Zanim Stonoga opublikował akta: Podsumowujemy "aferę taśmową"

Ponad 300 zdjęć akt ze śledztwa ws. "afery taśmowej" trafiło do internetu. Przypominamy szczegóły sprawy rozmów polityków podsłuchanych w restauracji "Sowa & Przyjaciele".

  • <b>Taśmy "Wprost" i nie tylko...</b><BR><BR>

Rozmowy w restauracjach "Sowa & Przyjaciele", Amber Room w pałacyku Sobańskich oraz Osteria nagrywano przynajmniej od lipca 2013 roku (z tego okresu pochodzi najstarszy materiał). Tygodnik "Wprost" opublikował stegogramy 14 czerwca 2014 roku. Wśród podsłuchanych osób znaleźli się urzędujący i byli ministrowie (m.in. Bartłomiej Sienkiewicz i Radosław Sikorski), biznesmeni oraz prezes NBP Marek Belka. Po roku kolejne nagrania pojawiły się dzięki pismu "Do Rzeczy".
  • <b>Belka-Sienkiewicz</b><BR><BR>

Pierwszym stenogramem, który ujrzał światło dzienne była rozmowa prezesa NBP Marka Belki z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. W nagraniu pojawiał się także Sławomir Cytrycki. Mężczyźni rozmawiali na temat odwołania Jacka Rostowskiego oraz możliwość sfinansowania deficytu budżetowego przez Narodowy Bank Polski.<BR><BR>

<b>Nowak-Parafianowicz</b><BR><BR>


 Zanim opadły emocje "Wprost" przedstawił zapis kolejnego nagrania, w którym rozmawiali Sławomir Nowak i Andrzej Parafianowicz. Rozmowę nagrano na początku 2014 roku. Dotyczyła kontroli finansowej u żony Nowaka. Były minister szukał pomocy w tej sprawie. Jak mówił, liczył, że nie uda się powiazać jej działalności z jego rachunkami. Parafianowicz stwierdził, że o wszystkim wie i "zablokował to".
  • <b>Rostowski-Sikorski</b><BR><BR>

W drugiej połowie czerwca ujawniono kolejne nagrania. Podczas rozmowy z Jackiem Rostowskim, Radosław Sikorski pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych krytykował relacje Polski z USA, które miały zapewniać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. <BR><BR>

<b>Graś-Krawiec</b><BR><BR>

W datowanej na luty 2014 roku rozmowie rzecznika rządu, Pawła Grasia z prezesem PKN ORLEN, Dariuszem Krawcem rozmawiano o rocznicy wyborów w 1989 roku oraz kandydaturze Donalda Tuska na stanowisko w UE. 

<BR><BR>
<b>Karpiński-Gawlik</b><BR><BR>

Trzecia rozmowa z tego okresu to nagranie Krawca z ministrem skarbu, Włodzimierzem Karpińskim i wiceministrem Zdzisławem Gawlikiem. Ostatnie nagranie opublikowane przez "Wprost" zawierało dyskusję Piotra Wawrzynowicza z ministrem środowiska Stanisławem Gawłowskim.
  • <b>Bieńkowska-Wojtunik</b><BR><BR>

Kolejny rozdział afery to nagrania udostępnione przez tygodnik "Do Rzeczy". Pismo dotarło do nagrań z czerwca 2014 roku. Elżbieta Bieńkowska pełniąca wtedy funkcję szefa MRR rozmawiała z Pawłem Wojtunikiem, szefem CBA. Według ich rozmowy minister Sienkiewicz miał zlecić podpalenie budki przy ambasadzie Rosji podczas Marszu Niepodległości. Z rozmowy wynikało także, że Wojtunik oferował pokoje w Lucieniu po niskich cenach. Podczas rozmowy wulgarnie komentowano pracę Jana Burego.
  • <b>Inne nagrania</b><BR><BR>

Poza rozmowami opublikowanymi, "Wprost" poinformował o nagraniach z rozmowy szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z Janem Kulczykiem. Zaraz potem Kwiatkowski zgłosił się do ABW i poinformował agencję o przebiegu tego spotkania. Na początku 2015 roku do CBA trafiła płyta z kolejnymi 11 podsłuchanymi rozmowami, a tygodnik "Wprost" poinformował, że wśród nagrań może znajdować się zapis spotkania Aleksandra Kwaśniewskiego z Leszkiem Millerem. Według śledztwa prokuratury między lipcem 2013 roku a czerwcem 2014 roku podsłuchano kilkadziesiąt osób.
  • <b>Śledztwo</b><BR><BR>

Już 16 czerwca 2014 roku prokuratur generalny Andrzej Seremet zapowiedział śledztwo ws. podsłuchanej rozmowy Nowak-Parafianowicz. Śledztwo wszczęto także ws. samych podsłuchów. Rozmową Sienkiewicza i Belki prokuratura zajęła się po złożeniu doniesienia przez Zbigniewa Ziobrę. 18 czerwca do redakcji "Wprost" wkroczyło ABW, domagając się przekazania nośników z nagraniami. Akcję skrytykowały m. in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, OBWE i Ministerstwo Sprawiedliwości. Wszystkie nośniki redakcja oddała 21 czerwca, a we wrześniu poinformowano o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Sienkiewicza i Belkę. <BR><BR> Po wybuchu afery ówczesny premier Donald Tusk stwierdził, że nie będzie żadnych dymisji. Sejm udzielił rządowi wotum zaufania.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!