« Powrót do artykułu

Kleiber: ONZ-etowski program nierealny, ale dobrze, że jest

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło na ostatnim posiedzeniu agendę globalnych działań na rzecz trwałego rozwoju, a w jej ramach zestaw konkretnych celów mających przez najbliższe 15 lat definiować priorytety w tym zakresie. Ogłoszony program wywołał wiele pochwał za swą wszechstronność i ambicje, ale także falę ostrej krytyki w istocie za to samo, czyli rozdrobnienie celów szczegółowych i ich nierealność. Wydaje się, paradoksalnie, że obie strony mają rację – cele z pewnością nie zostaną w pełni wypełnione, ale ich wskazanie uświadamia nam dobitnie istotę dzisiejszych globalnych zagrożeń, pobudzając wszystkich do refleksji i działania.

Flaga ONZ

żródło: ShutterStock

Ogłoszony program wywołał wiele pochwał za swą wszechstronność i ambicje, ale także falę ostrej krytyki w istocie za to samo, czyli rozdrobnienie celów szczegółowych i ich nierealność

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

 • ..jak jedenaste przykazanie Dekalogu Mojzesza...(2015-11-09 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Glowne cele Zrownowazonego Rozwoju rozumiem jako dazenie do utrzymania rownowagi miedzy demografia, ekonomia i srodowiskiem przyrodniczym.

  Wiadomo, ze one nigdy nie zostana osiagniete, ale nalezy je traktowac jak jedenaste przykazanie Dekalogu Mojzesza, do ktorego nalezy dazyc i wciaz przyblizac sie.

  Odpowiedz
 • Stwórz problem i go rozwiąż.(2015-11-09 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  Agenda ONZ 2030 i jej 17 przykazań to nic innego jak Marks i jego utopia. Jest to śmiech na sali, gdzie 1% elit świata posiada już połowę wszystkich dóbr i bogactw naszego globu.

  Ci zawzięci kapitaliści stają się "komunistami" ?
  Oczywiście nie - jest to realizacja globalnego zarządzania światem tych elit w niedalekiej przyszłości w sposób juz jawny i akceptowany przez większość mas (fortel i cel - tworzenie problemu "ocieplenie klimatu" i jego rozwiązywanie). I temu głownie ma służyć ten "mojżeszowy kalendarz obłudy". Kto tego nie dostrzega, niestety ma problem medialny (za dużo ogląda mediów będących pod egida w/w elit).

  Cele Zrównoważonego Rozwoju

  Cel 1: Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie.

  Cel 2: Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i zapewnić lepsze odżywianie, promować zrównoważone rolnictwo.

  Cel 3: Zapewnić życie w zdrowiu oraz promować dobrobyt dla wszystkich ludzi w każdym wieku.

  Cel 4: Zapewnić inkluzywną i jakościowo dobrą edukację oraz stworzyć wszystkim ludziom możliwość uczenia się przez całe życie.

  Cel 5: Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt.

  Cel 6: Zapewnić dostępność wody dla wszystkich ludzi oraz zrównoważone zarządzanie wodą i infrastrukturą sanitarną.

  Cel 7: Zapewnić wszystkim dostęp do stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie.

  Cel 8: Promować trwały, inkluzywny i zrównoważony wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi.

  Cel 9: Budować infrastrukturę odporną na skutki katastrof, promować inkluzywną i zrównoważoną industrializację oraz wspierać innowacje.

  Cel 10: Zmniejszyć nierówności w obrębie państwa i między państwami.

  Cel 11: Zrobić wszystko, by miasta i ludzkie osiedla były inkluzywne, bezpieczne, odporne na skutki katastrof i zrównoważone.

  Cel 12: Zapewnić zrównoważoną konsumpcję i zrównoważone wzorce produkcyjne.

  Cel 13: Podjąć pilne działania zwalczające zmiany klimatyczne i ich skutki.

  Cel 14: Chronić oceany i morza oraz wykorzystywać ich zasoby w zrównoważonych sposób.

  Cel 15: Chronić, przywrócić i promować zrównoważone wykorzystywania ekosystemów lądowych, gospodarować lasami w sposób zrównoważony, zwalczać pustynnienie, zatrzymać i odwrócić proces degradacji gleby, powstrzymać straty w bioróżnorodności.

  Cel 16: Promować istnienie pokojowych i inkluzywnych społeczeństw, co umożliwi zrównoważony rozwój; zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości; budować efektywne, odpowiedzialne i inkluzywne instytucje na wszystkich szczeblach.

  Cel 17: Wzmocnić mechanizmy powstawania globalnych partnerstw oraz ożywić już istniejące partnerstwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!