Marsze milczenia, wiece i msze święte. W całej Polsce uczczono pamięć Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA]

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. W niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę

 • Pod hasłem "Stop Nienawiści" w poniedziałek wieczorem przeszedł ulicami Warszawy marsz milczenia. W manifestacji, na której dominowała atmosfera smutku po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wzięło udział tysiące osób, w tym politycy różnych ugrupowań.

W proteście wzięły udział tysiące osób, obecny był m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i lider PO Grzegorz Schetyna; swoją obecność zapowiadali wcześniej także politycy PiS. "Chciałem bardzo podziękować za obecność tutaj i chciałbym powiedzieć tylko jedno - że dzisiaj nie ma właściwie słów na to, co się stało. Nasze myśli są w tej chwili z rodziną i przyjaciółmi prezydenta Pawła Adamowicza" - powiedział Trzaskowski.

Na marszu dominowała atmosfera smutku i zadumy, śmierć prezydenta Adamowicza uczczono minutą ciszy, a także odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Wiele osób trzymało w dłoniach zapalone znicze, pojawiły się też tabliczki z napisami "Stop agresji" i "Dość propagandy". W rozmowie z dziennikarzami protestujący przeciwko przemocy wyrażali żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska i apelowali o przeciwdziałanie mowie nienawiści.
 • Marsz, który rozpoczął się przed podświetlonym specjalnie z tej okazji na biało i czerwono Pałacem Kultury i Nauki, przeszedł ulicą Marszałkowską i ulicą Królewską przed gmach Narodowej Galerii Sztuki Zachęta - do miejsca symbolicznego, w którym 16 grudnia 1922 r. od kul zamachowca zginął pierwszy prezydent odrodzonej Polski Gabriel Narutowicz. Tam manifestacja, którą cały czas zabezpieczała policja, została rozwiązana.

Na manifestacji obecni byli politycy różnych ugrupowań, m.in. PO, PSL, Nowoczesnej i Teraz!; swój udział wcześniej zapowiedzieli też przedstawiciele warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei lider PO Grzegorz Schetyna zaapelował na Twitterze, by wieczorem w poniedziałek w całej Polsce odbyły się podobne spotkania w związku z wydarzeniami w Gdańsku.
 • Tłum Poznaniaków spotkał się w poniedziałek wieczorem na placu Wolności, by wspólnie upamiętnić zmarłego po południu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski stali w milczeniu ze świeczkami, zniczami, białymi różami i czarnymi serduszkami z logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wśród zgromadzonych byli także samorządowcy, politycy. Obecny na zgromadzeniu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział mediom, że podpisał zarządzenie w sprawie żałoby po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, która będzie obowiązywała od 15 do 17 stycznia. Dodał, że w urzędzie miasta zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

"Jesteśmy wstrząśnięci śmiercią Pawła Adamowicza, otrzymaliśmy informację wtedy, kiedy z państwem rozmawiałem około godz. 14., w związku z tym podejmujemy te wszystkie działania, które się wiążą z czymś takim jak śmierć polityka, samorządowca, w tak tragicznych okolicznościach" – powiedział Jaśkowiak.

Pytany, czy w związku z zatrzymaniem w poniedziałek mężczyzny, który w mediach społecznościowych groził jemu i prezydentowi Wrocławia, czuje się zagrożony, odpowiedział, że zatrzymanie było "pokazowe".

"Kiedy czytam wpisy na Twitterze Morawieckiego czy prezydenta Dudy, to patrzę na to z zażenowaniem. Zawsze uważałem, że przede wszystkim należy patrzeć przez pryzmat działań. To, co robiono z Pawłem, te działania, które CBA przeciwko Pawłowi uskuteczniało. Gdyby spojrzeć chociażby na ten portal nasz lokalny, to ja sądzę, że gdyby prześledzić wpisy sprzed ostatnich trzech miesięcy, to by w areszcie nie starczyło miejsca dla tych wszystkich, których by należało zatrzymać. W związku z tym dla mnie to jest taka pokazówka, którą teraz ktoś robi" – powiedział.
 • Jak dodał, dzisiaj otrzymał postanowienie prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie "politycznych aktów zgonu", skierowanych m.in. do niego i Adamowicza przez Młodzież Wszechpolską. "W kontekście śmierci Pawła to jest coś, co dla mnie ma wymiar symboliczny" – podkreślił.

"To jest również przyzwolenie, które miało miejsce przez ostatnie lata. Te napisy (na murze domu Jaśkowiaka – PAP) +zdrajca+, +pedał+, w sytuacji gdy wszyscy na ulicy, wszyscy wiedzieli, kto to zrobił, kto to napisał, kto te napisy uskutecznił. Ten człowiek, który się podszywał pod moją tożsamość, który moim wizerunkiem się posługiwał - policja przecież zabezpieczyła komputer, doszła do mieszkania, ale prokuratura umorzyła, bo stwierdziła, że nie jest w stanie wskazać z tych trzech domowników tego, który to zrobił" – mówił Jaśkowiak.

"To są 4 lata przyzwolenia, to są 4 lata tak naprawdę wykorzystywania telewizji publicznej, radia publicznego - nie do krytyki określonych przeciwników politycznych, samorządowców - do ich opluwania, do tak naprawdę robienia z nich złoczyńców, pokazywania ich w świetle takim, a nie innym. To jest haniebne. To są również te działania, które były kierowane wobec Pawła Adamowicza, ale też wobec Jacka Karnowskiego" – dodał.

Jaśkowiak powiedział też: "to jest po prostu skandal i to jest budowanie pewnego rodzaju klimatu pod tego typu akty agresji. O tym trzeba pamiętać i to trzeba zatrzymać - a nie pieprz… na Facebooku o jakimś bólu, bo to są osoby, które za to odpowiadają. To właśnie Morawiecki, to Kaczyński. To dzięki Kaczyńskiemu Kurski jest tam, gdzie jest" – mówił prezydent Poznania.
 • Msza św. za duszę zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
 • Około 16 tysięcy mieszkańców Gdańska uczestniczyło w wiecu poświęconym pamięci Pawła Adamowicza przy pomniku Neptuna na Długim Targu; wielu miało w dłoniach znicze i nie mogło powstrzymać łez. Spod symbolu miasta ludzie rozchodzili się w milczeniu.

W wiecu uczestniczyli m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Obecny był również były prezydent Lech Wałęsa.

"Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać, że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą" - powiedział Tusk.
 • Przewodniczący KOD Pomorze Radomir Szumełda powiedział, że początkowo miał to być wiec "przeciwko nienawiści i przemocy", ale chciałby zaproponować zmianę tej nazwy. Niech to spotkanie będzie pamięci Pawła Adamowicza, na rzecz dobra, miłości, szacunku i współpracy.

Przypomniał, że ostatnie wypowiedziane przez prezydenta Gdańska zdanie przed atakiem napastnika podczas finału WOŚP brzmiało: to jest czas dzielenia się dobrem. "Zatem dzielmy się dobrem. Niech to będzie testament naszego prezydenta" - dodał Szumełda.

Podczas wiecu odbyła się modlitwa ekumeniczna; udział w niej wzięli m.in.: metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź, przedstawiciele wyznań chrześcijańskich oraz żydowskiej i muzułmańskiej gmin wyznaniowych. Duchowni wspominali zmarłego jako prezydenta budującego wspólnotę Gdańska.
 • "Jeszcze niespełna doba, kiedy uniósł światło do nieba, w stronę Pana Boga. Wiemy wszyscy, że był człowiekiem głębokiej, autentycznej wiary. I za tę postawę dziękujemy, ale wierzymy, że Bóg pełen dobroci i miłosierdzia już dzisiaj wyszedł mu na spotkanie ze swoim światłem wiecznym" - mówił abp Głódź.

Pamięć wieloletniego prezydenta miasta uczczono minutą ciszy.

