Likwidacja gimnazjów i obniżenie wieku emerytalnego: 10 propozycji zmian w Polsce według PiS

Sondaże nie pozostawiają złudzeń - PiS prawdopodobnie zwycięży w najbliższych wyborach parlamentarnych. Jeżeli Beacie Szydło (i Jarosławowi Kaczyńskiemu) uda się utworzyć rząd, zgodnie ze składanymi obietnicami czekają nas rozległe zmiany w polskim prawie. Zobacz, czego możemy się spodziewać po 25 października.

 • <b>Pomoc frankowiczom</b><br><br>
PiS chciałby więc pomóc frankowiczom. Własny projekt ma złożyć prezydent Andrzej Duda, dodatkowo analogiczny ma przedstawić klub PiS po jesiennych wyborach. Kandydatka PiS na premiera deklaruje, że obecnie rozważane są trzy propozycje: propozycja Andrzeja Dudy z kampanii prezydenckiej, propozycja środowisk skupiających osoby pokrzywdzone przez banki i projekty ustawy PiS składane w Sejmie, ale odrzucone w głosowaniach.
<br><br>
Poznaliśmy już założenia projektu Dudy - prezydent chciałby dać możliwość przewalutowania kredytów hipotecznych wszystkim dłużnikom, niezależnie od tego, jak duże mieszkanie czy dom kupili za pożyczone w banku pieniądze.
<br><br><a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/893685,prezydent-andrzej-duda-bedzie-hojny-dla-frankowiczow-po-zwyciestwie-pis-zostanie-przeprowadzony-audyt-kredytow-frankowych.html" title=""><font color="#C9C9C9">Szczegóły pomocy PiS dla frankowiczów znajdziesz tutaj>></font></a>
<br><br>
Ponadto przyjęto by, że kredytobiorca od początku miał kredyt w złotych (co oznacza przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania). I powinien płacić raty takie, jak od kredytu w rodzimej walucie. Różnica między ich wartością a wartością spłaconych już rat frankowych powiększyłaby jego dług.
<br><br>
Z kolei różnica między wartością kredytu obliczoną według aktualnego kursu franka a ustaloną w zgodzie z proponowanymi regułami zostałaby umorzona, czyli w całości obciążyłaby banki.
<br><br><a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/892211,banki-i-frankowicze-zaplaca-po-polowie-za-przewalutowanie-senat-przeglosowal-poprawki-do-ustawy.html" title=""><font color="#C9C9C9">Oczywiście, nadal jest ustawa PO, która przeszła co prawda przez Senat, ale nie wiadomo, czy parlament zdoła przyjąć ją jeszcze w tej kadencji>> </font></a>
 • <b>Zmiany w emeryturach</b>
<br>
<br>
PiS o część zmian w prawie chciał zapytać Polaków w referendum, które miało odbyć się w dniu wyborów. Najwięcej emocji wzbudzały pytania o emerytury i sześciolatki.
<br>
<br>
21 września Andrzej Duda podpisał prezydencki projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego - dokument trafił już do Sejmu. Duda ma nadzieję, że zostanie przyjęty w tej kadencji, ale niemal na pewno się to nie uda.
<br>
<br>
Prezydent zaproponował odwrócenie reformy emerytalnej z 2013 r., czyli przywrócenie wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co ważne, prezydencki projekt zakłada, że osoby osiągające wiek emerytalny, ale czujące się na siłach do dalszej pracy, będą miały taką możliwość.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/895710,bubel-emerytalny-prezydenckich-urzednikow-okazali-sie-niechlujni.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Bubel emerytalny prezydenckich urzędników. Okazali się niechlujni</font></a>
 • <b>Sześciolatki z powrotem do przedszkoli?</b>
<br>
<br>
PiS szykuje się do anulowania reformy sześciolatków w pierwszych klasach. Ja dowiedział się DGP, plan zostanie wprowadzony w życie nawet jeśli do referendum nie dojdzie, ale PiS uda się wygrać wybory i utworzyć rząd.
<br>
<br>
