Jędrzejczak, Adamek, Żurawski - sportowcy-politycy startują do PE

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Na listach większości dużych partii (wyjątkiem jest PiS) znaleźli się znani sportowcy, w tym bokser, lekkoatletka, pływaczka, trener i siatkarz. Wielu komentatorów życia politycznego powątpiewa, czy byli zawodnicy poradzą sobie w Brukseli. I nie sposób się z nimi nie zgodzić, gdy słucha się dwójki z nich w programie "Polityka przy kawie". - Nie doczytałem chyba - tak na pytanie o to, jaki kraj przewodniczy UE odpowiedział piłkarz Maciej Żurawski. Z kolei pływaczka Otylia Jędrzejczak nie wiedziała, czy PE posiada "inicjatywę ustawodawczą".

Otylia Jędrzejczak

autor: JAKUB NICIEJAFOTONEWSżródło: Newspix

Otylia Jędrzejczak z listy PO

Na listach PO już w zeszłych latach można było znaleźć dużo znanych nazwisk spoza świata polityki. W tym roku, jak na razie, partii Tuska udało się ściągnąć mistrzynię olimpijską w pływaniu Otylię Jędrzejczak, która znalazła się na liście w województwie kujawsko-pomorskim.

Jędrzejczak na igrzyskach olimpijskich w 2004 roku zdobyła złoty medal na 200 metrów stylem motylkowym oraz dwa srebrne medale na 100 metrów stylem motylkowym i na 400 metrów stylem dowolnym. Wielokrotnie sięgała po medale mistrzostw świata, Europy i Polski. Trzykrotnie była wybierana na najlepszego sportowca Polski.

W 2005 roku Jędrzejczak spowodowała wypadek samochodowy, w którym zginął jej 19-letni brat Szymon. W grudniu 2005 prokuratura w Płońsku postawiła jej zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Dwa lata później sąd skazał olimpijkę na dziewięć miesięcy ograniczenia wolności i prac na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Jędrzejczak otrzymała także zakaz prowadzenia pojazdów przez jeden rok.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!