WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zakaz konkurencji nie może dotyczyć jakiejkolwiek aktywności pracownika, lecz jedynie takiej, która jest związana z działalnością pracodawcy.

Jest to część umowy o pracę dotycząca zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracownika wobec pracodawcy. Wprawdzie taki zakaz powinien być uregulowany w odrębnej umowie, jednak ze względów praktycznych dopuszczalne jest również wprowadzenie stosownej klauzuli konkurencyjnej do umowy o pracę. W ramach zakazu konkurencji pracownik zobowiązuje się nie prowadzić działalności konkurencyjnej względem pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz konkurencji może dotyczyć okresu, kiedy pracownik jest zatrudniony u określonego pracodawcy. Może też polegać na tym, że obowiązuje go przez określony czas po ustaniu stosunku pracy. Chodzi przede wszystkim o takie sytuacje, kiedy odchodzący z pracy pracownik miał dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

PRZYKŁAD
Pracownikowi biura turystycznego w ramach zakazu konkurencji można zabronić prowadzenia własnego biura turystycznego albo dodatkowego zatrudnienia w innym biurze zajmującym się usługami turystycznymi. Nie można jednak zakazać mu działalności polegającej np. na produkcji odzieży.

Monika Burzyńska

Podstawa prawna

  • - Art. 1011–1014 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).