Reforma wysyłająca sześciolatki do szkół zostałaby cofnięta od września 2016 roku, ale - zgodnie z przejściowymi przepisami PiS - już w trakcie tego roku szkolnego rodzice mieliby możliwość wycofać dziecko ze szkoły i przenieść je do zerówki. Równolegle z tym przywrócono by do przedszkoli możliwość nauki pisania i czytania. Obowiązek szkolny objąłby ponownie tylko siedmiolatki, a przy sześciolatkach decyzje podejmowaliby rodzice.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/890285,pis-anulowanie-reformy-szesciolatkow-niezaleznie-od-wyniku-referendum.html" title=""><font color="#C9C9C9">O nowym planie lekcji PiS więcej przeczytasz tutaj>></font></a>
 • <b>Ułatwienia dla przedsiębiorstw</b>
<br>
<br>
PiS ma też konkretne propozycje skierowane do przedsiębiorców. Beata Szydło chciałaby między innymi, aby 40 procent środków z zamówień publicznych było przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, żeby były one uprzywilejowane w zamówieniach samorządowych, a pełne obciążenie firm daninami publicznymi miałoby nastąpić po 24 miesiącach.
<br>
<br>
Ponadto PiS proponuje wprowadzenie mechanizmu zaliczkowania wpłat dla wykonawców i podwykonawców oraz kasowego rozliczenia VAT. Zmienione miałoby być także prawo upadłościowe, umożliwiając tzw. drugi start. Przedsiębiorcom pomogłoby również ograniczenie obowiązków dot. dokumentacji w związku z kosztem uzyskania przychodu, ograniczenie obowiązków szkoleń, konsolidacje służb inspekcyjnych, wprowadzenie zasady, że dokumentu urząd może żądać tylko raz czy rozwiązania, że jeżeli bank komercyjny odrzuca biznesplan, będzie on kierowany do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.
<br>
<br>
PiS - jeśli wygra wybory - planuje też wprowadzić prawo podatkowe oparte o trzy P: prorozwojowe, przejrzyste, proste. Oprócz niektórych propozycji wymienionych powyżej, służyć ma temu obniżenie VAT-u do 22 procent, CIT - do 15 proc. dla małych przedsiębiorstw, odliczenie pełnych wydatków inwestycyjnych w roku ich poniesienia, czyli 100-procentowa amortyzacja oraz kwartalna zaliczka podatkowa dla wszystkich podmiotów.
<br>
<br>
<a href="http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/881213,pis-prezesow-spolek-panstwowych-trzeba-rozliczac-z-podejmowanych-dzialan.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też - PiS: Prezesów spółek państwowych trzeba rozliczać z podejmowanych działań</font></a>
 • <b>Jakie zmiany w podatkach</b>
<br>
<br>
To nie koniec propozycji zmian w podatkach ze strony PiS. Szydło chciałaby także opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe podatkiem obrotowym, a banki - podatkiem bankowym. Ta druga danina objęłaby aktywa bankowe i wyniosłaby 0,39 procent.
<br>
<br>
Ponadto Szydło proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/890800,sadurska-projekty-ws-emerytur-i-kwoty-wolnej-od-podatku-juz-gotowe.html" title=""><font color="#C9C9C9">Podobno projekt w sprawie wolnej podatku ma już prezydent Duda>>>></font></a>
<br>
<br>
<a href="http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/881227,pis-potrzebny-podatek-dla-duzych-sieci-detalicznych-i-instytucji-finansowych.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też - PiS: Potrzebny podatek dla dużych sieci detalicznych i instytucji finansowych</font></a>
<br>
<br>
Jeżeli chodzi o podatkowe przedwyborcze obietnice to Kopacz nie pozostaje dłużna Szydło, jednak rząd nie zamierza licytować się z PiS na wysokość podwyżki kwoty wolnej od podatku. Ma inny pomysł - zerowy PIT dla młodych. Ludzie do 30. roku życia byliby zwolnieni z podatku dochodowego, co ułatwiłoby im wejście na rynek pracy, a pracodawców skłoniłoby do zatrudniania młodych.
<br>
<br>
Od przyszłego roku mają też spaść stawki VAT - podstawowa z 23 do 22 proc.
<br>
<br>
