« Powrót do artykułu

W co wierzy ateista? O tym, co dziś nas dzieli, a co jednoczy [WYWIAD]

- Religia była kryterium podziału przed wiekami, gdy ludzie naprawdę głęboko wierzyli. Teraz ważniejszy jest podział według innych wartości, choćby na zwolenników autorytaryzmu i liberalizmu - mówi Andrzej Dominiczak prezes Towarzystwa Humanistycznego, założyciel i prezes fundacji Sapere Aude – polskiego partnera Center for Inquiry Transnational z siedzibą w Buffalo w USA.

religia religie wolność wyznania

żródło: ShutterStock

Religia była kryterium podziału przed wiekami, gdy ludzie naprawdę głęboko wierzyli. Teraz ważniejszy jest podział według innych wartości, choćby na zwolenników autorytaryzmu i liberalizmu

statystyki

Komentarze (25)

 • Polak(2019-05-12 13:17) Zgłoś naruszenie 914

  Jak matoły ateistyczne zaczną rozwiązywać równania ogólnej teori względności metodami numerycznymi i zaczną analizować cyrk cząstek z których ten wszechświat się składa to im włosy dęba staną. Czy Bóg jest czy nie jest to 50% na 50%, ale lepiej stawiać na 100%, bo wszechświat jest jeden a jedynka to jest pewniak w prawdopodobieństwie i innego świata nie ma

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ateista(2019-05-12 14:14) Zgłoś naruszenie 83

  Ateiści wierzą, że po śmierci zjedzą ich robale... Pytanie, po co zatem tak się męczą na świecie, po co rodzą dzieci (żeby robale też miały co jeść ?) itp. Ja wierze w ateizm, po 30-stce strzelę samobója jak Hłasko

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Jak uczyc religii?(2019-05-12 10:52) Zgłoś naruszenie 53

  Jakie kompetencje pedagogiczne/moralne mają osoby uczące religii w szkołach? Kto to sprawdza? np. wyrzucona niedoszła siostra zakonna, która mieszkając w parafii w Warszawie zapraszała księży i kościelnych oraz innych "na ciasto" do pokoju przy parafii. Tak "na ciasto" złapała męża i skonfliktowała rodzinę do której weszła.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • pytanie do prymasa i prezesa(2019-05-12 10:47) Zgłoś naruszenie 44

  Czy brak terminowej psychiatrycznej i specjalistycznej pomocy dla dzieci i młodzieży w Polsce to celowe tworzenie potencjalnych ofiar dla pedofilów?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ateista(2019-05-12 18:57) Zgłoś naruszenie 41

  Tak postawione pytanie jest absolutnie tendencyjne, a przykłady są trywializowaniem zarówno pojęcia ateizmu, jak i ośmieszaniem ateistów, gdyż od razu można skonstatować, że są oni ludźmi bezrozumnymi zajmującymi się zabobonami i podobnymi idiotyzmami. No, więc najwyższy czas zdać sobie sprawę z tego, że przekonania ateistów to NIE JEST KWESTIA wiary. Może w końcu ktoś zacznie używać rozumu i przestanie szerzyć bajki, z których się wyrasta jak z okresu dziecięcego. Temu służy szkoła, nauka i myślenie!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abc(2019-05-12 17:48) Zgłoś naruszenie 42

  W co wierzył J.P. II, kiedy odkładał do szuflady raporty o grzechach biskupów, księży i zakonnic nie tylko z Polski. W co wierzą rodzice, gdy przychodzi do nich przestraszone dziecko i opowiada o tym co robił z nim ksiądz, zakonnica? W co wierzy policjant gdy odsyła pokrzywdzonych z kwitkiem? W co wierzy p. min.spraw. utajniający księży pedofilów skazanych przez naszych sędziów? Boga, procedury, prawo, uczciwość w nagrodę od szfów, czy po śmierci? Zostaniemy wszyscy Gerladami Birgfellnerami po rządach dojnej zmiany. Tak jak zostaliśmy emigrantami po 1989.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • inti(2019-05-12 23:32) Zgłoś naruszenie 31

  Problem w tym, że ateizm sam z siebie nie jest żadną doktryną czy ideą. Jest prostą negacją religii. Czasem przyjmuje obce doktryny, tak jak ten raelianizm, ale sam z siebie niczego nie tworzy.

  Odpowiedz
 • green(2019-05-12 12:50) Zgłoś naruszenie 21

  Obecnie w Polsce /i na swiecie/ ludzie dziela sie na konserwatystow i lewicowych liberalow. Ciekawe ktorea opcja w przyszlosci zwyciezy. Dyspozycja Gromsciego kiedys przezyje sie chyba i uczelnie uniwersyteckie na swiecie przejda na opcje neutralnosci-przynajmniej tak powinno byc.

  Odpowiedz
 • esm(2019-05-12 16:18) Zgłoś naruszenie 20

  Gościowi się myli etyka nauki albo przewidywanie z ateizmem. To są zupełnie odrębne sprawy.

  Odpowiedz
 • przesłanie raeliańskie(2019-05-17 18:54) Zgłoś naruszenie 10

  Przesłanie od Elohim które spisał Rael dla wszystkich ludzi na Ziemi jest dostępne za darmo w pdf na stronie rael . org

  Odpowiedz
 • Kamil(2019-12-14 22:07) Zgłoś naruszenie 00

  Ok to niech mi ktos wytlumaczy ktora religia jest prawdziwa

  Odpowiedz
 • ansia(2020-02-09 07:15) Zgłoś naruszenie 01

  Jako ateista os szóstej klasy podstawówki chciałbym powiedzieć, że nie opieram swojego światopoglądu na wierze, od teggo mam rozum. Nie przekonują mnie rzekome dowody na istnienie Boga albo innych iston nadprzyrodzonych. Zresztą gdyby były takie dowody to wiara w Boga byłaby zbędna. Szkoda czasu na wizyty w kościołach czy cerkwiach, meczetach. Pozdrawiam berety.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!