« Powrót do artykułu

Kataster nieruchomości. Co zawiera i do czego służy?

Kataster nieruchomości to jednolity w skali całego kraju, elektroniczny i wielofunkcyjny rejestr zawierający szczegółowe informacje o faktycznym stanie gruntów, budynków i lokali (budowany na bazie modernizowanej ewidencji gruntów i budynków). Sprawy z zakresu katastru prowadzi właściwe miejscowo starostwo powiatowe (niekiedy urząd miejski).

 • Kataster nieruchomości (ewidencja gruntów i budynków) jest elementem państwowego systemu elektronicznych baz danych obejmujących zbiory danych przestrzennych.
statystyki

Komentarze (5)

 • DAn(2020-07-05 19:02) Zgłoś naruszenie 50

  Autor skwapliwie zadbał aby nie napisać o art 20, ust. 1, pkt 5.Wartość katastralna nieruchomości - nie mylić z wartością nieruchomości. Ustalana dla danego rejonu, obszaru w oparciu o zawarte transakcje kupna sprzedaży. Podstawa do ustalenia podatku katastralnego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • StAAbrA(2020-07-05 20:03) Zgłoś naruszenie 22

  Starostwa są do likwidacji . Absztyfikanci do katastru - też .

  Odpowiedz
 • Geodeta(2020-07-06 23:09) Zgłoś naruszenie 10

  Nie ma żadnego katastru, są dane ewidencyjne jakości gorszej niż za komuny, granice nieruchomości wykazane z dokładnością 2.5 do 5.0 m powierzchnie z tego wyliczone, pieniądze na modernizację zmarnowane, jak można zrobić porządnie katster dla jednej gminy w rok, jak? Ustalenia granic w świetlicy wiejskiej zamiast na gruncie. Czy autor ma wogole pojęcie o czym pisze?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!