Kazachstan jest jedynym z 15 poradzieckich państw, gdzie wciąż rządzi były komunistyczny polityk, a obserwatorzy czekają, aż 76-letni Nazarbajew wyznaczy sukcesora lub grupę, która podzieli między sobą jego wielkie kompetencje - zaznacza Reuters.

Przypomina, że ostatnie przetasowania w Astanie następują krótko po zmianie władzy w sąsiednim Uzbekistanie, gdzie prezydent Islam Karimow - również lider jeszcze z czasów radzieckich - zmarł we wrześniu w wieku lat 78, a za jego bardzo prawdopodobnego następcę uważa się Szawkata Mirzijojewa, który obecnie pełni obowiązki prezydenta.

53-letnia Dariga Nazarbajewa była wicepremierem od września ubiegłego roku, co rodziło spekulacje, że może zostać następczynią ojca, który stoi na czele władz od r. 1989. Od wtorku Nazarbajewa została na mocy dekretu ojca deputowaną izby wyższej (Senatu). Przewodniczący Senatu, a stanowisko to jest obecnie w zasięgu córki prezydenta, staje się pełniącym obowiązki głowy państwa, gdy prezydent umiera lub nie jest w stanie pełnić swych obowiązków - pisze Reuters.

Dotychczasowy minister obrony Imangali Tasmagambetow, który zastąpił Nazarbajewą na stanowisku wicepremiera, też jest uważany przez wielu obserwatorów za poważnego kandydata na sukcesora prezydenta. Tasmagambetow przeszedł niemal wszystkie szczeble kariery politycznej w Kazachstanie; był nawet premierem i szefem prezydenckiej administracji. Demonstrując lojalność wobec przywódcy Kazachstanu, kiedyś określił się nawet jako "produkt Nazarbajewa", a swemu jedynemu synowi dał na imię Nursułtan.

To kolejne przetasowania we władzach Kazachstanu. W minionym tygodniu premier Karim Masimow - kolejny zaufany Nazarbajewa - został zwolniony z funkcji szefa rządu i mianowany przewodniczącym Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (KBN). Tymczasowe pełnienie obowiązków premiera powierzono pierwszemu zastępcy dotychczasowego szefa rządu Bakytżanowi Sagintajewowi.(PAP)

mmp/ mc/