Nominacje w pierwszej kategorii konkursu Economicus

Economicus 2015 zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Dziś prezentujemy książki nominowane do nagrody w kategorii – książka promująca wiedzę ekonomiczną. Oto dziesiątka, naszym zdaniem, najlepszych. Zwycięzcę poznamy 15 maja podczas uroczystej gali na Warszawskich Targach Książki.

„Czas pokera”, Andrzej K. Koźmiński, Wolters Kluwer

Założyciel Akademii Leona Koźmińskiego to nie tylko jeden z najlepszych polskich ekonomistów zajmujących się teorią zarządzania. Andrzej K. Koźmiński ma również temperament wytrawnego publicysty ekonomicznego. Teksty składające się na tę książkę są właśnie wyrazem tego temperamentu. Ukazywały się one najpierw na łamach „Rzeczpospolitej”, ostatnio DGP. Koźmiński krąży w nich wokół kilku bloków tematycznych: cywilizacji, globalizacji, otoczenia biznesu, zachowań organizacyjnych, przywództwa, etyki biznesu i przemysłu wiedzy. Uważny czytelnik znajdzie tu wiele ciekawych i frapujących myśli.

„Kapitalizm drobnego druku”, Andrzej Szahaj, Książka i Prasa

Andrzej Szahaj to jeden z najważniejszych polskich filozofów zajmujących się historią idei politycznych. To on mocno przyczynił się do wprowadzenia do polskiego obiegu intelektualnego takich tuzów XX-wiecznego liberalizmu, jak Richard Rorty i John Rawls. Szahaj to jednak nie tylko akademik, lecz także uważny obserwator i komentator polityczny, który na dość wczesnym etapie polskich przemian zorientował się, że pod płaszczykiem pięknych idei wolności i indywidualizmu nasze życie publiczne skręciło w bardzo niebezpiecznym kierunku. Od dłuższego czasu daje temu wyraz w swoich felietonach publikowanych w DGP. Ta książka jest zbiorem tych najbardziej sugestywnych.

„Kapitalizm na krawędzi”, Marian Guzek, Oficyna Wydawnicza Uczelni Łazarskiego

To jest książka, która ma być czymś w rodzaju ostatniego ostrzegawczego dzwonka. Przenikliwy i doświadczony ekonomista z Uczelni Łazarskiego Marian Guzek sumuje w niej swoje zbierane przez wiele dekad zarzuty wobec współczesnego kapitalizmu. Lub jak kto woli – neoliberalizmu. A w każdym razie wobec systemu, który ze starym dobrym kapitalizmem nie ma już wiele wspólnego. I jeżeli to się nie zmieni, to marny los nas wszystkich.

„Komparatystyka finansów”, Stanisław Flejterski i Jan K. Solarz, C.H. Beck

Już na okładce „Komparatystyki...” czytamy, że jest to podręcznik. Ale tak naprawdę ta książka jest czymś więcej. Napisało ją dwóch znakomitych specjalistów od finansów i bankowości. Jednak można odnieść wrażenie, że nie zrobili tego po to, by podsumować i wykuć w kamieniu już zakończony ekonomiczny spór. „Komparatystyka...” jest raczej zaproszeniem do wyprawy na pobojowisko, którym są dziś światowe finanse, nie tylko z powodu kryzysu 2008 r., lecz także napędzającej się dalej globalizacji.

„Od towarzyszy do kapitalistów”, Jan Cieński, Kurhaus Publishing

Tą książką Jan Cieński włącza się w dyskusję o blaskach i cieniach polskiej transformacji. Blasków jest tu zdecydowanie więcej. Nie może być inaczej, skoro bohaterami książki są ci, którym skok w kapitalizm udał się najlepiej: Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Leszek Czarnecki. Ta książka jest w pewnym sensie podsumowaniem setek artykułów, rozmów i analiz, które Cieński napisał, uważnie śledząc polską transformację jako szef biura renomowanego dziennika „Financial Times” w Warszawie.

„Plusy dodatnie i ujemne”, Ryszard Bugaj, Poltext

W porównaniu z poprzednią pozycją ta książka podsumowuje 25-lecie z zupełnie innej perspektywy. Jej autor był jednym z czołowych polityków przełomu lat 80. i 90. I od początku zajmował wobec podejmowanych decyzji (plan Balcerowicza) pozycję krytyczną. Jednocześnie to Bugajowe rozliczenie z transformacją nie jest radykalne. Raczej pełne półcieni („tak, ale...”). Wielkim plusem książki są rozdziały rzucające minione 25-lecie na szerokie historyczne tło – porównujące je z dorobkiem PRL oraz III RP.

„Polska myśl ekonomiczna w latach 1956–1989 wobec zagadnienia przemian systemowych w gospodarce PRL”, Paweł Tanewski, Oficyna Wydawnicza SGH

Ta książka wypełnia bardzo ważną lukę. Tą luką jest obiektywna i wolna od bieżących politycznych uwikłań ocena tego, co się działo w polskiej ekonomii w latach 1956–1989. Autor – na co dzień starszy kustosz w bibliotece Szkoły Głównej Handlowej – opowiada w niej o angażowaniu się polskich ekonomistów w próby reformowania Polski Ludowej. Mamy tu więc do czynienia z czymś na kształt prequelu słynnego sporu Balcerowicz-Kołodko z lat 90.

„Prekariat i nowa walka klas”, Jarosław Urbański, Książka i Prasa

Mało jest książek tak świetnie trafiających w swój czas jak ta. Jarosław Urbański, poznański socjolog i działacz pracowniczy, przełożył w niej na polskie realia głośną od kilku lat koncepcję prekariatu. Czyli pracy nie tylko słabo płatnej, lecz także niepewnej. Urbański w brawurowy sposób pokazuje, że prekariat stał się na dobrą sprawę drugą naturą polskiego kapitalizmu. Zwłaszcza w ostatnich 10–15 latach.

„Przedsiębiorczość – polityka – rozwój”, Jerzy Cieślik, Wydawnictwo Akademickie Sedno

Ta praca z pozoru przypomina kolejną rozprawę o tym, że przedsiębiorczość to sól kapitalizmu. Tak naprawdę Jerzy Cieślik postanowił w niej roznieść na strzępy większość mitów, które wokół przedsiębiorczości narosły. Wierzą państwo, że innowacje to tylko sektor nowych technologii? Albo w to, że im więcej przedsiębiorców, tym dla gospodarki lepiej? Jeśli tak – to jesteście w błędzie! I Cieślik łączący spojrzenie teoretyczne z długoletnią biznesową praktyką wam tego dowiedzie.

„Zarządzanie publiczne”, Konrad Raczkowski, PWN

Kłócąc się o dorobek polskiej transformacji, zazwyczaj skupiamy się na problemach makroekonomicznych. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że przez te minione 25 lat dokonało się głębokie przeobrażenie polskich instytucji publicznych. A także zmiana stylu zarządzania tymi instytucjami. I właśnie to jest tematem książki Konrada Raczkowskiego. Swego rodzaju wisienką na torcie są rozmowy z byłymi premierami III RP.


Patron Honorowy Konkursu:

Fundator Nagrody Economicus:


Kontakt organizacyjny konkursu:

SYLWIA SZARFENBERG
tel.: 22 530 42 56
kom. 510 024 876
e-mail: sylwia.szarfenberg@infor.pl