"Wołyń" zabije pojednanie, którego nigdy nie było

autor: Zbigniew Parafianowicz23.09.2016, 10:00
Wołyń

Wołyńźródło: Youtube

Wojciech Smarzowski stał się Józefem Mackiewiczem filmu. Jego dzieło – niezależnie od konsekwencji – będzie dopiero początkiem autentycznego oczyszczenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (20)

  • Mirek(2016-09-26 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie powierzchownie wykształceni szukają prawdy w filmach fabularnych,a nie w dokumentach i faktach historycznych.Lenistwo intelektualne i owoce polityki historycznej na wschodnią modłę-np.Jedwabne,gdzie przedstawiciele pańtwa nie wiedzą kto zamordował Żydów Szczytem lenistwa intelektualnego jest upatrywanie zagrożenia bezpieczeństwa intelektualnego z powodu tego filmu.

    Odpowiedz
  • Będzie jak z Katyniem.....(2016-09-24 20:08) Zgłoś naruszenie 22

    Chwila szumu.... a potem że film wypaczony. Że to fałszowanie historii.... A poza tym gdzie 20 tys Bajcow z 1920 goda.???? Prawda jest taka że to Zwycięzca tworzy historię, a żalów biedaków nikt słuchać nie chce i nie ważne czy zginął 1 człowiek czy 1 milion. I co z tego będzie ???? Ano Zachód wzruszy ramionami. My poużalamy się nad swoim losem, a Ukraińcy ....obrażą i trzeba będzie jeszcze przepraszać !!!!!!

    Odpowiedz
  • Pojednanie w polskiej głowie......(2016-09-24 14:18) Zgłoś naruszenie 20

    Jakoś ani Katyń ani Wołyń.... nie stanowią problemu na wschodzie. Oni przyzwyczajeni

    Odpowiedz
  • Polka(2016-09-24 07:52) Zgłoś naruszenie 60

    Opis filmu odpowiada wspomnieniom moich rodziców ,którzy jako dzieci dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności uniknęli pogromów :Tato przez chorobę w kościele w Porycku, Mama dzięki czujnemu snu pod Horodkowem a potem w Pawłokomie( najpierw był pogrom Polaków dopiero później w odwecie zaatakowano Ukraińców). Dziadkowie rzadko opowiadali o tych czasach -ale po latach nadal było czuć ich wielki ból(zostali zaatakowani przez ludzi z którymi wcześniej przyjaźnili się)i rozpacz po stracie najbliższych,których śmierć widzieli . Nie wiem czy będę miala odwagę obejrzeć ten film ale z pewnością kupię go dla moich dzieci i przyszłych wnuków - aby wiedzieli skąd są ich korzenie .

    Odpowiedz
  • korina(2016-09-23 19:50) Zgłoś naruszenie 101

    Na pewno film jest potrzebny, bo prawda musi być wyartykułowana. Boję się tylko, że to będzie, jak otwarcie puszki Pandory. Zły czas, a my jak zwykle w złym miejscu na mapie.

    Odpowiedz
  • Adam (2016-09-23 16:30) Zgłoś naruszenie 80

    Trzeba będzie zobaczyć ten film... Nie będzie to łatwe, tak jak przwolywanie starych wspomnień ludzi którzy to widzieli a potem albo nie mowili nic albo były nocne Polaków rozmowy

    Odpowiedz
  • dadaPAN(2016-09-23 16:12) Zgłoś naruszenie 41

    to pewnie bardzo dobry film w bardzo złych dla niego czasach

    Odpowiedz
  • Trochę zła pora......(2016-09-23 14:22) Zgłoś naruszenie 39

    Obawiam się że będzie to odebrane jako ten przysłowiowy nóż w plecy..... Bo pora rozliczeń z przeszłością jest zła..... Z Niemcami rozliczyliśmy się na spokojnie wtedy kiedy byli już potęgą gospodarczą i zresztą Oni mieli świadomość zła II WS.... A Ukraina jest osłabiona, konflikt z Rosją i gospodarczo fatalnie.... w tej sytuacji ten film to czara goryczy raczej nie do przełknięcia.......

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sienkiewicz te stosunki opisał....(2016-09-23 14:00) Zgłoś naruszenie 14

    W Ogniem i Mieczem.....ludność ukraińska to jak pamiętam czerń wyrzynana w pień. Zresztą w tej powieści scen wyrzynania jest nieco i dotyczy obu stron. Czy tak było czy tylko to powieściowe wątki nie wiadomo ale o czymś świadczy - tzn. o trudnych, a w zasadzie zerowych relacjach na styku polak-ukrainiec i to 150 lat temu. Trzeba to opowiedzieć i nazwać....Tyle że My mamy umiejętność rozumienia i wybaczania. Boję się o Ukraińców..... mogą to zrozumieć na opak .... zarzutów będzie 100 tys i więcej...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aleszuma(2016-09-23 13:08) Zgłoś naruszenie 142

    Nieopodal kościoła św. Elżbiety we Lwowie stoi pomnik ludobójcy i polakożercy Stepana Bandery, ul. Leona Sapiehy we Lwowie nosi nazwę Stepana Bandery, a b. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wyniesiony do prezydentury przez TW "Bolka" Lecha Wałęsę - Lejbę Kohne i Aleksandra Kwaśniewskiego - Izaaka Stolzmana TW "Alek" weteranom OUN - UPA przyznał prawa kombatanckie, przywożąc wcześniej garść ukraińskiej ? (- czytaj lwowskiej) ziemi która urodziła Jacka Kuronia na jego grób, równocześnie określając

    Odpowiedz
  • Ane(2016-09-23 11:49) Zgłoś naruszenie 200

    Nic dziwnego, że to taki gorący temat - tak naprawdę nigdy nie został przedyskutowany, a uchwały posłów nie nie dadzą - najlepiej dla Wołynia, jakby politycy w ogóle go nie dotykali, bo wiadomo, że kiedy to robią, to tylko po to, żeby coś dla siebie ugrać. Cieszę się, ze ktos odważył sie wreszcie nakręcić ten film.

    Odpowiedz
  • Opolanian(2016-09-23 11:26) Zgłoś naruszenie 280

    Konflikty i niesprawiedliwości były ale, to żadne usprawiedliwienie dla ludobójstwa. Ukraińcy zapatrzyli się na Niemców mordujących Żydów całkiem bezkarnie i w majestacie ich prawa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pepa zazwyczaj opty.(2016-09-23 10:13) Zgłoś naruszenie 328

    Należałoby też wspomnieć o polityce narodowościowej II rp. na kresch. Nie ma reakcji bez wcześniejszej akcji !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz