Ostatnie chwile na JPK_VAT. Sprawdź, jak przesłać pliki

Najbliższy poniedziałek, czyli 26 lutego mija ostateczny termin obowiązkowej wysyłki JPK_VAT za styczeń. Od tej pory już wszystkie firmy będą musiały raportować skarbówce pliki w ramach jednolitego pliku kontrolnego w terminie do 25. dnia każdego miesiąca. Zaniedbanie tego obowiązku czy nieprawidłowa interpretacja przepisów może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów i sprawnie przesłać pliki JPK.

laptop

żródło: ShutterStock

Jakich danych potrzebuje skarbówka?

Mikrofirmy jako ostanie wdrożyły system JPK i póki co zobowiązane są jedynie do wysyłki pliku JPK_VAT. Chodzi o ewidencję zakupu i sprzedaży, która umożliwia identyfikację transakcji i podmiotu, który ich dokonuje. JPK_VAT odzwierciedla dane zawarte w ewidencji zakupu i sprzedaży (informacje identyfikujące podatnika). Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT. Ta struktura JPK dotyczy zarówno mikro firm, jak i sektora MSP i największych przedsiębiorstw.

Pozostałe struktury tj. JPK_KR, JPK_WB, JPK_MAG, JPK_FA, JPK_PKPIR, JPK_EWP nie podlegają obowiązkowi comiesięcznej wysyłki. Dane te udostępniane są na żądanie skarbówki. Największe firmy już teraz muszą przekazywać na życzenie skarbówki dane w ramach tych struktur. Sektor MSP i mikroprzedsiębiorstwa będą musiały przesyłać je od 1 lipca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!