« Powrót do artykułu

Polski senior jest schorowany i biedny, ale to on utrzymuje rodzinę

Polski senior chce jak najszybciej odejść na emeryturę. Jest schorowany i biedny, ale to na jego barkach spoczywa utrzymanie dzieci i wnuków. Taki obraz osób w wieku 50+ wyłania się z ogólnoeuropejskiego badania SHARE "Portret generacji 50+ w Polsce i w Europie. Wyniki badania zdrowia, starzenia się i przechodzenia na emeryturę w Europie (SHARE)".

emerytka, emeryt, emerytury

żródło: ShutterStock

Częstym argumentem wyjścia z rynku pracy jest również zły stan zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (19)

 • wroklo(2014-08-13 07:37) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Oszukiwany, przecież Pani Redaktor opisała badania i statystyki. Jestes juz tak sfrustrowany, ze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Ciekawe, jaka to praca tak cię rozgoryczyła!

  Odpowiedz
 • Emeryt(2014-08-10 18:40) Zgłoś naruszenie 00

  Z tą pracą to jest różnie. Większość seniorów musi zasuwać, żeby utrzymać rodzinę. MOPSY i GOPS-y nie robią nic by pomóc tym rodzinom. Pijak i menel otrzyma większą pomoc niż ten uczciwy staruszek. Taka jest prawda.

  Odpowiedz
 • obcokrajowiec(2015-02-12 16:49) Zgłoś naruszenie 00

  "Zaledwie 32 proc. Polek w wieku 50+ jest aktywna zawodowo."
  Co za bajkowy kraj. Panie pracowac nie musza, panowie przechodza na rente jak najwczesniej. Polska ma najwyzszy odsetek rencistow na swiecie. I oni do tego utrzymuja swoje dzieci i wnuki--widocznie to jest kraina mlekiem i miodem plynaca. Tylko zadroscic.

  Odpowiedz
 • Ela(2014-08-11 00:02) Zgłoś naruszenie 00

  Chce pracować a pracodawcy nie chcą mnie przyjmnue do pracy. Nie który pracodawców mówili że jestem za stara i powinno mieć emerytura. Nie ładnie.

  Odpowiedz
 • oszukiwany 65.l(2014-08-10 23:10) Zgłoś naruszenie 00

  Pani Nowakowska,czy Pani pozwala sobie na wolne żarty z tej grupy osób ,czy pisze Pani pod zamówienie,czy jest Pani tak ciemna na ten temat,to co Pani napisała nie zawiera cząstki prawdy.Kłamstwo i manipulacja nie do przyjęcia.Kto teraz w Polsce dostaje rentę chorobową ,a o jakich emeryturach Pani pisze,opamiętaj się kobieto,kaleki nie mają waloryzacji od dziewięciu lat słynne 153 zł.ciekawe na czyje zlecenie tę potwarz dla tej grupy została wymęczona .

  Odpowiedz
 • Towarzysz Gierek(2014-08-10 22:56) Zgłoś naruszenie 00

  I tak tego nie pokażesz. bogaci są emeryci ci z Szwadronów Śmierci. Skrytobójczo mordowali aktywnych robotników, w tym Popiełuszkę, Kotlarczyka i mają na miesiąc więcej niż mój zarobek w Anglii. to wszy

  Odpowiedz
 • nadgóral(2014-08-10 22:14) Zgłoś naruszenie 00

  Ale za to mamy zieloną wyspę. I szczaw. W wolnym kraju od 25 lat senior i seniorka nie mogą być nieszczęśliwi i chorzy. Tfu z gebelsowską propagandą.