Rząd rozważa również obniżkę podatku dla firm (na przykład z 19 proc. na 15 proc. za zatrudnianie pracowników na etatach), przymierza się też do podwyżki kosztów uzyskania przychodu. Chodzi o koszty kwotowe, które pracodawcy potrącają osobom zatrudnionym na etatach i pokrywają one koszty ich dojazdu do pracy. Ich podwyżka pozwoli zatrudnionym na umowach o pracę płacić nieco mniejsze podatki.
<br>
<br>
<a href="http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/882032,kopacz-o-zerowym-podatku-pit-dla-mlodych-jest-w-tym-ziarenko-prawdy.html" title=""><font color="#C9C9C9">>Czytaj też - Kopacz o zerowym podatku PIT dla młodych: Jest w tym ziarenko prawdy</font></a>
 • <b>500 zł na dziecko rodzinie</b>
<br>
<br>
Dochody ze zmian w podatkach miałyby sfinansować między innymi politykę prorodzinną PiS, w tym pomysł przekazywania 500 złotych miesięcznie zasiłku na każde dziecko dla rodzin o niskich dochodach, a dla rodzin o średnich dochodach ta sama kwota miałaby być wypłacana przy drugim i kolejnych dzieciach.
<br>
<br>
<a href="http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/886868,emerytury-kwota-wolna-od-podatku-i-frankowicze-pierwsze-decyzje-dudy-okresla-ksztalt-bitwy-o-sejm.html" title=""><font color="#C9C9C9">Przeanalizowaliśmy, ile kosztowałyby główne propozycje programowe Szydło>></font></a>
 • <b>Zmiany w szkołach</b>
<br>
<br>
Jeśli PiS wygra wybory, dokona też sporych zmian w systemie oświaty. Przede wszystkim powoła Narodowy Instytut Programów Wychowania i Podręczników, który ma być niezależny od Ministerstwa Edukacji Narodowej i jednocześnie przejąć od niego część zadań, związanych głównie z merytorycznymi treściami przekazywanymi uczniom. NIPWiP czuwałby między innymi nad zawartością podręczników i układał programy nauczania. Ponadto do szkół miałby wrócić jeden kanon lektur.
<br>
<br>
NIPWiP przejąłby też część kompetencji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - matura według PiS byłaby trudniejsza i bardziej elitarna, skoncentrowana na wypowiedzi pisemnej.
<br><br><a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/892940,nadchodzi-wielka-reforma-edukacyjna-szkola-wyksztalci-a-pis-wychowa.html" title=""><font color="#C9C9C9">Szczegółowo o Narodowym Instytucie Programów Wychowania i Podręczników przeczytasz tutaj</font></a>
<br>
<br>
Zapowiadane przez PiS zmiany mają także dotyczyć sposobu kształcenia nauczycieli na bardziej praktyczne. PiS chce również odwrócić reformę z 1999 r. i zamiast gimnazjów wprowadzić znów ośmioletnią podstawówkę i czteroletnie liceum bez profilowanych klas - wszyscy uczniowie zdobywaliby wiedzę ogólną.
<br>
<br>
Zmiany - jeśli PiS wygra wybory - mają zostać wprowadzone dla uczniów rozpoczynających naukę we wrześniu 2017 roku.
<br><br><a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/891872,to-koniec-gimnazjow-zapowiada-sie-oswiatowy-powrot-do-przeszlosci.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: To koniec gimnazjów? Zapowiada się oświatowy powrót do przeszłosci</font></a>
 • <b>Zmiany na uczelniach</b>
<br>
<br>
PiS chciałby też zreformować szkolnictwo wyższe. Jedną z pierwszych poprawek byłoby umożliwienie pracownikom nauki zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych. Ponadto PiS chciałby zmienić system awansowania na uczelniach - między innymi ten, kto aplikuje o stopień doktora lub profesora, miałby odpowiednio tytuł magistra stopień doktora habilitowanego. Przywrócono by wykład habilitacyjny oraz zmieniono by przepis mówiący, że na uczelni do minimum kadrowego zamiast jednego doktora, można wliczyć dwóch magistrów, a zamiast jednego profesora dwóch doktorów.
<br>
<br>
