Czynności analityki medycznej obejmują m.in. badania laboratoryjne mające na celu określenie właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych oraz składu płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin i tkanek pobranych dla celów profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych lub sanitarno-epidemiologicznych, mikrobiologiczne badania laboratoryjne płynów ustrojowych, działania zmierzające do ustalenia zgodności tkankowej.

Medycznym laboratorium analitycznym jest zakład opieki zdrowotnej, jednostka organizacyjna zakładu opieki zdrowotnej, jednostki badawczo-rozwojowej albo szkoły wyższej, wykonujące badania in vitro materiału biologicznego. Osobami uprawnionymi do wykonywania czynności analityki – diagnostyki laboratoryjnej są:

  • - analitycy medyczni posiadający tytuł zawodowy: technika analityki medycznej, licencjata na kierunku analityka medyczna lub magistra na kierunku innym niż analityka medyczna, przydatnym do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego,
  • - diagności laboratoryjni,
  • - osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza i specjalizację w dziedzinie przydatnej do wykonywania czynności analitycznych i diagnostycznych.

Analitykiem medycznym jest osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, cieszy się dobrym stanem zdrowia pozwalającym na wykonywanie zawodu, wykonuje zawód w medycznym laboratorium diagnostycznym oraz ukończyła studia wyższe:

  • - na kierunku analityka medyczna i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub
  • - na innym kierunku niż analityka medyczna, przydatnym do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, i uzyskała tytuł zawodowy magistra oraz uzyskała kwalifikacje zawodowe w zakresie analityki medycznej w ramach kształcenia podyplomowego.

Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej określa zasady i warunki wykonywania czynności analityki medycznej w medycznym laboratorium diagnostycznym, a także zasady i warunki wykonywania zawodu analityka medycznego – diagnosty laboratoryjnego oraz zasady organizacji i działania samorządu zawodowego.

Krzysztof Polak

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 27 lipca 2001r. o diagnostyce laboratoryjnej (t.j. Dz.U. z 2004 r nr 144, poz. 1529 z późn. zm.)
  • - Ustawa z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. nr 117, poz. 790).