Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców prezydent Niemiec Joachim Gauck rozpoczął w czwartek po południu wizytę w Gdańsku. Następnie w Europejskim Centrum Solidarności zwiedzi wystawę stałą poświęconą historii m.in. Solidarności.

Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców prezydent Niemiec wraz z delegacją, przedstawicielami kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, m.in. sekretarzem stanu Krzysztofem Szczerskim, oraz prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem przeszedł przez historyczną stoczniową Bramę nr 2 do wejścia głównego ECS.

Podczas zwiedzania wystawy stałej prezydentowi nie towarzyszą media. Po obejrzeniu ekspozycji prezydent Gauck ma wygłosić krótkie oświadczenie.

Dyrektor ECS Basil Kerski powiedział PAP, że Europejskie Centrum Solidarności zaprosiło prezydenta Gaucka w 2014 roku na otwarcie placówki. Dopiero teraz mógł skorzystać z tego zaproszenia.

"Prezydent Republiki Federalnej ma kalendarz zaplanowany na dwa lata do przodu i bardzo trudno jest znaleźć odpowiedni moment" - zaznaczył Kerski. "Cieszymy się, że Joachim Gauck jako prezydent Republiki Federalnej odwiedza ECS, bo już w marcu 2017 r. kończy swoją misję" - dodał.

Dyrektor ECS podkreślił, że Gauck "to człowiek, który bardzo dużo zrobił w Niemczech nie tylko dla rozliczenia dziedzictwa komunizmu wschodnioniemieckiego, ale zawsze też podkreślał znaczenie nie tylko Solidarności, ale międzynarodowego oddziaływania różnych grup antykomunistycznych". "Zawsze myślał w szerszym kontekście europejskim" - zaznaczył Kerski.

Dodał, że Gauck jest znany z fascynacji Polską, bardzo często bywał w Polsce w latach 90., kiedy był związany z Helgą Hirsch, wówczas korespondentką prasy niemieckiej w Warszawie. Helga Hirsch obecnie jest doradcą prezydenta Niemiec i towarzyszy mu także podczas wizyty w Gdańsku.

"Joachim Gauck jest na pewno w dwóch miejscach wystawy stałej ECS" - podał Kerski. "Jest obecny w narracji niemieckiej jako jeden z bohaterów przemian, ale jest też jako opozycjonista wschodnioniemiecki, który komentuje głębokie przemiany, które nastąpiły pod koniec lat 70. czyli powstanie i oddziaływanie KOR-u, Solidarności oraz wybór Karola Wojtyły na Papieża" - powiedział szef ECS.

Wystawa stała w ECS dedykowana jest historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Na powierzchni prawie 3 tys. m kw. prezentowane są m.in. fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe. (PAP)