PiS planuje też odejść od systemu bolońskiego, czyli od kształcenia w systemie 3+2 - trzyletnich studiów pierwszego stopnia i dwuletnich studiów drugiego stopnia, które kończą się tytułem magistra.Zamiast tego proponuje 5+2 - nabór w szkołach wyższych dokonywany byłby na pięć lat studiów, a studenci mogliby zdecydować, czy będą kontynuować studia na poziomie uniwersyteckim, czy zakończą je na poziomie licencjackim lub inżynierskim. PiS chciałby też przywróć egzaminy na studia.
<br>
<br>
Zmiany objęłyby też miedzy innymi system rozdzielania grantów, czyli pieniędzy przeznaczonych na realizację projektów badawczych.
 • <b>Zmiany w służbie zdrowia</b>
<br>
<br>
Pośród wielu obietnic Szydło znalazły się też te dotyczące służby zdrowia. PiS stawia zdecydowanie na finansowanie służby zdrowia z budżetu państwa (przez wojewodów) i zapowiada likwidację NFZ. Funkcję Narodowego Funduszu Zdrowia miałyby przejąć resorty finansów oraz zdrowia. Minister finansów miałby przeznaczać konkretną kwotę na zdrowie, przekazywać pieniądze bezpośrednio do 16 urzędów wojewódzkich, które odegrałyby rolę obecnych regionalnych oddziałów funduszu. Albo też powierzać całą kwotę resortowi zdrowia, aby ten ją rozdzielił pomiędzy województwa. W tym celu w urzędach wojewódzkich powstałyby poszerzone oddziały zdrowia. To urzędy wojewódzkie byłyby odpowiedzialne za kontrakty z placówkami medycznymi, wydawałyby też zgody na niestandardowe leczenie czy tworzyły lokalną politykę zdrowotną.
<br>
<br>
Kolejnym pomysłem PiS jest znaczące podniesienie wydatków na ochronę zdrowia. Obecnie wynoszą one 4,6 proc. PKB przy średniej unijnej 7,2. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiada podwyżkę do 6 proc. PKB, czyli o ok. 25–30 mld zł, do roku 2019, czyli w sumie do blisko 100 mld. Zapowiadana przez PiS podwyżka oznacza wzrost o blisko 40 proc. w porównaniu z dzisiejszym budżetem NFZ.
<br>
<br>
PiS chce także zmienić w ogóle sposób finansowania służby zdrowia. Składka miałaby z czasem stać się częścią podatku PIT, a pieniądze zaczęłyby płynąć do budżetu zamiast do NFZ.
<br>
<br>
PiS wraca również do koncepcji sieci szpitali, którą przygotowywał prof. Zbigniew Religa: na podstawie oceny potrzeb świadczeń zdrowotnych w poszczególnych regionach Polski zostałyby wytypowane szpitale, które otrzymywałyby kontrakty i w których byłoby realizowane leczenie na danym terenie. Nowe placówki mogłyby się ubiegać o publiczne kontrakty, gdy wojewodowie kontraktowaliby kolejne usługi zdrowotne. Najwcześniejsza możliwa data wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2017 r.
<br>
<br>
Według PiS należałoby zlikwidować również koszyk świadczeń gwarantowanych i jednocześnie wprowadzić być może ubezpieczenia dodatkowe.
<br>
<br>
Ponadto do szkół miałby wrócić gabinety lekarskie i dentystyczne. Szydło zapewniła również, że już gotowy jest projekt ustawy, który gwarantuje osobom po 75. roku życia darmowe leki, ale tylko tym, które znajdują się w najgorszej sytuacji finansowej, tzn. otrzymują 120 proc. najniższej emerytury.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/894952,pomysl-pis-na-sluzbe-zdrowia-likwidacja-nfz-i-swiadczenia-dla-kazdego.html" title=""><font color="#C9C9C9">Więcej o pomysłach PiS na służbę zdrowia przeczytasz tutaj>></font></a>
 • <b>A co z pracownikami?</b>
<br>
<br>
PiS ma również konkretne propozycje dla polskich pracowników, w tym wprowadzenie minimalnej, godzinowej stawki wynagrodzenia - 12 zł brutto.
<br>
<br>
Szydło zapewnia też, że jej partia przygotowała Narodowy Program Zatrudnienia: 1,2 mln nowych miejsc pracy dla młodych ludzi do 35. roku życia. Program ma być wprowadzany w życie przy współpracy lokalnych samorządów i przedsiębiorców.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (18)

 • Anka(2016-01-03 16:47) Zgłoś naruszenie 10

  Gimnazjum to pomyłka , dodatkowe stresy dla uczniow , rozdzielenie z przyjaciółmi , ekstra egzaminy. I najgorsze ze czesc dzieciakow po gimnazjum ma juz dosyc. Nalezy je zlikwidowac

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Notanymore(2015-09-27 18:45) Zgłoś naruszenie 11

  Szkolnictwo, 6 latki - zdecydowanie na plus

  Przykręcenie śruby banksterom - zdecydowanie na plus

  Sklepy wielkopowierzchniowe - zdecydowani na plus

  Polityka prorodzinna - plus (ale trzeba więcej i mądrzej)

  Kwota wolna od podatku - plus (utrzymywanie obecnej kwoty poniżej minimum egzystencji jest poniżaniem własnego społeczeństwa)

  Służba zdrowia - ogólnie na plus/minus
  Likwidacja NFZ a na jego miejsce rozbudowywanie działów zdrowia w urzędach wojewódzkich? Wątpliwy sens. Zwiększenie wydatków OK ale trzeba mieć z czego zwiększać.

  Przedsiębiorczość - mały plus
  Brakuje mi m.in. zwolnienia z "danin" np w pierwszym okresie podejmowania nowej działalności. Np: 6 miesięcy wolne od ZUS aby rozkręcić działalność.
  Brakuje generalnie reformy ZUS, KRUS, brakuje obniżenia kosztów pracy

  Brakuje postulatów o odbiurokratyzowaniu państwa i likwidacji urzędów (z wyj 2 rolnych) a pojawiają się nowe.
  Brakuje likwidacji bądź ograniczenia liczby powiatów gdzie pracuje cała masa zbędnych urzędników i radnych.

  Dziwne, że nie ma nic o Sądownictwie, o którym wyjątkowo źle wypowiadał się szef PiS.


  A co w ogóle może PO zaproponować? Mieli 8 lat. Przez 5 także "swojego" prezydenta.
  Był ogólnoeuropejski kryzys - to fakt - mimo tego wiele udało się zrobić ale mogli znacznie więcej.

  Żeby chociaż teraz jasno powiedzieli - że przyznają się do zaniechania działań i pomyłek tu i tam i zdecydowanie to poprawią.
  Żeby w sprawie uchodźców stanęli po stronie obywateli a nie zachodnich politykierów i ich błędnych decyzji.
  Żeby postawili tamę zachodnim banksterom i stanęli w obronie własnych obywateli.
  Żeby nie małpowali głupich zachodnich rozwiązań w szkolnictwie i sprawie 6 latków a stanęli po stronie obywateli.

  Platforma jest po prostu bardzo mało obywatelska.

  Odpowiedz
 • Tego...(2015-10-01 09:12) Zgłoś naruszenie 10

  Tego zlego czego nie zrobila PO, dokona PiS.

  Pamietamy, ze PO nie wprowadzila obnizki PIT dla bogatszych, chociaz miala w swoich planach, a PiS tego dokonal.

  PO nie wprowadzila dodatkowych ubezpieczen w prywatnych ubezpieczalniach zdrowotnych, a PiS moze to zrobic, o czym sygnalizuje w swoich propozycjach.

  Odpowiedz
 • gal(2015-09-27 13:08) Zgłoś naruszenie 11

  Propozycje PIS nie mają dla mnie żadnej wartości ponieważ puste obietnice PISu znam nie od dziś, wiem doskonale że są to nic nie warte projekty stworzone tylko na potrzeby kampanii które nie będą realizowane, tak ja reforma emerytalna pełna błędów. Wystarczy porównać osiągnięcia PIS i PO to wystarczy żeby nie pozwolić PIS na świadome niszczenie Polski.

  Odpowiedz
 • quano(2015-10-01 08:46) Zgłoś naruszenie 10

  Czyli wygląda na to że pisowscy geniusze dokopią rodzicom zarabiającym odrobinę więcej niż najniższa krajowa i mają jedno dziecko, gdyż nie spełniają kryterium 800 zł na osobę a jeszcze zabiorą odliczenie na dziecko z PIT. Świetny pomysł pewnie Antek i Pawłowicz to wymyślili. Kasa trafi za to do rodzin zamożnych z dwójką i trójką dzieci. Zaznaczam że nawet rodzice jednego dziecka z najniższą krajową nie dostana zacnej pomocy od Jarka i jego ściemniaczy gdyż przekroczą 800 zł na osobę o jakieś 17 zł.

  Odpowiedz
 • KALIF(2015-09-27 16:36) Zgłoś naruszenie 10

  PO dąży do tego, aby ludzie nie dożywali emerytur NIK NIE OBIECAŁ I OBIECUJE JAK OSZUŚCI Z PLATFORMY
  Przyszłość systemu zależy od tego, ile będzie się rodzić dzieci. Bardzo istotna jest polityka prorodzinna.
  Osoby wykonujące zawody umysłowe, są specjalistami w danych dziedzinach z pewnością, chcieliby pracować dłużej, ale rolnicy, robotnicy, nie mają takiej możliwości fizycznej
  Politycy powinni myśleć propaństwowo. Państwo ma obowiązek wobec obywateli. I dlatego warto zadać pytani: Na czym polegałaby dobrowolność przechodzenia na emerytury Jak to się będzie miało do pracodawcy? oraz do kolejnych miejsc pracy?

  Odpowiedz
 • Chydy byk(2015-09-27 14:07) Zgłoś naruszenie 11

  Rozumiem że moim POprzednikom stan obecny w zupełności wystarcza.
  No cóż,nowa miotła może się nie podobać.
  Pomysły starej przez 8 lat już mi się przejadły.

  Odpowiedz
 • Klej(2015-09-27 16:20) Zgłoś naruszenie 02

  Kolejne puste obietnice i do tego bezsensowne.Jeśli PiS wygra to się pogrążymy...Na start niższe emerytury polecą i ciekawe czy wtedy będą wszyscy tacy zadowoleni z ich pomysłów.Pominę już fakt,że nie pierwszy raz coś obiecują-za to nigdy tych obietnic nie spełniają.

  Odpowiedz
 • Dider(2015-09-27 13:45) Zgłoś naruszenie 00

  Wyglądana na to, że PIS ma sponsora, który weźmie Polskę na utrzymanie, albo traktuje wyborców jako stadko kompletnych przygłupów.

  Odpowiedz
 • nolipiok(2015-09-27 16:42) Zgłoś naruszenie 00

  TAK dla Prawa do emerytury po pracy przez 40 lat składkowych. Dla PRAWA a nie dla Obowiązku. W Zakładzie, w którym pracuję, Kierownik wymusza odejście z pracy każdej osoby która ma prawo do emerytury mimo że jest zdolna pracować oraz chce/może. Nie wszyscy w tym wieku mają jednakowe możliwości. Wielu przerasta potrzeba pracodawcy. Dla wielu w kalendarzu 60 lat to w organiźmie/mózgu 70 lat. Kryterium kalendarzowe nia sensu. Zapytajcie Ledyków (nie tylko lekarzy zatrudnionych przez ZUS).

  Odpowiedz
 • straznik(2015-09-27 17:46) Zgłoś naruszenie 00

  8 punktów z programu PiS to problemy błahe i dotyczące tylko wąskiego grona Polaków. Jedynie podatki i ochrona zdrowia to problemy istotne. Zadziwiające że nie znalazły się no liście 10 tych ważnych spraw nie znalazły się np.problemy bezrobocia, górnictwa, dziury budżetowej w ZUS. Taka konstrukcja pokazuje że to hasła wyborcze a nie poważne potraktowanie Polaków.

