Zostać w OFE czy przejść do ZUS? Sprawdź, jak wybiorą ekonomiści

Od 1 kwietnia będziemy mieli cztery miesiące na decyzję: zostać w OFE czy przejść do ZUS. Oto nasza ściąga: jak wybiorą ekonomiści?

Elżbieta Mączyńska

autor: mat. prasoweżródło: Materiały Prasowe

Elżbieta Mączyńska, Szkoła Główna Handlowa, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: ZUS

W 1999 r. wybrałam ZUS i teraz bym to powtórzyła. Ale jeśli chodzi o ten wybór, kluczowy może być wiek. Bo inny wybór może dotyczyć osób starszych, a inny młodszych. Im bliżej do emerytury, tym bardziej zasadny jest wybór ZUS, bo inwestowanie w OFE obarczone jest ryzykiem wynikającym z działania na rynku kapitałowym. Rynek kapitałowy jest w Polsce stosunkowo młody i zagrożenie wynika z małej wiedzy ubezpieczonych o tym, jak działa. Wybrałabym ZUS również ze względu na nieprzejrzystość informowania inwestorów w instytucjach finansowych, zresztą nie tylko OFE. Brakuje też instrumentów długoterminowych bezpiecznych inwestycji, takich jak np. real estate investment trust, które umożliwiają inwestowanie w nieruchomości. Powinny jak najszybciej powstać.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki