USA: Demokraci wzięli miasta, republikanie umocnili się na prowincji

.

1. Rozkład poparcia partii w USA w miastach i na wsi

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najważniejszy wniosek płynący z tegorocznych wyborów dotyczy rozkładu wyborców poszczególnych partii – twierdzą dla demokratów stały się miasta, bastionem republikanów – prowincja. Stwierdzenie to, choć na pierwszy rzut oka intuicyjne, wcale nie jest takie oczywiste. Jeszcze dekadę temu demokratyczni kandydaci mieli bowiem solidną reprezentację w okręgach klasyfikowanych jako wiejskie, a republikanie nie mieli problemu z dostaniem się do Izby Reprezentantów z przedmieść. Nie znaczy to jednak, że wyborcy na prowincji przestali w ogóle głosować na Niebieskich, a miastowi kompletnie odwrócili się od Czerwonych. Po prostu w jednomandatowych okręgach wyborczych – a taki system obowiązuje w USA – zwycięzca bierze wszystko, a głosy nieoddane na niego niejako się marnują.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Darecki Łódź(2018-12-16 07:07) Zgłoś naruszenie 10

    Błędna interpretacja systemu wyborczego w USA. Poza tym, jakim cudem ten grafik, który jest domeną powszechną jest chroniony prawem autorskim w Polsce?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!