Boże Narodzenie na świecie. Zobacz, jak święta obchodzi się w różnych krajach

Katolicy czekają na narodziny Jezusa Chrystusa. Dziś Kościół katolicki obchodzi Wigilię Bożego Narodzenia. Łaciński słowo „wigilia” oznacza właśnie czuwanie. Chrześcijanie określają tak też dzień poprzedzający jakieś ważne religijne święto. Boże Narodzenie należy do jednych z najważniejszych świąt. Zobacz, jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia na całym świecie.

Lizbona

żródło: ShutterStock

Portugalczycy udowadniają, że bożonarodzeniową atmosferę można stworzyć także bez śniegu. Już na początku grudnia ulice mniejszych i większych miast są ozdabiane świątecznymi lampkami i choinkami, ale to nie one są najważniejszą dekoracją. Przez stulecia w tym głęboko katolickim kraju główną ozdobą w domach i na miejskich placach była szopka, tworzona wspólnie przez całe rodziny. Tradycja ta jest żywa do dziś, a w stajenkach, oprócz świętej rodziny, trzech króli i pasterzy możemy znaleźć także typowo portugalskie postaci: wieśniaków w tradycyjnych strojach, muzykantów czy kobiety z glinianymi dzbanami na głowach. Gospodarstwa były też ozdabiane orzechami, migdałami, gałązkami i papierowymi drobiazgami. Zwyczaj stawiania choinki jest stosunkowo młody - co ciekawe jeszcze w latach 50-tych starsze osoby z niechęcią patrzyły na tę nową, dziwną "modę". Dziś jednak bożonarodzeniowe drzewka stały się obowiązkowym elementem Świąt. Ponieważ jednak w Portugalii niełatwo o prawdziwą choinkę, zazwyczaj zastępuje ją plastikowa dekoracja.

Portugalskie wioski są skarbnicą rzadkich bożonarodzeniowych tradycji. Jedną z najciekawszych jest wielkie ognisko w Penamacor.

Dawny zwyczaj rozpalania paleniska, które ma ogrzać nowo narodzonego Jezusa, wciąż kultywuje się w niektórych portugalskich wioskach. Zdecydowanie najbardziej widowiskowy przebieg mają uroczystości w Penamacor w środkowej części kraju, nieopodal hiszpańskiej granicy. Kilkanaście dni przed Wigilią młodzież z miasteczka zwozi na główny plac drewno na opał. Dawniej odpowiedzialni za to byli chłopcy idący do wojska, dziś w przygotowaniach pomagają także dziewczęta. W nocy z 23 na 24 grudnia rozpalane jest gigantyczne ognisko, które ma się palić aż do Trzech Króli i zapewniać świętej rodzinie ciepło. Zebrani na placu mieszkańcy Penamacor śpiewają tradycyjne pieśni i rozmawiają o przygotowaniach do Świąt. Zdarza się jednak, że ogień wymyka się spod kontroli. Tak stało się dwa lata temu, gdy buchające płomienie zagroziły pobliskim budynkom i do akcji musieli wkroczyć strażacy.

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!