Pensja tysiąc euro i jedna umowa, czyli co partie przed wyborami proponują pracownikom

Próbę naprawy rynku pracy podejmowały już poprzednie rządy. W wyniku walki dzisiaj już byłego premiera Donalda Tuska ze śmieciówkami między innymi oskładkowano wszystkie umowy-zlecenia oraz wprowadzono maksymalne limity trwania kontraktów na czas określony. Jednak do wyborów coraz bliżej  i partie składają kolejne obietnice mające przyciągnąć do nich polskich pracowników. Oto propozycje największych ugrupowań.

Premier Ewa Kopacz

autor: Radek Pietruszkażródło: PAP

Co pracownikom obiecuje POPlatforma Obywatelska nadal próbuje uporządkować rynek pracy, czemu służy między innymi walka z szarą strefą.

Guza: Jeden kontrakt, wiele pytań>>

Jednym z elementów tej walki byłoby więc wprowadzenie jednolitego kontraktu z pracownikiem. W zamierzeniu - miałoby to wyeliminować śmieciówki. "Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem” – zapowiedziała Kopacz podczas prezentacji nowego programu. PO chce wprowadzić kontrakt w ciągu najbliższych dwóch lat. Zmiany nie objęłyby jednak samozatrudnionych, rolników i pracujących na umowy o dzieło.

Pracodawcy też proponują zlikwidowanie obowiązujących kontraktów>>

W ramach walki z szarą strefą i stabilizacji zatrudnienia Ewa Kopacz zaproponowała też wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, nie mniejszej niż 12 zł brutto.

Premier zapowiedziała też likwidację obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • lika(2015-10-04 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  PO mówiąc o płacy ,niech przypomni sobie nagranie z rozmowy z komisarzem UE Bieńkowską ,że za 5000 zł lub 6000 zł ,pracuje głupek lub złodziej albo nieudacznik.Jak ma się przedwyborcza licytacja 12=15 zł za godzinę pracy /najniższa/. do tej tezy?

  Odpowiedz
 • Nie wierze starej ENDEROWIE czyli 2500 AFER PO-PSL(2015-10-03 18:42) Zgłoś naruszenie 00

  Zawraca nam glowy. A mysli jak nas oszukac przy wyborach 25 pazdziernika , stara OSZUSTKA ! ! !
  PKW nie chce ujawnienia protokołów i cząstkowych wyników wyborów
  data:02 października 2015 Redaktor: Redakcja

  Krystyna Łazor i Hanna Dobrowolska z RKW - w Republice Na Żywo o próbach wywalczenia transparentności liczenia głosów i publikacji pełnych danych z wyborów, poprzez zamieszczenie wszystkich protokołów wyborczych w internecie.

  Jak informowaliśmy, w poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli Ruchu Kontroli Wyborów z reprezentantami Państwowej Komisji Wyborczej.
  " Kluczowe kwestie, które postulujemy rozbijają się o mur złej woli, inercji urzędu i demonstrowania pozycji jedynowładztwa" – mówiła o spotkaniu z przedstawicielami PKW Hanna Dobrowolska Koordynator Krajowy Ruchu Kontroli Wyborów.
  Krystyna Łazor, Koordynator d.s Prawnych RKW przedstawiła listę postulatów, w których realizację delegacja zabiegała w PKW.

  PKW obstaje przy dotychczasowej praktyce ogłoszenia dopiero kompletnych wyników, i to w formie arkuszy zliczeniowych, odmawiając publikacji wszystkich protokołów.

  Odpowiedz
 • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2015-10-04 13:30) Zgłoś naruszenie 00

  wszystki partie zapomnialy o rencistach. oraz niepelnosprawnych.przypaminamy to jest potezny elektorat...

  Odpowiedz
 • polak(2015-10-05 14:00) Zgłoś naruszenie 00

  Juz wystarczy tego oszukiwania i mamienia" - a o najważniejszym obniżeniu do poprzedniego emerytalnego to cisza ? brak podwyżek w budżetowce od 8 lat -cisza ? ( z wyjątkiem dla kierownictwa )

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!