"Żegnamy dziś człowieka, który poświęcił całe swoje życie sprawie Gdańska. Nie jest to pusty frazes. To musi teraz wybrzmieć, żebyście znali prawdę o naszym prezydencie, w tej trudnej godzinie" - mówiła wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Mieszkańcy w rozmowach z PAP przyznawali, że nie mogą zrozumieć tej tragedii. Dla nich Gdańsk kojarzył się do wczoraj z bezpieczeństwem, spokojem, solidarnością. Teraz, jak twierdzą, każdy kolejny dzień nie będzie już taki sam.
 • Przedstawiciele KMP w Gdańsku przekazali PAP informację, że w wiecu uczestniczyło ok. 16 tysięcy osób. "Wiec przebiegł bardzo spokojnie. Nie było na nim żadnych transparentów oraz wydarzeń, które powodowałyby konieczność naszej interwencji" - powiedziała Karina Kamińska z zespołu prasowego KMP w Gdańsku.
statystyki

Komentarze (29)

 • Inspektor Pracy(2019-01-14 22:36) Zgłoś naruszenie 8917

  Kochani wybaczcie ale ponad pół roku temu prawie w jednym czasie "kopło w kalendarz" niedoczekawszy emerytury za prace w szkodliwych i nieb, okradzeni wstecznie Ustawą POmostową dwóch moich przyjaciół z pracy i nikt po Nich żałoby Narodowej nie robił . .........Każdego człowieka szkoda ale mam nadzieje, że Tusk pomodli sie i za Nich i przemyśli co Im uczynił gdyż pozbawiać radości zycia można nie tylko nożem ale i też przyciskiem w Sejmie.

  Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
 • Mowa Nienawiści (2019-02-11 11:51) Zgłoś naruszenie 240

  ............... W przeszłości pewien młody złodziejaszek z patologicznej rodziny ukradł mi samochód. Sędzia spytał się Go dlaczego kradniesz, On bez wahania odpowiedział: "ponieważ Oni mają". Nie uwierzycie ale w głębi serca zrobiło mi się Go żal i nawet troszkę rozgrzeszyłem ponieważ nie miał jeszcze prawa wiedzieć ile trzeba i jak ciężko pracować na takie przedmioty. Po ponad 35 latach mojej pracy pewien dojrzały już , życiowy nierób , były ćpun ze spółdzielni Świetlik i prawie alkoholik, z pomocą wielu innych nierobów życiowych ukradł mi wstecznie ochronę przedemerytalną i wiek emerytalny pomimo, iż pracowałem w szkodliwych i naprawdę nieb warunkach pracy i miałem samych szkodl na ten dzień ich ustawy blisko 29 lat. nie licząc notorycznych sobót i świąt za komuny bez dni zamiennie wolnych a pracowałem bez wakacji i ferii od bardzo młodych lat. Tych ******ów nie potrafię już zrozumieć , nie mają usprawiedliwienia. Ględzą coś o wyższym wieku dożycia ale nie potrafią statystycznie udokumentować jaki jest wiek życia mężczyzn zatrudnionych w przemyśle ciężkim i dlaczego to Oni mieli by pracować dla nich po 52 lata (obecnie 50) nie licząc nadgodzin. Te ******i nawet nie wiedzą ile w ogóle mężczyźni żyją średnio. I to jest ich mord , mord na ludziach którzy dbali o to abyście mieli zapewnione bezpieczeństwo ,energie elektr czy ciepło. Jest to mord ze skutkiem do nadal..Kto za tak odchodzącymi a zatrudnionymi w takich warunkach ogłosi żałobę narodową? a Kto sprawców tego mordu ukara. I to jest moja Mowa Nienawiści do POdłości

  Odpowiedz
 • tby(2019-01-23 10:18) Zgłoś naruszenie 246

  A wyjaśniono już sprawę tych jego mieszkań, prywatyzacji, darowiz, czy zakazywania marszów niepodległości?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • POLKA(2019-01-31 23:33) Zgłoś naruszenie 229

  Takiej "żałoby:" nie było w tym kraju od czasu śmierci Stalina. Wtedy i teraz najbardziej rozpaczali komuniści. Szkoda człowieka ale bez przesady towarzysze!!!!!. Żonka, Małgorzata A. już 2 dni po pogrzebie zaczęła się zastanawiać, czy nie kandydować na europosła i myślę, że Tusk(przyjaciel) jej to załatwi. Szkoda tylko, że takie osły(bydełko) zdradzające naszą ojczyznę reprezentuje z ramienia PO naszą ukochaną Polskę w UE(dla nich nie ważne kto ich trzyma za uzdę, ważne aby dobrze im płacił))

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Pracownik cmentarza(2019-01-16 13:52) Zgłoś naruszenie 194

  No cóż to bili tylko wyrobnicy pańszczyźniani. Tacy mają zasuwać niezauważeni, aż do śmierci.

  Odpowiedz
 • waldemar64(2019-01-23 23:36) Zgłoś naruszenie 188

  A kiedy beatyfikacja ?

  Odpowiedz
 • remick(2019-02-09 23:56) Zgłoś naruszenie 154

  W całej Polsce uczczono pamięć ... 7 mieszkan i 36 kont bankowych.

  Odpowiedz
 • hmmm(2019-02-08 11:27) Zgłoś naruszenie 135

  Czyli jego zasługą bylo to tylko że zginął?

  Odpowiedz
 • ed(2019-02-06 19:08) Zgłoś naruszenie 105

  To nie lepiej było od razu pochować p.Adamowicza na Wawelu.Co za niespójność działań.Msze,marsze,flagi do połowy masztu,żałoba narodowa.Nawet po śmierci s.p.L.Kaczyńskiego tak nie było a Prezydentem wielkim był.Celebrujemy z miłością martyrologię.

  Odpowiedz
 • Natan(2019-02-12 09:55) Zgłoś naruszenie 73

  Co Wy z tym Adamowiczem żeście oszaleli czy co ?? Co On jakiś król Polski czy zbawiciel !!! Rodzina Jego zrobiła POlityczny pokaz na pogrzebie i po pogrzebie zrobiła show i urządzała sobie wycieczki po telewizjach a nawet pojechali do Brukseli a tam na nich patrzyli jak by z Kosmosu przyjechali !!!! Dajcie spokój faceta zabił szaleniec a Wy odgrzewacie śmierdzące kotlety i sami w GP doprowadzanie do POdtrzymywania i siania nienawiści !!!

  Odpowiedz
 • seryjny samobójca(2019-02-12 15:47) Zgłoś naruszenie 52

  Jeśli już mamy szukać jeszcze kogoś innego winnego tej śmierci, to w pierwszej kolejności należy o nią obwinić tych, którzy w Polsce znieśli kare śmierci! Przypominam, że zniesienie kary śmierci wbrew społeczeństwu przeforsowali politycy SLD oraz Unii Demokratycznej (obecnie noszącej nazwę Platformy Obywatelskiej), a gorąco patronował temu Adam Michnik i jego GW! Gdy nie ta pewność sprawcy, że za zamordowanie innego człowieka nie dostanie kary śmierci, to myśl o zamordowaniu innego człowieka większości z nich nawet przez głowę by nie przeszła!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • MW(2019-02-13 10:53) Zgłoś naruszenie 43

  GP podziękujcie sobie - lepiej zajmijcie się sprawami ważnymi a nie robienie ze złodzieja w imię prawa świętego

  Odpowiedz
 • Gdańsk(2019-02-17 23:04) Zgłoś naruszenie 30

  Magdalena Adamowicz chce do Europarlamentu !!!!! Musi zapewnić sobie immunitet europarlamentarzysty to nie będzie musiała rozliczyć się z Polską i Polakami ze swoich przekrętów bo męża przekręty już w a/a.

  Odpowiedz
 • podatnik(2019-02-15 17:05) Zgłoś naruszenie 31

  A PO-cy psioczyli na miesięcznice po śmierci L. Kaczyńskiego. Sami zaczęli robić to samo, a tylko powiedz, że czczą pamięć hochsztaplera i skorumpowanego łajdaka posiadającego za żywota 7 mieszkań i 36 kont bankowych, mieszkania w USA... A ciepła wdówka, jeszcze ciało męża nie wystygło a już ugania się za stołkiem w eurokołchozie. Wiem, zaraz mnie okrzyczą sianiem nienawiści. Robię to świadomie, bo mi Konstytucja jeszcze na to pozwala.

  Odpowiedz
 • Nikt(2019-02-08 19:27) Zgłoś naruszenie 22

  Co raz lepiej jeszcze jeden mały krok a znów zaistnieje masowy samobójca !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!