  Odpowiedz
 • prawda(2015-09-27 18:36) Zgłoś naruszenie 00

  Człowiek pracując 40 lat musi miec prawo do emerytury.To sa osoby już po 60-tym roku zycia przepracowac tyle lat jest sztuka i napewno zdrowie jest nadszarpane w warunkach polskich.Zwłaszcza obecnie kiedy każdy pracodawca patrzy na starszego pracownika niemiłym okiem i najchętniej by sie go popzbył.To jeszcze ci co pracuja ale większa część ludzi po 60-tce nie pracuje tylko wegetuje na zasiłkach.Maja wiek maja staz pracy i należy im sie emerytura,dużej części z nich ją przedłużono nawet o rok, ci ludzie sa pokrzywdzeni przez rządy Tuska,oni nie zastanowli sie ,że tacy ludzie nie maja pracy i juz jej miec nie badą.Bo jeżeli nawet ktos by chciał taka osobe zatrudnic to tylko jako emeryta bo nie musi za niego płacic zus-u,i tacy ludzie pracując dorabiaja do niskiej emerytury ale maja komfort,że w każdej chwili moga odejść i maja jakies zabezpieczenie.Ale nie wszyscy maja ta dodatkowa prace tak jest tylko w większych miastach gdzie sa takie miejsca pracy jako emeryci.prawda

  Odpowiedz
 • Normalny Polak.(2015-09-28 11:23) Zgłoś naruszenie 00

  Normalny system Oświaty to:
  1. 8 letnia obowiązkowa szkoła podstawowa.
  2. 3 letnie szkoły zawodowe i 5 letnie technika kształcące fachowców , których teraz tak brakuje w Polsce.
  3. 4 letnie licea ogólnokształcące dla tych zdolnych , którzy chcą się dalej uczyć.
  4. 4-5 letnie studia wyższe dla inżynierów , lekarzy , informatyków, filologów obcych języków.
  5. Zakaz kształcenia pasożytów prawników i ekonomistów Balcerowicza , chorych folozofów , rąbniętych w ciemię politologów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obywatel(2015-09-29 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  Bez uszczelnienia systemów nic z tego nie będzie. Można ładować kasy do bólu w służbę zdrowia ale jak grupy zawodowe będą je przekręcać to i tak ich braknie (przykład dentysty który wyłudził 75 tyś. zł.). Kwestia przywilejów niektórych grup zawodowych rodem z PRL-u itp. Prawda jest taka że jak długo Polacy nie zrozumieją że Państwo to obywatele i jak obywatel nie zarobi i nie płaci to kasy nie będzie. Ja jako obywatel nie godzę się na to aby podatki które płacę były przejadane lub wydawane nie na to co ważne z mojego punktu widzenia. Moja córka w liceum uczy się 1 godzinę tygodniowo historii (i to połączonej z WOS-em) za to religii ma dwie godziny. Nic dziwnego że młodzież ma problemy ze startem w dorosłe życie bo nie mają pojęcia co to budżet, dług publiczny itp. Wolał bym żeby moje dzieci miały godzinę tygodniowo przedmiot na którym dowiedzą się coś szerzej na temat realiów życia np: co to spred i różnica kursowa żeby piorąc kredyt we franku nie dały się or...ć. No cóż dużo wody w Wiśle upłynie zanim Polacy nauczą się że politycy zawsze będą grać na ich emocjach po to by osiągnąć swój własny cel - władza. I nie istotne czy będzie to PIS, PO itp itd.

  Odpowiedz
 • Kazdemu...(2015-09-29 13:25) Zgłoś naruszenie 00

  Kazdemu interesujacemu sie systemem zdrowotnym polecam krotki artykul pt.

  "Belgia - kraj skomplikowany dobrze poukladany",

  w ktorym Marta Domagala prezentuje zasady belgijskiego systemu zdrowotnego.

  Odpowiedz
 • Ula(2015-11-10 10:15) Zgłoś naruszenie 01

  Jeżeli chodzi o gimnazja to największym problemem związanym z ich utworzeniem był kilkunastoleni bałagan w szkolnictwie. Teraz kiedy zaczyna to jakoś działać chcą to rozwalić - kompletnie bez sensu. Znowu będziemy mieli wiele lat rewolucji i kolejne pokolenie źle wykształconej młodzieży. Fajny tekst na ten temat jest na zadania.info: zadania.info/n/1183603
  To samo z sześciolatkami, największy problem z tą zmianą, to fakt, że do jednej klasy chodzą 6 i 7 latki - to niestety wina PO, która kilka razy ustąpiła rodzicom i to się mści. PIS tylko ten problem utrwali, bo danie wyboru rodzicom oznacza dalszy ciąg tego samego bałaganu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!