Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie o godz. 16.30. Wcześniej urna z prochami reżysera zostanie wystawiona w bazylice św. Trójcy, tam też odprawiona zostanie msza żałobna.

Nie będzie konduktu pogrzebowego. Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Salwatorskim ma mieć charakter otwarty. "Nie są tam jednak przewidziane żadne oficjalne przemówienia. Ma to być uroczystość wyłącznie o charakterze religijnym" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Miasto pomaga w organizacji pożegnania reżysera, który był laureatem medalu Cracoviae Merenti.

Nie wiadomo, kto ze świata filmu i kultury przyjedzie na pogrzeb Andrzeja Wajdy. Urna z prochami reżysera będzie wystawiona w Krakowie w bazylice św. Trójcy (oo. dominikanów) od godz. 13.30. Godzinę później rozpocznie się msza.

Dzień wcześniej Andrzeja Wajdę będą mogli pożegnać warszawiacy. W kościele św. Jacka (oo. dominikanów) przy ul. Freta o godz. 15.00 odprawiona zostanie msza żałobna (urna z prochami będzie wystawiona od godz. 14.00).

Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.

Filmy Wajdy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z wilka", czy "Pana Tadeusza". Wajda był senatorem w latach 1989-1991. Otrzymał Order Orła Białego.(PAP)