Na początku września akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską zarzuca ona, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzili pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro. Grupa miała też rekrutować bojowników na tzw. dżihad, organizować i kupować sprzęt paramilitarny.

W śledztwie mężczyźni nie przyznali się, ale składali wyjaśnienia.

Według informacji z wydanego dwa tygodnie temu komunikatu Prokuratury Krajowej, grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku.

Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Białymstoku, który na razie nie wyznaczył terminu rozpoczęcia procesu. Od zatrzymania przez ABW na początku 2015 roku, Czeczeni są aresztowani; teraz trzem z nich sąd areszt przedłużył do połowy grudnia, czwartemu - do końca stycznia. (PAP)