Małe przedsiębiorstwa napotykają na bariery ograniczające ich rozwój na rynku - poinformował w środę w Sejmie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. Dodał, że takie firmy nie mają problemów jeśli chodzi o rozpoczęcie działalności.

"Jeśli chodzi o bariery, które widzimy wobec małych przedsiębiorstw, to jakby w samym wejściu na rynek, to w Polsce nie ma jakiś specjalnych barier. (...) Są bariery, które ograniczają rozwój firm małych" - powiedział na sejmowej podkomisji stałej do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prezes UOKiK.

Jak dodał, chodzi m.in. o dostęp małych firm oferujących produkty rolno-spożywcze do sieci dystrybucji. Jednak - jak podkreślił UOKiK - nie może narzucać hipermarketom, które produkty spożywcze mają u siebie sprzedawać.

Jak wskazał, pomocny może tutaj się okazać, procedowany właśnie w Sejmie projekt ustawy o eliminacji nieuczciwych praktyk handlowych w relacji między sieciami handlowymi a producentami rolnymi. Chodzi o rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

"Nieco od miesiąca w Sejmie jest projekt ustawy o tzw. przewadze kontraktowej, którą my nazywamy półkowej. I tam po raz pierwszy będzie - o ile ona przejdzie - jakby danie UOKiK-owi narzędzia, że będzie mógł wchodzić jakby w relacje przedsiębiorca do przedsiębiorcy, gdy ktoś nie ma pozycji dominującej, takiej w znaczeniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów" - powiedział prezes UOKiK.

Dodał, że rozwiązania te będą dotyczyło tylko rynku rolnego, produktów spożywczych. "Natomiast to będzie ten pierwszy krok, (...) taki, że administracja, nazwijmy skuteczniej będzie mogła zadziałać" - podkreślił.

Inicjatywa ma na celu obronę producentów rolnych, producentów żywności, a także konsumentów. Zdaniem autorów projektu, dla prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw niezbędne jest zachowanie dobrych relacji między jego wszystkimi ogniwami. Projekt określa zasady przeciwdziałania praktykom polegającym na nieuczciwym wykorzystywaniu przewag kontraktowych przez jedną ze stron umowy. Dzięki niemu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta będzie mógł karać sieci handlowe za takie praktyki. Projekt określa też sankcje za nieuczciwe stosowanie przewagi kontraktowej, jak również za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli. Kara może sięgnąć 3 proc. obrotu firmy.

Ustawa ma wejść w życie pół roku po ogłoszeniu. (PAP)