  Odpowiedz
 • Jaromir(2014-08-10 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  Do: 6: wera z IP: 80.51.106.*
  Godne wynagrodzenie nie bierze się z sufitu. Myślisz, że mój pracodawca płacił mi za leżenie, kawusie i temu podobne wczasy pod gruchami? Musiałem i chciałem pracować także w soboty i niedziele, po 10-12 godz./dobę i 12 lat bez urlopu. A Ty wero, miałaś chociaż jeden rok bez urlopu? Ja też kiedyś, w latach 70-tych, pracowałem w budżetówce (7 lat), to wiem ile tam było "roboty", zwłaszcza jak były imieniny jakiegoś pracownika. Podziękowałem za taką "pracę" i poszedłem tam, gdzie dobrze płacili za dobrą pracę, a nie za zatrudnienie. W wieku 55 lat wyjechałem za granicę. A Ty na co czekasz? Wrócisz i też będziesz miała DWIE GODNE w sumie emerytury.

  Odpowiedz
 • FK_(2014-08-10 20:44) Zgłoś naruszenie 00

  luzik.. juz politycy staraja sie zeby i na utrzymywanie siebie nie mieli...

  Odpowiedz
 • przyszły emeryt(2014-08-11 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  Tak, za Tuska mamy Zieloną Wyspę,seniorzy utrzymują nie tylko niepracujące dzieci ale i rząd-państwo.Senior raz placi podatek od zarobków a drugi od emerytury nawet z tej minimalnej.Każdy inny duży przedsiębiorca może uciec od placenia podatku inwestując nie koniecznie w firmę,mają rónego rodzaju odliczenia.Emeryt to ktoś z kogo zawsze można zciągnąć podatek, a dobry emeryt to taki który zejdzie z tego świata zanim otrzyma I emeryturę,ale czy Tusk nie obiecał-będziecie pracować do smierci.

  Odpowiedz
 • senior(2014-08-10 08:59) Zgłoś naruszenie 00

  "Przede wszystkim polski senior chce jak najszybciej przejść na emeryturę. Dlaczego? Bo jego praca jest nudna i mało płatna, ale przede wszystkim dlatego, że może." W moim przypadku było wręcz odwrotnie. Chciałem dłużej pracować, ponieważ bardzo lubiłem swoją pracę, miałem dobre wynagrodzenie (powyżej 200% przeciętnej), a przeszedłem na wcześniejszą emeryturę z konieczności i dopiero po kilku latach pracy na Zachodzie. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! W efekcie mam godną emeryturę.

  Odpowiedz
 • Polski emeryt....(2014-08-10 15:54) Zgłoś naruszenie 00

  ...20-krotnie biedniejszy od bogatego Szwajcara i 4-krotnie biedniejszy od zbankrutowanego Greka. Utrzymuje jeszcze całą rodzinę !!! Cud nad WISŁĄ 2 !!!

  Odpowiedz
 • Wiesław(2014-08-10 13:28) Zgłoś naruszenie 00

  Nie kazdy emeryt jest biedny, emeryt generał, pułkownik, prawnik(sędzia, prokurator, adwokat), europoseł, poseł, biskup, lekarz są bardzo bogaci

  Odpowiedz
 • 48-lat pracy ,a złodziejom ciągle mało !(2014-08-10 13:11) Zgłoś naruszenie 00

  W opublikowanym raporcie ONZ brakuje osób "MISTRZÓW ŚWIATA " ludzi najaktywniejszych zawodowo bez prawa do emerytury ! Kto podszył się pod przepisy rodem z PRL za długoletni staż zawodowy należy się wcześniejsza emerytura ,choć jedna trzecia tego stażu to FIKCJA bo składek NIGDY NIE BYŁO !
  Aktywność Polskiego SENIORA nieuprzywilejowanego rząd wydłużył do 52-lat ,tylko ONZ jeszcze o tym NIE WIE
  bo wolne media oraz rząd sprytnie to ukrywają !

