Operację przeprowadzono wspólnie z Interpolem i Europolem - poinformował w środę szef dyrekcji do walki z przestępczością zorganizowaną w bułgarskim ministerstwie spraw wewnętrznych Iwajło Spiridonow.

Gang działał od końca ubiegłego roku. Pierwsze sygnały o pochodzących z Bułgarii fałszywych banknotach o nominale 50 i 100 euro nadeszły w grudniu ub.r. Od maja br. członkowie gangu byli pod stałą obserwacją.

Pieniądze były przeznaczone na sprzedaż do krajów unijnych. Policja czekała na realizację dużej transakcji i zatrzymała uczestników w trakcie jej realizacji we wtorek na stacji benzynowej w okolicach Sofii - wyjaśnił Spiridonow.

Drukarnia i pomieszczenia, w których ukrywano pieniądze, znajdowały się w Płowdiwie na południu Bułgarii. Podczas rewizji, przeprowadzonych w 14 miejscach w tym mieście, przejęto podrobione pieniądze o równowartości 3,3 mln euro.

Według komisarza Spiridonowa jest to największa akcja bułgarskiej policji przeciw fałszerzom pieniędzy w ciągu ostatnich pięciu lat. Wcześniej zlikwidowane drukarnie również znajdowały się w Płowdiwie. Jeden z członków rozbitego we wtorek gangu był wcześniej karany za podrabianie pieniędzy i dokumentów.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)