie zniwelowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ukierunkowanie uwagi przedsiębiorców na symetrię płac (gender pay gap).

Cel projektu

Nagradzanie firm, instytucji i organizacji przestrzegających równe wynagrodzenia niezależnie od płci.

Założenia projektu

Badanie i przyznawanie certyfikatu potwierdzającego, iż badana organizacja przestrzega zasad równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn. W celu realizacji projektu została stworzona metodologia, kryteria, regulaminy, niezbędne materiały.

Certyfikat Równości Płac - dla kogo?

Uczestnikami Projektu i kandydatami do wprowadzenia w firmie/instytucji CRP są podmioty działające na polskim rynku pracy, które chciałyby wyróżniać się na tle innych i stanowić nową jakość w zatrudnieniu. Projektem mają zostać objęte organizacje, którym zależy na wprowadzeniu realnych zmian w podejściu do równości w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w Polsce. Udział w Projekcie mogą zadeklarować nie tylko spółki, ale również uczelnie państwowe i prywatne, mali przedsiębiorcy i wszelkie inne podmioty, które nie obawiają się przejrzystości. Program byłby wdrażany stopniowo, aż do momentu, w którym obowiązek stosowania standardów równościowych stanie się obowiązującym prawem. Autorom Projektu zależy na tym, by organizacje starające się o uzyskanie CRP potrafiły określić obszary zmian i plan ich wdrożenia w celu zagwarantowania pracownikom określonych praw. W audycie brane są pod uwagę wszelkie dostępne legalnie form zatrudnienia pracowniczego jak i niepracowniczego.

Certyfikat Równych Płac („CRP”) to oznaczenie nadawane firmie lub instytucji, która wyróżnia się na polskim rynku pracy szczególnym podejściem do problemu równości kobiet w zatrudnieniu. CRP nadawany będzie wyłącznie po zbadaniu spełnienia odpowiednich kryteriów. Ocena postępów dokonywana będzie przez specjalnie powołaną do tego Kapitułę, składającą się z ekspertów prawa pracy i nauk ekonomiczno- socjologicznych i innych osób, które merytorycznie przygotowane są do oceny stopnia dojrzałości organizacji. Pozyskanie certyfikatu będzie inicjowało szereg dalszych starań po stronie otrzymującej go firmy/ instytucji, gdyż prawo do posługiwania się takim Certyfikatem, będzie cyklicznie kontrolowane, pod kątem dalszego spełniania kryteriów. Priorytetem jest, aby Certyfikat dostała tylko firma lub instytucja, która jest przyjazna równouprawnieniu w zatrudnieniu, równości płac i przyjazna kobietom, które chcą łączyć pracę zawodową z życiem prywatnym, bez uszczerbku dla żadnego z nich.

O przyznaniu CRP decyduje kapituła złożona z przedstawicieli Dziennika Gazety Prawnej oraz Moniki Błońskiej - Partner, Mariański Group i Katarzyny Woszczyny - Założycielka i prezeska Alliance Business Connect, które są autorkami idei CRP i pomysłodawczyniami wdrożenia jej w Polsce.

Zgłoszenia i ewentualne pytania przyjmujemy do 19 maja 2024 r. na adres: certyfikat@infor.pl
Koszt udziału w projekcie to 2000 PLN netto + 23% Vat.


Certyfikacja i uroczyste wręczanie planowane jest dwa razy w roku. Wyróżnione firmy otrzymują na rok certyfikat zaświadczający, iż spełniają kryteria równości i przeciwdziałają luce płacowej.


REGULAMIN