Sejm na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 5-6 września, zajmie się wnioskiem PO o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu - poinformował we wtorek PAP wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS).

Wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu klub PO złożył pod koniec lipca - na ostatnim przed przerwą wakacyjną posiedzeniu - w związku z sytuacją, do jakiej doszło podczas głosowania nad poprawkami Senatu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Marszałek Sejmu wielokrotnie mówił wówczas pod adresem zabierających głos posłów opozycji, że ich wystąpienia nie są wnioskami formalnymi oraz pytaniami do głosowanych w danej chwili poprawek oraz że w ten sposób "utrudniają prowadzenie obrad". W pewnym momencie Kuchciński zdecydował, że nie dopuści do zadawania kolejnych pytań i zgłaszania wniosków formalnych do końca tego głosowania.

W reakcji posłowie PO ocenili, że Kuchciński knebluje opozycję i odbiera jej prawo do reprezentowania wyborców i złożyli wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek powiedziała we wtorek PAP, że wniosek Platformy o odwołanie Kuchcińskiego jest "absurdalny" i "nie ma najmniejszych szans powodzenia". "To kolejna awantura polityczna ze strony Platformy, nie mająca nic wspólnego z merytoryczną oceną pracy marszałka Kuchcińskiego" - podkreśliła.

"Nigdy opozycja od poprzedników Marka Kuchcińskiego nie otrzymywała takich uprawnień, jakie opozycja ma obecnie. Opozycja mówi co chce, mówi długo, zgłasza wnioski formalne w sposób nieuzasadniony i nieuprawniony" - stwierdziła Mazurek.

Szef klubu PO Sławomir Neumann przedstawiając w lipcu wniosek swego klubu wyraził nadzieję, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu po przerwie wakacyjnej, we wrześniu - jak mówił - "będziemy mogli skończyć ten żenujący spektakl, który funduje polskiemu parlamentowi marszałek Kuchciński". Według niego Kuchciński "doprowadził do takiej obstrukcji obrad i parlamentaryzmu, jakiej nie było w historii niepodległej Polski".

Według dotychczasowych deklaracji, wniosek PO ws odwołania Kuchcińskiego poprzeć ma PSL i prawdopodobnie Nowoczesna. Przeciw jest PiS; posłowie Kukiz'15 mają głosować według własnego uznania.

Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka. Neumann zapowiedział już w lipcu, że jego klub zaproponuje na nowego marszałka posła PO Rafała Grupińskiego.

Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Rozpatrzenie wniosku o odwołanie marszałka Sejmu i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia złożenia wniosku, nie później jednak niż w terminie 45 dni od tego dnia. (PAP)