« Powrót do artykułu

Praworządność jest ważna, ale pieniądze ważniejsze [SONDAŻ]

Polska formalnie powiedziała wczoraj „nie” unijnemu budżetowi. Powodem było przyjęcie przez kraje członkowskie rozporządzenia wiążącego wypłatę funduszy unijnych z praworządnością.

Sonda. Budżet unijny a praworzadność

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Weto popierają nie tylko wyborcy PiS, lecz także elektorat opozycji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (60)

 • Tragedia(2020-11-17 09:27) Zgłoś naruszenie 8253

  Liberum veto, warcholskie łamania prawa i blokowanie mechanizmu pomocy gospodarczej w trakcie kryzysu. Kompletny egoizm i niszczenie wizerunku na forum międzynarodowym. Napewno przyniesie rezultaty!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obserwator(2020-11-17 08:24) Zgłoś naruszenie 8146

  Jakie to wkurzające jak ktoś obecny na tym forum cieszy się że Polsce się noga powinie i zostaniemy z niczym . Żaden kto mieni się obywatelem Polski nie ma prawa w ten sposób myśleć. Jedynym wytłumaczeniem może być to, że komentującym jest przedstawiciel państwa nam wrogiego. To patrzcie obywatele i uczcie się co z nami będzie kiedy dalej będziemy się głupio spierać. Jak dzieci, na złość mamie odmrożę sobie uszy. Wstyd i zgroza

  Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
 • Busz(2020-11-17 08:17) Zgłoś naruszenie 7975

  Praworządność tak, ale nie na podstawie jej oceny dokonywanej przez urzędników i polityków unijnych!!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Wiem co piszę(2020-11-17 09:17) Zgłoś naruszenie 6641

  Polska jest członkiem Unii Europejskiej na zasadach określonych w Traktatach, w których podstawową zasadą jest to, że wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich. Zamach KE na decydowanie w innych krajach, w tym w Polsce, w sprawach co do których nie zostały Unii w traktacie przyznane kompetencje, jest moim zdaniem nie do przyjęcia dla większości Polaków, wychowanych w tradycji chrześcijańskiej i niepodległościowej. Dlatego uważam, że nie powinniśmy godzić się na narzucanie nam proponowanego przez KE powiązania środków unijnych (które pochodzą ze składek wszystkich krajów UE, a dzielone są z uwzględnieniem m.in. zrównoważonego rozwoju UE) z nieokreśloną w sposób ścisły tzw. "praworządnością" (mogącą być interpretowaną różnie i tym samym mogącą być formą nacisku na wprowadzenie w Polsce rozwiązań sprzecznych z naszym interesem narodowym). To nie urzędnicy KE mają decydować, czy ma być u nas np. aborcja na życzenie i adopcja dzieci przez osoby LGBTIQ (nie mam nic przeciw takim osobom; każdy rodzi się takim jakim się rodzi i ma prawo tak żyć, ale to nie znaczy, że mają adoptować dzieci i wychowywać je na swój wzór, daleki od powszechnego wzoru rodziny zapisanego w naszej Konstytucji); o tym ma decydować nasz naród, czy to w Sejmie za pośrednictwem wybranych przez naród posłów, czy też poprzez referendum, jeśli zostanie zebrana odpowiednia liczba głosów za tym. Nie chcę aby KE decydowała jak mamy żyć i czym mamy się zajmować (i wpływać na to poprzez przyznanie lub nie przyznanie środków unijnych), bo nie chcę utraty niepodległości Polsk i mam nadzieję, że nie chce tego większość Polaków. Unia Europejska miała być Unią Niepodległych Narodów, a zmierza w kierunku Związku Narodów Podległych jakiemuś tworzącemu się centrum z Niemcami, Francuzami i krajami Beneluksu na czele, promujących jedynie słuszny model życia, który może im odpowiada, ale nie musi odpowiadać innym narodom. Ze względu na nasze położenie geopolityczne, bycie w UE to jest najlepsza dla Polski opcja, ale nie za cenę utraty niepodległości; będąc w UE szanujmy swój Naród, gdyż Polska jest krajem niepodległym, a nie kolonią. Jeśli my Polacy nie będziemy szanować siebie, to inni nie będą szanować nas. Bycie w UE wiąże się z przyznaniem Unii przez poszczególne Państwa Członkowskie kompetencji określonych w Traktacie o UE i w Traktacie o funkcjonowaniu UE (o tej samej mocy prawnej, określanych mianem "Traktatów"), ale wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • komisarz(2020-11-17 09:39) Zgłoś naruszenie 5941

  Jakim trzeba być bystrzakiem żeby wierzyć że ten mechanizm ma służyć obronie praworządności w jakimkolwiek kraju. To ma być kij którym siły rządzące Unią będą narzucać swoją wolę tym krajom które mają inne niż centrala zdanie. Skończą się odmowy nieprzyjmowania uchodźców, skończy się niewystarczająca gorliwość w promowaniu LGBT*. Będziecie tańczyć Polaczki jak Wam zagramy, a jak się nie podoba - to możecie nie jeść.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Kajetan(2020-11-17 09:22) Zgłoś naruszenie 5459

  pytanie sondażowe powinno być prostsze: "czy jesteś za utratą niepodległości w zamian za srebrniki z Unii ?"

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • hahahaj(2020-11-17 07:42) Zgłoś naruszenie 5377

  w europie u sterow rzadu obecnie jest dwoch b---cow polak i bratanek ale licze ze unia im pokaze miejsce w szyku

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Nie wierze w ten sondaz(2020-11-17 08:51) Zgłoś naruszenie 5141

  Tak zadane pytania, ze ludzie chyba nie rozumieli o co chodzi. Czekam na inne sondaze, praworzadnosc to nie grzech a pisowska praworzadnosc to taka ze robimy co chcemy zeby wyszlo na nasze.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • jaro(2020-11-17 09:47) Zgłoś naruszenie 5138

  Dojdzie do tego, że wyrzucą nas z tej Unii. Niestety takich mamy rządzących.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • obserwator(2020-11-17 09:38) Zgłoś naruszenie 4530

  UE wymaga od innych praworządności, więc niech pokaże, że jest praworządna, niech działa zgodnie z przyjętymi traktatami, które akceptowały państwa wstępujące do UE, unia została utworzona dla celów ekonomiczno-gospodarczych, a nie do uprawiania ideologicznej polityki, czy nie widzą, do czego ich poltyka doprowadziła we Francji, Niemczech

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Axel(2020-11-17 09:12) Zgłoś naruszenie 4047

  Sondaż zamówiony przez sprzyjające PiSowi RMF FM na nie wiadomo jakiej grupie. Wiarygodność sondażu taka sama jak słowa Morawieckiego

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zenek(2020-11-17 16:30) Zgłoś naruszenie 3317

  Długo już żyję, ale nie spotkałem takiej sytuacji, żeby legalnie wybrany rząd, był przeciwny przestrzeganiu prawa!!

  Odpowiedz
 • emeryt(2020-11-17 12:44) Zgłoś naruszenie 3013

  Głupcy polityczni. Boją się utraty władzy i więzień.........................

  Odpowiedz
 • To takie proste(2020-11-17 12:39) Zgłoś naruszenie 2916

  Praworządni inaczej opuśccie unię, jaki problem? Macie te 40% głosów przy 60% frekwencji i jak słucham waszego wodza możecie robić co chcecie. Nikt nie zmusza do praworządności czy przestrzegania kontytucji. Twórzcie te wasze państwo prawa i propagandy wg własnego widzimisie.

  Odpowiedz
 • Mmmm(2020-11-17 14:44) Zgłoś naruszenie 2030

  Niemcy przegrały drugą wojne to chcą innym sposobem zniewolic państwa

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dziwnyten Świat(2020-11-17 14:22) Zgłoś naruszenie 2025

  PrawoRządnosc a co to jest? Jak Tusk okradła robotników którzy pracowali w najnieb warunkach pracy z wieku emerytalnego i teraz go nie dozywają to gdzie Unia była.

  Odpowiedz
 • 007KAL(2020-11-17 12:29) Zgłoś naruszenie 1726

  Nie było dobrego wyjścia z zaistniałej sytuacji. Węgier i Nasza reakcja była w stylu, który mi się podoba - "chcemy, aby wszystkie strony EU grały w tę samą grę i trzymały się prawa". Jak stajemy się niewygodni (bo wstajemy z kolan i ponad połowa z Nas (POLAKÓW) myśli inaczej niż "prawomyślna światowa kasta trzymająca władzę " i ma odwagę mieć własne zdanie) i chce się nas "naprostować" to też trzeba to powiedzieć wprost. A tak na marginesie, to trzeba z debat wszelkich usunąć stwierdzenie "praworządność" i zastąpić je czymś, co jest bardziej precyzyjne "tzw. praworządność", a może "pretekst do tego, aby zmienić zasady gry w EU".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gajda(2020-11-17 13:58) Zgłoś naruszenie 1224

  Brawo. Plac tchórzy Czechów i Słowaków. Trzeba ich traktować jak niejstnujacych partnerów w obronie tożsamości narodowej.

  Odpowiedz
 • abcd(2020-11-17 17:30) Zgłoś naruszenie 108

  Chcesz być w Unii? Szykuj się do wyjścia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Koniec Wolski(2020-11-18 00:00) Zgłoś naruszenie 55

  Świetne pytania ankietowe. Przywołują mi wytarty żart z czasów gdy Jarosław pod kołderką przeczekiwał stan W. 1. Kto jest twoim idolem 2. Dlaczego Lenin

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!