« Powrót do artykułu

JPK_VAT: Mikroprzedsiębiorco, wykorzystaj doświadczenie firm małych, dużych i średnich

Za nami prawie półtora roku obowiązkowego przesyłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK_VAT bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów. Od lipca 2016 r. wysyłka dotyczyła firm dużych, a od 1 stycznia 2017 r. dołączyły do nich firmy małe i średnie. Początki nie były łatwe, pojawiało się wiele różnych problemów. Analiza tych przypadków może pomóc mikroprzedsiębiorstwom, które będą przekazywać rejestry VAT elektronicznie od 1 stycznia 2018 r.

biznes, firma, praca

żródło: ShutterStock

Największym problemem, z którym borykają się podatnicy jest obowiązek podpisywania plików JPK_VAT podpisem kwalifikowanym. Firma musi posiadać ważny podpis, a to wiąże się dodatkowymi kosztami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • mikro firma-jednoosobowa-60+(2017-11-20 09:25) Zgłoś naruszenie 252

  A kiedy będą obiecane ułatwienia dla małych?.Jak n.p zwolnienie z jednolitego pliku kontrolnego itd?

  Odpowiedz
 • zs(2017-12-01 05:31) Zgłoś naruszenie 50

  Jednolity plik kontrolny: Jak duże i średnie firmy poradziły sobie z nowym obowiązkiem?.20.11.2017, 07:00; Aktualizacja: 24.11.2017, 16:14 /Tak to jest prawda . Chcieli władzy "Nowa ZMIANA LEPSZA", a teraz nam dopiekają , tysiącom małych firm , gdzie często są ulokowane w małych miejscowościach , tam zwykły mały plik trudno ściągnąć(taka sieć, nawet tel.kom. przerywają , o czym ta władza myśli) , a co tu mówić z takimi rozbudowanymi programami i olbrzymimi kłopotami kosztami ,nowych programów MS. To wspieranie mlderów korpo (czyżby lobbiści korpo przy UE tu dojechali , z Brukseli) , a nie naszych małych mikro firm rodzinnych 1-5 osobowych , a miało być inaczej!!!. Tak Szanowni WYBORCY !!!. Szanowne MF i programiści to jest zaserwowany horror z tymi nowymi JPK . Dotychczas składałem od małej firmy ryczałtowej vat na druku papierowym VAT-7 i liczyłem ,że teraz to będzie uproszczenie z jedną lub dwoma stronami arkusza A-4 elektronicznie do wypełnienia na komp. Tu widać wielką biurokrację nie do opanowania , chociaż dziś usiłowałem rozpocząć zakładanie konta JPK na kompie i znam nieźle wiele funkcji do wykonania na komputerze w innych programach, to nic nie wychodzi. Na excelu pojawia się cala masa cyferek,liter -nie wiadomo o co chodzi. Jak zatrudniają 1-2 czy 5 osoby lub wcale, firmy nie mają sztabu informatyków i gł. księgowych ,bo ich na to nie stać!!!! .Taki kłopot zaserwowano nie do pokonania od nowego roku 2018. Co z firmami ,które nie zatrudniają i sam rzemieślnik ,specjalista jednoosobowo prowadzi firmę (nie zatrudnia nikogo) czy ma obowiązek prowadzić tą machinę biurokratyczną JPK. Tysiące małych rzemieślniczych firm ,nie jest w stanie tego obowiązku wykonać w małych i dużych miejscowościach . Co na to MF i Pan Vice Premier jak to się ma do głoszonych ułatwień dla małych firm szczególnie mikro. W imieniu chyba tysięcy firm tych mikro czekamy na odpowiedź i ewentualne zmiany > ułatwienia rzeczywiste jak np. w GB czy innych państwach jak słyszymy . Wiele firm z przerażenia tą biurokracją zostanie zamkniętych ,bo nie podołają( brak szkoleń ze strony MF-US dla tych firm osób przed wprowadzeniem obowiązku , jak wprowadza się taką skomplikowana procedurę).Ponadto nie wszyscy mają i ich nie stać na nowe programy na komp.Czekamy na autentyczne ułatwienia dla firm mikro!!!!!. Nowa zmiano miało być lepiej i mądrzej i znośniej do życia, lżej Obywatelom!.

  Odpowiedz
 • justyn(2017-11-27 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  W sieci otwartych innowacji można starać się o dofinansowanie różnych rzeczy potrzebnych na rozwój firmy: transfer technologii czy usługi doradcze, itp. Więcej https://siecotwartychinnowacji.pl/ Ból? Mało czasu tylko do dzisiaj, składajcie szybko!

  Odpowiedz
 • już nic nie wiem(2017-11-22 09:53) Zgłoś naruszenie 00

  Już kiedyś ktoś napisał , że UPL dotyczy deklaracji , a JPK takową nie jest

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!