statystyki

Europa nie ma pomysłu imigrantów. Nawet Szwecja ma problemy z integracją [ANALIZA]

autor: Bartłomiej Niedziński, Jakub Kapiszewski24.08.2016, 07:33; Aktualizacja: 24.08.2016, 07:38
Jak rosła liczba migrantów w Europie?

Jak rosła liczba migrantów w Europie?źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kryzys migracyjny sprawił, że kwestia integracji wróciła na sam szczyt europejskiej agendy. Przegląd polityk stosowanych przez kraje członkowskie pokazuje jednak, że idealnego rozwiązania, jak dotychczas, nie wypracowano.

Niedawne ataki terrorystyczne w Brukseli, Paryżu czy Nicei – których sprawcy mieli arabskie pochodzenie, ale byli urodzeni w Europie i legitymowali się francuskim lub belgijskim obywatelstwem – wznowiły debatę na temat integracji imigrantów. Zamachy są tylko najbardziej jaskrawym przejawem tego, że proces ten nie przebiega gładko. Przykładem problemów z integracją są też imigranckie dzielnice na przedmieściach miast, w których rządzą lokalne gangi, nadreprezentacja imigrantów w stosunku do liczby ludności w więzieniach czy wśród żyjących z zasiłków. Okazuje się, że te problemy występują niezależnie od tego, jaki model integracji dany kraj próbuje stosować.

Dwa podstawowe – przeciwstawne wobec siebie – modele to asymilacja i multikulturalizm, choć żaden z nich w zasadzie nie jest stosowany w czystej postaci. Asymilację, która zakłada, że imigranci muszą w pełni przyjąć miejscowe wartości, stosuje Francja. Ta polityka wywodzi się z przyjętego po rewolucji założenia, że Francuzami – niezależnie od pochodzenia – są wszyscy, którzy mają takie obywatelstwo.

Celem takiej polityki początkowo było włączenie do społeczeństwa Żydów i wyeliminowanie regionalizmów, ale z czasem zaczęto ją stosować również wobec przybyszy z zagranicy. W przypadku imigrantów z Europy, którzy dominowali do II wojny światowej, nie było problemów z przyjmowaniem francuskich wartości czy kultury. Sytuacja się zmieniła, gdy odczuwająca w latach 60. brak siły roboczej Francja zaczęła ściągać imigrantów z Afryki Północnej.

Dopóki mieli pracę, wszystko było dobrze, ale gdy w latach 70. zaczął się kryzys, okazało się, że przybysze są obciążeniem. Nawet ci w pełni zasymilowani nie byli uważani za pełnoprawnych Francuzów, a bezrobocie i brak perspektyw spowodowały, że na przedmieściach zaczęły powstawać imigranckie getta. W połowie lat 70. Francja nieco odeszła od polityki asymilacji, licząc, że przybysze z krajów arabskich wrócą do siebie. Tak się jednak nie stało. Dodatkowym problemem jest fakt, że we Francji nie można zbierać danych o pochodzeniu etnicznym, rasie czy religii. Utrudnia to zdobycie rzetelnego obrazu sytuacji przez władze, w celu choćby uruchomienia kierowanych do danej grupy społecznej programów socjalnych.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Pomysł jest jeden.....(2016-08-24 09:34) Zgłoś naruszenie 101

  Najpierw brać uchodźców ile wlezie...... ..... a potem rozpychać po Nowoprzyjętych Państwach UE. Tylko idioci nie rozumieją że to uchodźcy ekonomiczni, a raczej nowi osadnicy ..... który chcą tylko na Zachód... bo Wchód ich nie interesuje.

  Odpowiedz
 • abcd(2016-08-24 12:05) Zgłoś naruszenie 61

  Nigdy nie pozwalajcie, aby nazywano was rasistami lub ksenofobami! 15% społeczeństwa, 50% morderstw - CHCECIE TAK MIEĆ? To nie jest rasizm - to zwykłe myślenie z troską o przyszłości własnych dzieci. CHCECIE ZOSTAWIĆ IM TAKĄ POLSKĘ? - Nie pozwólcie sobie wmówić, że to jest ksenofobia lub rasizm - macie prawo sami kształtować przyszłość własnego kraju. Po prostu: NIE CHCEMY TAK MIEĆ, taki jest NASZ wybór.

  Odpowiedz
 • kswtorpol(2016-08-24 21:34) Zgłoś naruszenie 00

  abcd ma 100% racji

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie