Kopacz czy Szydło? Jedna proponuje zmiany w emeryturach i podatkach, druga będzie nam dopłacać do pensji

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października 2015 roku, ale kampania jest już w toku. Kandydatki na premiera największy partii -czyli PO i PiS  - jeżdżą po kraju, składając nowe obietnice kolejnym grupom. Przedstawiamy najistotniejsze propozycje zmian w prawie, jakie proponują nam Ewa Kopacz i Beata Szydło.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, szef sztabu PiS w kampanii wyborczej, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz zastępca rzecznika prasowego PiS Krzysztof Łapiński na placu Piłsudskiego, przed uroczystością przejęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

autor: Marcin Obarażródło: PAP

Ułatwienia dla przedsiębiorstw

Najpierw kandydatka PiS na premiera. Szydło ma więc konkretne propozycje skierowane do przedsiębiorców. Chciałaby między innymi, aby 40 procent środków z zamówień publicznych było przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, żeby były one uprzywilejowane w zamówieniach samorządowych, a pełne obciążenie firm daninami publicznymi miałoby nastąpić po 24 miesiącach. Ponadto Szydło proponuje wprowadzenie mechanizmu zaliczkowania wpłat dla wykonawców i podwykonawców oraz kasowego rozliczenia VAT. Zmienione miałoby być także prawo upadłościowe, umożliwiając tzw. drugi start. Przedsiębiorcom pomogłoby również ograniczenie obowiązków dot. dokumentacji w związku z kosztem uzyskania przychodu, ograniczenie obowiązków szkoleń, konsolidacje służb inspekcyjnych, wprowadzenie zasady, że dokumentu urząd może żądać tylko raz czy rozwiązania, że jeżeli bank komercyjny odrzuca biznesplan, będzie on kierowany do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Szydło chciałaby też wprowadzić prawo podatkowe oparte o trzy P: prorozwojowe, przejrzyste, proste. Oprócz niektórych propozycji wymienionych powyżej, służyć ma temu obniżenie VAT-u do 22 procent, CIT - do 15 proc. dla małych przedsiębiorstw, odliczenie pełnych wydatków inwestycyjnych w roku ich poniesienia, czyli 100-procentowa amortyzacja oraz kwartalna zaliczka podatkowa dla wszystkich podmiotów.

>>Czytaj też - PiS: Prezesów spółek państwowych trzeba rozliczać z podejmowanych działań

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (21)

 • Leszek Małkowski(2015-08-09 05:51) Zgłoś naruszenie 00

  Pytanie nie brzmi Kopacz czy Szydło. Pytanie brzmi - Polska, ze wszystkimi swoimi ułomnościami i zaletami, czy rosyjska agentura FSB.

  Odpowiedz
 • Echo(2015-08-08 15:34) Zgłoś naruszenie 00

  O ja Cię kręcę! PO ma w ręku potężne narzędzia propagandowe.

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-08-08 20:55) Zgłoś naruszenie 00

  Masz małą płacę - dopłacą. Masz niskie dochody - dostaniesz zasiłek. Masz niską emeryturę - dostaniesz wyższą podwyżkę. To prowadzi do zrównania dochodów rozporządzalnych (do dyspozycji). A to z kolei to jest pochwała lenistwa,bo po co się wysilać, jeśli w ostatecznym rozrachunku nie będzie różnicy w poziomie życie ? KOMUNA PEŁNĄ GĘBĄ. Czy się stoi, czy się leży... jednakowo się nalezy...

  Odpowiedz
 • do 1 emerytki(2015-08-08 20:51) Zgłoś naruszenie 00

  Teraz emerytur nie oblicza się z kwoty bazowej, a zawyżone są wszystkie emerytury wyliczane do tej pory: najbardziej do 2008r, nieco mniej w latach 2009-2014 i najmniej po 2014r. Dopiero ci, którzy zaczynali pracę po 1999r będą mieli emerytury w 100% adekwatne do sumy wpłaconych i zwaloryzowanych składek.

  Odpowiedz
 • Stary system emerytalny(2015-08-10 10:16) Zgłoś naruszenie 00

  Kopacz nie wybrana , tylko nasadzona przez TUSKOeBUZKA bredzi od rzeczy.
  Albo bezczelnie kłamie nam w oczy.

  Odpowiedz
 • karo(2015-08-09 13:45) Zgłoś naruszenie 00

  Żeby wierzyć w obietnice PiS, to trzeba być naiwnym. Ale żeby wierzyć w obietnice PO po 8 latach ich rządów, to naprawdę trzeba być skończonym idiotą

  Odpowiedz
 • Emerytka(2015-08-08 17:05) Zgłoś naruszenie 00

  Po 43 latach pracy odeszłam na emeryturę z wynagrodzeniem 1600 zl/ miesięcznie, ponieważ przez 7 lat nie było podwyżki plac. Teraz p. Kopacz obiecuje podwyżki plac bo nagle znalazły się pieniądze. Jeżeli takie osoby jak ja poniosły straty przy naliczaniu emerytury poprzez zaniżone płace ( ta sama kwota bazowa )to p. Kopacz co w związku z tym postanowiła?

  Odpowiedz
 • Zauważyliście jakich myków ostatnio uzywają(2015-08-09 13:28) Zgłoś naruszenie 00

  żyddojczecajtungi? Od wieków takich samych, nawet nazwiska kradną, żeby się lepiej zamaskować. W tym przypadku POlsdojcz nazwał się Leszek Małkowski, bękart pohitlerowsko chazarski.

  Odpowiedz
 • popieram niezgoda...........tylko Szydło !!!!!!!!!(2015-08-08 15:51) Zgłoś naruszenie 00

  Pani Kopacz dziękuję za kłamstwa...

  Odpowiedz
 • real(2015-08-08 15:47) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jest coś czego przez 8 lat jeszcze nie obiecali ? Czy jest cos,czego przez 8 lat nie 'sprywatyzowali" nie przytulili,czy któryś koleś jeszcze nie jest bogaty,czy gdzieś jeszcze nie pozyczyli /

  Odpowiedz
 • Niezgoda(2015-08-08 15:32) Zgłoś naruszenie 00

  Kopacz, niepełnosprawna intelektualnie, cofnięta w rozwoju, chciwa, mściwa, a przy tym butna i zarozumiała. To ma być alternatywa dla Szydło? Dla kogo?

  Odpowiedz
 • Leszek Małkowski(2015-08-09 06:32) Zgłoś naruszenie 00

  Kaczyzm (PiS, Episkopat, Dziwisz, Rydzyk, wszelkie tzw. "niezależne media", przynajmniej po trzy ruskie blaćki (od bla, bla, bla) na każdym portalu i masa klakierów, dzwoniących m. in. do superstacji, nie niszczy przeciwnej opcji politycznej, Kaczyzm niszczy polskie państwo, polski naród.Od kiedy kaczyzm rozlał się po Polsce zostały zdeptane, spłaszczone, a nawet zeszmacone wszystkie wartości, które ja szanuję. Po latach ich działalności: "Prawdziwy Polak" - synonim prymitywizmu, patriotyzm - podnóżek, z którego, byle karierowiczowi łatwiej sięgać po frukty, bohaterstwo - kawałek gumy, który pasuje na każdego, kto jest miły dygnitarzowi kościelnemu, Wawel "spospoliciony", krzyż i symbol Polski Walczącej - kilofy, którymi "kaczyści" wybijają miejsce na pomnik napompowanego bohatera, krzyże w gmachach użyteczności publicznej - pieczątki z napisem "my są górą", Jezus Chrystus i Matka Boska - koniki pociągowe do dolce vita dla Rydzyka i dla tych lokalnych "rydzyczków", którzy przedłożyli nauki J. Goebbelsa nad przesłaniem Jezusa Chrystusa i propagandę "kaczystowską" wciskają ludowi. Oto spuścizna Lecha Kaczyńskiego.
  Do wymienionych powyżej, dodam jeszcze oplute (nie dosłownie) groby powstańców warszawskich i oplutych kombatantów, włącznie z gen. Wł. Andersem oraz wszystkich ludzi stanowiących "drożdże narodu".
  Tak mogą działać tylko obcy, wrodzy agenci. To działanie jest, od samego początku, zaplanowane, przemyślane, oparte na socjotechnicznej wiedzy i, niestety, skuteczne.
  Duda i Szydło podniosą to działanie na wyższy poziom organizacyjny.

  Odpowiedz
 • ela(2015-08-09 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  niech zajmą się tym na czym ponoć się znaja jedna medycyna druga odkurzaniem książek i gromadzeniem szopek

  Odpowiedz
 • yyy(2015-08-08 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Niech Kłamaczka odtajni raport NIK-u w sprawie ZUS.

  Odpowiedz
 • Kopacz kłamie(2015-08-08 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  PO- Partia Oszustów.

  Odpowiedz
 • POwizm(2015-08-09 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  Tuskonizm, Kopaczyzm, Balcerowizm, Petruowizm i ogólny POwizm (wcześniej znany jako PRL i UnioWolnościowizm) - jeśli któś myśli że po ich wyborze naprawde dojdzie do jakiś zmian strukturalynch to chyba nie jest poważny.
  Wystarczy zerknąć jak się ostatnio ubezpieczają by przypadkiem nie odpowiedzieć za afery :)
  - szybsze przedawnienia przestępstw,
  - nieważność dowodów uzyskanych w nielegalny sposób (tak tak drodzy państwo - ostatnio dzięki temu umorzyli aferę ArtB [Bagsik i spółka])
  - błyskawiczne przepchnięcie ustawy o zmianach w trybunale konstytucyjnym (raz że 6 sędziów na 9 letnią kadencję dzięki temu wybierze jeszcze PO przed wyborami, a dwa że drastycznie obniżono wymagania wobec sędziego trybunału - byle Tusk może teraz tam zasiąść)
  - szybkie umarzanie oczywistych spraw (sprawa Papały) i inne kuriozalne wyroki (ewidentne mordestwo Ptelickiego - orzeknięte jako samobójstwo)

  - a to tylko ostatnie 2 miesiace, ze wszystkich smrodów PO / PSL / UW można by napisać kilkanaście grubych tomów, a sam indeks by zawierał pareset stron.

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-08-08 14:13) Zgłoś naruszenie 00

  Do wyborów PO będzie uchwalał ustawy socjalne, Duda będzie musiał podpisywać, zapłaci za to PiS. Po wygranej przez PiS już będzie wszystko dla ludzi zrobione, a PiS będzie musiał podatki podnosić, by budżet wytrzymał. To zniszczy PiS. PO to zrobi, aby wygrać w przedterminowych przyszłych wyborach. Taki jest scenariusz.

  Odpowiedz
 • Leo(2015-08-08 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  Kopacz, czy Szydło? Która jest kłamczuchą? Zgadłeś, rzeczywiście to ta, która w Smoleńsku przekopała ziemię na głębokość ponad metr.

  Odpowiedz
 • do 1 emerytki(2015-08-09 09:42) Zgłoś naruszenie 00

  Jezeli emerytura wyliczana jest na starych zasadach ( min uwzgledniana kwota bazowa ) licza sie zarobki.

  Odpowiedz
 • Nie wierzcie Lisowi, nie jesteśmy głupsi od was.(2015-08-08 12:53) Zgłoś naruszenie 00

  Wy to my, tylko że sprostytuowani. Takie zagrywki jak ta w tytule tylko obnażają waszą usłużność wobec Kopacz. I kij wam w oko!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!