  Odpowiedz
 • Polski senior jest potimista , przezyl kom. i prze(2014-08-10 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  Rzad tylko umie straszyc uczciwych obywateli . Prowadzi polityke WYNARODAWIANIA POLSKI , to jest zakamuflowana EUTANAZJA na NARODZIE i SPOLECZENSTWIE POLSKIM ! ! !
  Podatki gonia podatki , kary , mandaty ,radary , kamery . Okradaja obywateli i pozwalaja okradac obywateli , w imieniu PRAWA .
  Prokuratura dokonala konfiskaty "NAGRAN TASMOWYCH" , gdzie sa TASMY , co ZAWIERAJA ? ? ?
  Jedza i pija za nasze pieniadze , kradna ,oszkuja , morduja , chcieliby wszystkich bez pretekstu ARESZTOWAC .
  Do czasu , tylko do czasu , koniec juz WIDAC . ZASTOSUJEMY t.z. PROFILAKTYKE na wirusa EBOLA , PO-PSL-SLD i inne wszy ktore nas kasaja .

  Odpowiedz
 • wieloszczet(2014-08-10 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  Autorka utrafiła w moje myślenie. Jest emeryt biedny, pracował, zabiegał i... nic nie oszczędził. Bo z czego?? Z tych groszaków, co mu wypłacali?? A co wykonano w ramach pseudoreformy emerytur manipulując refundacjami/rewaloryzacjami na potęgę, aby dostali wyznaczeni na bogatych? Problem widzę nie w tym, że ktoś pracował krótko, tylko w tym, że praca jest wyceniana bez uwzględnienia rzeczywistego wkladu pracy pracownika. Ci, co naprawdę są zapracowani utrzymują "niewydajnych" dzięki "uśrednianiu" poziomu zarobków nawet na poziomie małych zespołów. I dlatego z pracy w Polsce nie dorobił się nikt. Skąd ten proceder likwidujący z jednej strony jakość pracy, a z drugiej bezrobocie mało wydajnych pracowników? Z pilnowania statystyk, a nie rzeczywistej wydajności pracujących. Mamy pamiątkowe hasełko: czy się siedzi, czy się leży... się należy. Do tego dyscyplina pracy taka sobie i na koniec uczcić można problem setą, no dwiema... Jadą ludzie tam i ci co tu pracowali wracają "dorobieni" , a ci co pracy się nie boją i mogą koło niej leżeć, leżą i tam. W pełnym świetle.

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-08-10 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to -za Tuska mamy eldoradao . Seniorzy nawet nie muszą zbierać na emeryture i tak jej nie dozyją!
  Jeden Pan powiedział mi że rewolta będzie w kraju jak seniorzy wymrą bo biedne dzieci nie będą miały za co zyć.

  Odpowiedz
 • tez budżetówka(2014-08-11 06:49) Zgłoś naruszenie 00

  Jaromir - nie każdy ma takie szczęście, że w pracy kawusia, leżenie, nie przesadzaj, a nawet za takie pieniądze to nie ma motywacji do pracy, cóż z tego, że będziemy zapieprzać po 12 godzin jak dalej najniższa krajową. przy tym nie tylko po 10-12 godzin pracujemy, np. mamy dyżur pod telefonem przez tydzień 24 godzin na dobę, gdzie nie wolno nawet spać, także wyobraź sobie tydzień bez spania i to za ok. 18 zł, chciałbyś. Pamiętaj, z niewolnika nie ma pracownika. Przy tak męczącej pracy chciałeś dłużej pracować, no to masz porządne zdrowie, nie każdy tak ma.

  Odpowiedz
 • wera(2014-08-10 13:26) Zgłoś naruszenie 01

  senior - bo miałeś godne wynagrodzenie, a ja jak mając najniższe wynagrodzenie - 35 lat pracy w pieprzonym powiatowym sanepidzie to po cholerę mam pracować i się męczyć za takie grosze, gdzie od 7 lat ani grosza podwyżki i tak dalej ma być, dojazdy też kosztują i co mi zostaje, wegetacja. Jak ja nienawidzę tego kraju

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!