"Podczas spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Nowe Miasto n. Pilicą minister Antoni Macierewicz potwierdził, że będące dotychczas w zasobach Agencji Mienia Wojskowego lotnisko wraz z infrastrukturą zostanie przeniesione do zasobów resortu.

Ministerstwo Obrony Narodowej dostrzega olbrzymi potencjał tego miejsca i zgodnie z decyzją szefa MON koniec 2016 roku będzie początkiem stopniowego powrotu Sił Zbrojnych RP do Nowego Miasta nad Pilicą” – napisała Jakubowska.

Dodała, że trwają „bardzo zaawansowane prace planistyczne nad wykorzystaniem tego terenu”.

Kierunkiem wskazanym przez resort jest „odtworzenie m.in. funkcji lotniskowej i szkoleniowej terenu”. „Decyzja podyktowana jest m.in. potrzebami rozwijanych intensywnie i priorytetowo rodzajów wojsk, w tym obrony terytorialnej, sił powietrznych oraz wojsk specjalnych” – stwierdziło MON.

Jakubowska zapowiedziała w najbliższym czasie przeniesienie nieruchomości z zasobu AMW do MON, rozpoczęcia „niezbędnych działań inwestycyjno-remontowych, tak, aby teren nie ulegał dalszej dewastacji i dekapitalizacji”, odtworzenie podstawowej gotowości eksploatacyjnej obiektów infrastruktury lotniskowej i zaplecza socjalno-technicznego, a także zagospodarowanie i przygotowanie terenu na potrzeby szkolenia lotniczego, pododdziałów wojsk obrony terytorialnej oraz wojsk specjalnych.

Odtworzenie podstawowej gotowości eksploatacyjnej lotniska ma nastąpić w 2017 r., „co pozwoli na rozpoczęcie działalności na tym terenie Szkole Orląt z Dęblina”. „Pod koniec 2019 roku zaplanowano rozpoczęcie szkolenia poddziałów Sił Zbrojnych RP w oparciu o zintegrowany ośrodek szkolenia specjalistycznego” – poinformowała cz. p.o. rzecznika prasowego.

Lotnisko wojskowe w Nowym Mieście powstało w połowie lat 50., stacjonowały tam jednostki szkoleniowe lotnictwa myśliwskiego, w latach 1977-2000 47. szkolny pułk śmigłowców.(PAP)