Szefowie dyplomacji państw tzw. czwórki normandzkiej mogą spotkać się 29 listopada na rozmowach w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy – oświadczył w środę ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

„Dyskutujemy nad tą datą. Rozmawiałem niedawno z (ministrem spraw zagranicznych Niemiec) Frankiem-Walterem Steinmeierem i wyznaczyliśmy 29 listopada jako możliwy termin spotkania” – powiedział Klimkin dziennikarzom.

Steinmeier poinformował w środę w Bundestagu, iż zorganizowanie kolejnego spotkania w formacie normandzkim na szczeblu ministrów spraw zagranicznych 29 listopada w Mińsku zaproponował Moskwie i Kijowowi wspólnie z szefem francuskiej dyplomacji Jean-Markiem Ayrault. Oświadczył, że takie spotkania są potrzebne, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Wyraził nadzieję, że "Rosja i Ukraina podobnie oceniają powagę sytuacji". Podkreślił, że od strony rosyjskiej i ukraińskiej oczekuje się "wniesienia wreszcie konkretnych wkładów w trwałe odprężenie na Ukrainie".

Steinmeier zaakcentował, że "wyczekiwanie i bierność nie są żadną opcją". Oświadczył, że nawet jeśli nie uda się doprowadzić do "wielkiego rozwiązania", trzeba dołożyć wszelkich starań, by krok po kroku realizować porozumienie z Mińska. Przede wszystkim trzeba trwale wycofać broń ciężką oraz poprawić sytuację humanitarną.

W poniedziałek o spotkaniu czwórki normandzkiej, do którego miałoby dojść pod koniec listopada, rozmawiali przez telefon prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Według administracji prezydenckiej w Kijowie przywódcy obu krajów omówili stan realizacji mińskich porozumień w sprawie Donbasu, odnotowali pogorszenie się stanu bezpieczeństwa w tym regionie i wskazali na znaczenie przestrzegania przez prorosyjskich bojowników zasad zawieszenia broni w regionie.

Spotkania w tzw. formacie normandzkim to rozmowy przedstawicieli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, w tym także przywódców tych państw, na temat uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie. Czwórka normandzka po raz pierwszy rozmawiała o uregulowaniu sytuacji w Donbasie latem 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Na pierwszym od ponad roku październikowym spotkaniu na szczycie czwórki normandzkiej w Berlinie uzgodniono, że powstanie mapa drogowa, ustalająca kolejność przyszłych działań w celu pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)