« Powrót do artykułu

Trzaskowski o uchodźcach: Mieliśmy do czynienia z kryzysem, a teraz mamy absolutną katastrofę humanitarną

Solidarni na miarę naszych możliwości i po wypełnieniu pewnych warunków. Takie jest nasze stanowisko w sprawie przyjmowania uchodźców z Syrii, o którym mówił w Sejmie dziennikarzom wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

Uchodźcy na stacji w Flensburng w Niemczech

autor: CHRISTIAN CHARISIUSżródło: PAP

Uchodźcy na stacji w Flensburng w Niemczech

statystyki

Komentarze (1)

 • KALIF(2015-09-10 14:35) Zgłoś naruszenie 00

  Rząd w Bernie opublikował dane dotyczące statusu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, których szwajcarskie gminy przyjęły w ubiegłym roku. Wynika z nich, że zdecydowana większość z nich nie pracuje, mimo iż ma taką możliwość. „Wolą żyć z zasiłków”– informuje szwajcarska gazeta „Basler Zeitung”.
  STOP ISLAMIZACJI
  Azylanci otrzymują w Szwajcarii średnio 1000 franków (3855 zł) zasiłku (w przypadku osoby samotnej) oraz w przypadku np. czteroosobowej rodziny: 523 franki (2016 zł) od osoby. Państwo zapewnia im także opiekę zdrowotną i płaci im dodatkowo za mieszkanie i wyżywienie.
  Dlatego wielu, mimo dość wysokiej płacy minimalnej w Szwajcarii (3200 franków brutto, czyli ok. 12 tys. zł) oraz niskiemu bezrobociu (niektóre firmy nie znajdują w ogóle pracowników i wzięłyby niemal każdego), woli nie pracować. Bo musieliby sami płacić za mieszkanie, jedzenie, ubrania i całą resztę.
  Zasiłki są na tyle wysokie, że imigranci nie czują żadnej motywacji, by pracować. Płacą za to gminy i szwajcarscy podatnicy. Nasza polityka azylowa jest całkowicie poroniona. Na dodatek nie możemy tych ludzi wyrzucić z kraju, bo przyjechali do nas z Grecji i Włoch, gdzie nie wiedzieliby co z nimi zrobić, bo ośrodki dla uchodźców są całkowicie przepełnione. Nie możemy ich także zostawić bez środków do życia. W jakiś sposób staliśmy się ich zakładnikami
  — twierdzi poseł anty-imigranckiej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), Peter Keller. Według niego finansowe obciążenie w przypadku niektórych gmin jest ogromne. W gminie Aarburg (ok. 6000 mieszkańców) 45 proc. żyjących z zasiłków, to dziś byli azylanci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!