« Powrót do artykułu

Lewestam: Takie Trumpy się zdarzają

Kto jest dobrym liberałem? Różnie mówią, ale zgódźmy się na program minimum: to człek taki, który lubi różne rzeczy, w tym demokrację, ale najbardziej lubi prawa człowieka. Dlatego tam, gdzie pięciu zielonych chce zjeść szóstego niebieskiego, on zawsze stanie po niebieskiej stronie, choćby go nie znosił – i temu zawsze służyć będą jego preferencje polityczne. Dyktatura? Jeśli rządzi zielony, niebieski zginie w zupie. Autorytaryzm? Zieloni na górze – biada niebieskiemu na dole. Demokracja? Też zjedzą, tyle że najpierw zagłosują. Tylko demokracja liberalna, z systemem różnorakich zabezpieczeń – takich jak na przykład trójpodział władzy – może uchronić mały błękit od apetytu wielkiej, silnej zieleni.

Donald Trump

żródło: ShutterStock

"Rasizm, ksenofobia, izolacjonizm – to naturalne nasze tendencje i tylko nadludzki wysiłek, geopolityczny fuks i relatywny dobrobyt Zachodu pozwoliły nam na jakiś czas za tym płotem się skryć."

statystyki

Komentarze (2)

  • Pan Murzyński Filipiński(2016-11-20 00:46) Zgłoś naruszenie 20

    Co jakiś czas pojawia się tu i ówdzie potępienie dla społeczeństwa, niestety jest monotonne i męczące, jak czkawka. Raz są to tylko zbłąkane masy opętane mocą internetu, innym zbuntowana hołota (ta to chyba nawet nie ma internetu).Najważniejsze jest to, że Elity kierują i wskazują nowe horyzonty poświęcając każdą swoją wolną chwilę na realizację człowieczego dobra, i należy to docenić! Czasami zdarzają się im (z przyczyn niezależnych) błędy i wypaczenia, ale nie upoważnia to oczywiście bezmózgich do buntu. Mam niezmiennie wrażenie, że po raz n-ty przeżywam to samo deja vu. Przypomina mi się konferencja prasowa po przerżniętym kolejnym meczu w czasie Mundialu 2002. Czołowy napastnik stwierdził z rozbrajającą szczerością "Jeśli nie my to kto?" Pamiętam rok 1981 kiedy to "elity" usiłowały odzyskać wiarygodność kretyńskim co prawda, ale wpadającym w ucho sloganem: "Wypaczenia NIE Socjalizm TAK". Bardzo szybko na wiacie przystankowej przy parku Dreszera pojawiła się odpowiedź: Wypaczenia TAK Socjalizm NIE". Tak dla otrzeźwienia proponuję jeszcze myśl Benjamina Franklina" Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania!" Dlaczego mam oddać głos na człowieka który nie specjalnie kryje się z tym co o mnie myśli, a dodatkowo narzuca mi swój sposób pojmowania świata. Jeżeli nie podobają wam się moje białe skarpetki i sandały, to wy macie z tym problem nie ja. Jeżeli w kraju w którym prawie od 30 lat nagminnym procederem jest szukanie pracy za granicą (jakiejkolwiek), bo w kraju jej nie ma. Gdzie większość z tego powodu nie chce przyjmować imigrantów, to należy przyjąć to do wiadomości , bez strzelania focha . Wolność i Równość według waszych konstytucyjnych zasad działa we wszystkie strony nie jesteście równiejsi mimo, że taka jest wasza interpretacja świata. Czas te proste prawdy pojąć i skończyć bajdurzenie o niezrozumianych elitach i zbuntowanym motłochu, bo obecnie mamy niezrozumiany motłoch i zbuntowaną elitę. Podobnie jak przed Rewolucją Francuską.

    Odpowiedz
  • Bert(2016-11-20 22:32) Zgłoś naruszenie 01

    Pani lewa-nie-stąd, naprawdę, proszę zająć się pisaniem bajek dla dzieci młodszych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!